Przejdź do treści

Jak dieta na odchudzanie wpływa na gubienie kilogramów?

Lato coraz bliżej, prawda? Zaczynamy coraz częściej wychodzić z domu bez okrycia wierzchniego, dni są coraz dłuższe i z pewnością większość z nas ma już zaplanowane wyjazdy wakacyjne. A jeśli wakacje, to skąpe ubrania, plaża, imprezy… Perspektywy te motywują bardzo wiele osób, zwłaszcza kobiet, do tego, aby zacząć nieco bardziej zwracać uwagę na wygląd swojej sylwetki. Jeśli odpowiednio wcześniej zaczniesz pracować nad wyglądem swojej sylwetki, z pewnością uzyskasz upragnione efekty i z dumą zaprezentujesz je np. na plaży. W osiągnięciu Twojego wymarzonego celu może pomóc Ci odpowiednio dobrana dieta na odchudzanie, jednak pamiętaj, że przed podjęciem jakiegokolwiek kroku w tym kierunku, warto zdobyć odpowiednią wiedzę na temat treningów czy ilości spożywanych kalorii oraz jakości posiłków.

Jak zacząć się odchudzać?

Załóżmy, że Twoim celem nie jest rozbudowanie tkanki mięśniowej, a jedynie stracenie kilku zbędnych kilogramów. Aby to osiągnąć, wcale nie musisz posiadać odpowiedniego sprzętu, stroju sportowego czy kupować karnetu na siłownię. Da się to zrobić jedynie z odrobiną odpowiedniej wiedzy, treningów cardio, które możesz wykonywać w domu i odpowiednio dobranej diety na odchudzanie, która wbrew pozorom także nie kosztuje wiele! Jeśli zastanawiasz się, jak schudnąć kilka kilogramów w ciągu kilku miesięcy, właśnie dzisiaj jest odpowiedni moment na podjęcie ku temu pierwszych działań. Aby zacząć się odchudzać, powinnaś na początek zadbać o swoją dietę. Warto pobrać aplikację, która pomaga liczyć kalorie. Dokładnie zapisuj, co jesz każdego dnia, aby na koniec dowiedzieć się, ile przeciętnie zjadasz kalorii. Następnie oblicz swoje dzienne zapotrzebowanie, ustal, na jakim poziomie była Twoja dotychczasowa aktywność fizyczna i na tej podstawie ustal, ile powinnaś zjadać dziennie kalorii, aby zacząć gubić zbędne kilogramy. Pamiętaj, aby od razu nie zmniejszać drastycznie ilości kalorii, ponieważ może to niekorzystnie wpłynąć na Twój organizm.

Zobacz również:

Czemu odchudzanie to proces długotrwały?

Reklamy środków działających “cuda” – takich, dzięki którym schudniesz aż 10 kg w miesiąc to klasyka gatunku! Musimy Cię zmartwić, przedstawiając oczywisty fakt – takie tracenie wagi w zdrowy sposób jest niemożliwe, a nawet jeśli uda Ci się to osiągnąć w tak krótkim czasie… pewne jest, że pojawi się efekt jojo, którego przecież chcesz uniknąć. Dieta na odchudzanie w połączeniu z odpowiednią ilością aktywności fizycznej da Ci wymarzone, długotrwałe efekty tylko wtedy, kiedy podejdziesz do niej z głową. Średnio powinno się tracić około 0,5 kg na tydzień, co daje około 2-3 kilogramy miesięcznie. Wszystko oczywiście zależy od tego, jak duża jest Twoja waga wyjściowa – czyli ta, od której zaczynasz swoją przygodę z treningami cardio i zdrowym odżywianiem. Jeśli poświęcisz na odchudzanie wystarczająco dużo czasu, możesz mieć pewność, że nawyki żywieniowe z okresu odchudzania zostaną z Tobą na co dzień, co pomoże Ci utrzymać wymarzoną wagę na długo!

O czym należy pamiętać podczas odchudzania?

Już wiesz, że chcesz zacząć się odchudzać? Dzienne zapotrzebowanie kalorii już dawno ustalone? Co więc zrobić, aby faktycznie osiągnąć cel i nie skończyć jedynie na postanowieniu? Należy pamiętać, że dieta na odchudzanie nie musi być nudna! Jeśli wydaje Ci się, że posiłki, które będziesz musiała od teraz jeść, nie będą sprawiały Ci już takiej przyjemności, jak fast foody czy słodycze, postaraj się znaleźć ciekawe przepisy, które z powodzeniem pomogą Ci zapomnieć o niezdrowym jedzeniu. W internecie znajdziesz wiele przepisów idealnych do diety na odchudzanie. Możesz zacząć śledzić również fit społeczności – na przykład dołączyć do grupy w mediach społecznościowych gromadzącej osoby, które także się odchudzają – wsparcie i patrzenie na postępy innych także jest motywujące! Pamiętaj, aby nie zniechęcać się po pierwszym tygodniu czy dwóch – zdrowe odchudzanie to maraton, nie sprint.

Czy liczenie kalorii pomaga schudnąć?

Wiele osób dietę na odchudzanie kojarzy z restrykcyjnym liczeniem kalorii z każdego posiłku, jaki zjadasz w ciągu dnia. Czy to faktycznie pomaga? Samo liczenie kalorii oczywiście nie zmęczy Cię wystarczająco, aby tłuszcz zaczął się spalać, ale… Dzięki temu będziesz mogła na własne oczy zobaczyć, czy faktycznie Twoja dieta na odchudzanie przebiega prawidłowo. Gubienie tkanki tłuszczowej to w dużej mierze zasługa deficytu kalorycznego. Być może w ten sposób raz na jakiś czas w Twoim bilansie kalorycznym znajdzie się miejsce na ciastko do kawy czy kawałek pizzy. Należy bowiem pamiętać, aby nie popadać ze skrajności w skrajność – liczenie kalorii może być niebezpieczne, dlatego nie traktuj tych liczb jak wyroczni – nie przejmuj się, jeśli raz w tygodniu nieco przekroczysz swój limit – każdy z nas jest przecież tylko człowiekiem. Powodzenia!

Dieta Autorska Agnieszki Mielczarek

Odchudzamy, odmładzamy, odżywiamy

Zamów

Newslleter

Zapisz się do newslettera