Przejdź do treści

Niedoczynność tarczycy — dieta, dzięki której poczujesz się lepiej

Niedoczynność tarczycy to choroba, która dotyka coraz więcej osób w Polsce. Niestety jednym z jej wielu objawów jest szybkie przybieranie na wadze. Na szczęście oprócz leczenia farmakologicznego istnieje też dieta w niedoczynności tarczycy, która pomoże nam zwalczać pojawiające się wraz z chorobą kilogramy.

Co to jest niedoczynność tarczycy?

Niedoczynność tarczycy to choroba małego, ale niezwykle ważnego gruczołu w naszym ciele. Tarczyca znajduje się na wysokości szyi i jest odpowiedzialna za produkcję hormonów: trijodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Regulują one funkcje wielu tkanek w organizmie oraz wpływają na metabolizm. Niedoczynność tarczycy to choroba, która powoduje, że gruczoł wytwarza za mało potrzebnych organizmowi hormonów.

Praca tarczycy jest zależna od przysadki – to ona uwalnia TSH (hormon tyreotropowy), który pobudza syntezę hormonów tarczycy.

Zamów catering dietetyczny BistroBox

Jak dieta wpływa na tarczycę?

Jedzenie sałatki

Ponieważ nieprawidłowa praca tarczycy wpływa negatywnie na nasz metabolizm, to częścią leczenia jest zazwyczaj dieta odchudzająca. Prawidłowy sposób odżywiania nie tylko jednak pomoże nam zrzucić kilogramy, ale również może wspomóc pracę tarczycy, dzięki czemu nasze samopoczucie stanie się o wiele lepsze. Dlatego właśnie dieta w chorobach tarczycy to coś, o czym nie można zapomnieć podczas leczenia.

Składniki odżywcze niezbędne dla zdrowej tarczycy

Tarczyca, tak jak inne organy i gruczoły w naszym ciele, do prawidłowego działania potrzebuje wielu składników odżywczych. W przypadku niedoczynności tarczycy bardzo ważne jest zapewnianie tych witamin i składników mineralnych, aby wspomóc jej pracę.

Sprawdź także: Dieta w Hashimoto – przepisy

Jod w diecie

Jod jest pierwiastkiem, o którym słyszymy bardzo często w temacie niedoczynności tarczycy. Bierze on udział w syntezie hormonów tarczycy (T3 oraz T4). Możemy go znaleźć w pożywieniu: owocach morza, rybach, algach. W Polsce od 1997 jodowana jest również sama sól. Dlatego zazwyczaj, szczególnie dla osób, które nie spożywają ryb, jest to główne źródło jodu w diecie.

Selen – jego rola i źródła

Drugim pierwiastkiem, który bardzo wpływa na pracę tarczycy, jest selen. Jest on częścią dejodynazy – enzymu, który jest konieczny podczas konwersji T4 w T3. Niedobór tego pierwiastka może spowodować zaburzenia w strukturze tarczycy.

Najlepszym źródłem tego pierwiastka są… orzechy brazylijskie! Już 2 orzechy dziennie powinny zapewnić nam odpowiednią dawkę selenu.

Witaminy i minerały wspomagające pracę tarczycy

Jod i selen to jednak nie wszystko. Do innych witamin i składników mineralnych, które są konieczne do odpowiedniej pracy tarczycy, należą:

  • witamina D – witamina ta bierze udział w regulacji produkcji hormonów tarczycy. Jej niedobór może powodować stany zapalne i rozwój choroby Hashimoto.
  • cynk – niedobór tego pierwiastka przyczynia się do obniżenia poziomu hormonów T3 i T4 we krwi.
  • L-tyrozyna – to z kolei aminokwas, który jest niezbędny w produkcji hormonów tarczycy.

Dieta przy niedoczynności tarczycy — podstawowe zasady

Oprócz podaży odpowiednich witamin i składników mineralnych, dieta przy niedoczynności tarczycy rządzi się również innymi zasadami. Istnieje wiele innych składników, które wspomagają pracę tarczycy lub mogą jej zaszkodzić.

Warto przeczytać: Jak przyspieszyć metabolizm? Czy to możliwe?

Jakich produktów unikać przy niedoczynności tarczycy?

Lista produktów, które mogą utrudniać odpowiednie działanie tarczycy, jest stosunkowo długa. Należą do nich:

  • gluten: żyto, pszenica, jęczmień, pełnoziarniste produkty zbożowe
  • brokuły, kalafior, inne kapustowate
  • soja i produkty od niej pochodzące
  • cukier (również owoce z dużą zawartością cukru)
  • oleje roślinne (szczególnie te o dużej zawartości omega-6)
  • przetworzone produkty mięsne: wędliny
  • inne produkty wysoce przetworzone: gotowce, zupki chińskie, fast-foody, chipsy.

Znaczenie zdrowych tłuszczów w diecie tarczycy

Składnikami, które są bardzo ważne w diecie przy niedoczynności tarczycy, są zdrowe tłuszcze. Mogą one zmniejszyć stan zapalny, a więc będą bardzo ważne dla osób, które w związku z niedoczynnością tarczycy cierpią też na chorobę Hashimoto. Najlepszymi źródłami zdrowych tłuszczów tłuste ryby jak makrela czy łosoś, orzechy oraz oleje, które posiadają dużą zawartość kwasów tłuszczowych omega-3. Należy spożywać je przynajmniej 1-2 razy w tygodniu.

Białko a niedoczynność tarczycy

Bardzo ważnym składnikiem dla odpowiedniej pracy tarczycy jest też pełnowartościowe białko. Wspomaga ono procesy metaboliczne, które przy niedoczynności tarczycy są zaburzone. Dieta w niedoczynności tarczycy powinna dostarczać 80-100 gramów białka. Najlepszym jego źródłem będzie mięso, ryby, jajka i nabiał.

Sprawdź także: Jak dieta na odchudzanie wpływa na gubienie kilogramów?

Skutki niewłaściwej diety dla tarczycy

Jeżeli cierpiąc na niedoczynność tarczycy, nie będziemy stosować odpowiedniej diety, możemy narazić się na duże pogorszenie objawów. U osób z niedoczynnością tarczycy będą to: przybieranie na wadze, senność, ból mięśni, powstawanie wola, podkrążone oczy, wypadające włosy i wiele innych nieprzyjemnych objawów.

Jak dieta wspomaga leczenie niedoczynności tarczycy

Z kolei odpowiednia dieta w niedoczynności tarczycy może bardzo wspomóc leczenie farmakologiczne i zapewnić prawidłowe funkcjonowanie gruczołu tarczowego (tarczycy). Dzięki odpowiedniemu żywieniu możemy stracić kilogramy, które zawdzięczamy niedoczynności, ale też wróci nasza energia i ogólne dobre samopoczucie.

Polecane diety

  • Od:

    93 zł

    Ketogeniczna

    Dieta ketogeniczna jest dietą niskowęglowodanową wysokotłuszczową, …

  • Od:

    83 zł

    Niski IG

    Dieta Niski IG, to w pełni …

  • Od:

    82 zł

    Hashimoto

    Pyszne jedzenie, które równoważy Twoje hormony.

Dieta Autorska Agnieszki Mielczarek

Odchudzamy, odmładzamy, odżywiamy

Zamów

Newslleter

Zapisz się do newslettera