Jak dobrze wiemy, utrzymywanie prawidłowej diety przy różnego rodzajach stanach chorobowych jest niezwykle ciężkie. Musimy jednak zdać sobie sprawę z tego, że może nam ona bardzo pomóc lub ogromnie zaszkodzić. W tym artykule dowiesz się czego unikać, a co warto dodać do swojej diety, gdy chorujesz na Hashimoto.
Co to jest Hashimoto?
Na początek warto byłoby zacząć od tego, czym w zasadzie jest choroba Hashimoto i jak wpływa na nasz organizm. Otóż choroba Hashimoto to nic innego, jak autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Powoduje ona niedoczynność tego gruczołu, a to z kolei sprzyja przybieraniu na wadze i powoduje, że mamy złe samopoczucie oraz znacznie szybciej się męczymy. Jednocześnie z Hashimoto może występować cukrzyca typu pierwszego, celiakia czy łuszczyca. To powoduje, że tak naprawdę cały nasz organizm nienajlepiej funkcjonuje, a wyniki badań pozostawiają wiele do życzenia. Bez prawidłowego żywienia jakość naszego życia może nigdy nie ulec poprawie.
Co można jeść?
Dieta w chorobie Hashimoto powinna być przede wszystkim racjonalna. Produkty, które są tu najbardziej zalecane to w głównej mierze warzywa – pod każdą postacią. To możliwe dzięki temu, że są niskokaloryczne i bardzo zdrowe. Osoby zmagające się z Hashimoto powinny pamiętać przede wszystkim o tym, że nasz metabolizm drastycznie zwalnia, przez co przybieranie na wadze jest zupełnie naturalnym zjawiskiem. Dlatego tak ważne jest jedzenie warzyw, które są prawdziwą i niskokaloryczną bombą witaminową. Dodatkowo do codziennego jadłospisu warto włączyć owoce morza, a także chude i tłuste ryby, ponieważ są one bogate w kwasy omega oraz posiadają jod, który wspomaga działanie tarczycy. Z owoców doskonale nada się także awokado, które wspomagają prawidłową pracę tarczycy. Kolejnym produktem są jajka oraz najwyższej jakości mięso. W codziennym życiu brakuje ci czasu na regularne gotowanie? Z pomocą przyjdzie nasza dieta Hashimoto, która pomoże zrównoważyć Twoje hormony.
Czego lepiej unikać?
Na liście zakazanych produktów pojawiają się przede wszystkim niezdrowe i wysokoprzetworzone produkty, które niekorzystnie wpływają także na organizm każdego człowieka – w tym także osób, które nie chorują na Hashimoto. Na liście wykluczeń znajdują się również wszelkiego rodzaju używki. Alkohol czy papierosy to bardzo wyniszczające organizm produkty. Dodatkowo, zakazany jest cukier pod każdą postacią, a także napoje gazowane czy soki w kartonach. Kolejnymi produktami, które należy maksymalnie ograniczyć są wysoko przetworzone konserwy czy mięsa. Zaleca się także ograniczyć spożywanie parówek i mięs niskiej jakości. Oczywiście nie zapominajmy też o żywności typu fast-food.
Regularne posiłki
Spożywanie regularnych posiłków jest kluczowe w walce o lepsze samopoczucie i zdrowy, promienny wygląd. Niezwykle ważne jest także spożywanie leków, które należy przyjmować codziennie rano – zwykle jest to jedna tabletka na czczo. Pierwszy posiłek należy przyjąć dopiero godzinę po zjedzeniu tabletki. Dlaczego to takie ważne? Otóż jeśli skrócisz czas, po którym zjesz śniadanie, na przykład do pół godziny to wchłanialność leku w żołądku spadnie nawet do piętnastu procent. Każdy kolejny posiłek powinien być zjadany, co trzy, cztery godziny, a ostatni, czyli kolacja – maksymalnie dwie do trzech godzin przed snem, ale nie później niż o 21:00. Więcej informacji o diecie Hashimoto przeczytasz w naszym artykule zatytułowanym: „Jak powinna wyglądać dieta przy Hashimoto?”, do którego serdecznie zapraszamy.
Zalety jedzenia regularnie
Chociaż niekiedy zupełnie nie zdajemy sobie z tego sprawy, to jedzenie regularnych posiłków ma wiele zalet. W momencie, gdy między kolejnymi posiłkami przerwy są zbyt długie, wówczas może pojawić się chęć podjadania. Zwykle pierwszymi produktami, na które mamy ochotę są słodycze, które w tym przypadku zdecydowanie nie są wskazane. Zachowanie niewielkich odstępów między posiłkami sprawi, że raz na zawsze zapomnisz o podjadaniu, a dzięki temu nie doprowadzisz do nadwyżki kalorycznej i z pewnością nie przybierzesz na wadze. Jeśli jemy zbyt rzadko, to nasz organizm nie przestawia się na tryb spalania, tylko magazynuje kalorie na czas, w którym znowu zostanie pozbawiony dostępu do jedzenia.
Gdy nie jemy regularnie i nie dostarczamy organizmowi pożywienia w odpowiednich odstępach czasu, nasz metabolizm zwalnia. A ten przy chorobie Hashimoto jest już i tak dość mocno spowolniony. Przy okazji, gdy nie jemy regularnie, nasz układ pokarmowy się rozleniwia. Jeżeli w pierwszej połowie dnia postawisz na katorżnicze ograniczenia żywieniowe, to wieczorem może pojawić się tak zwany wilczy głód, który spowoduje, że pochłoniesz wszystko, co znajdziesz w lodówce. A to bardzo niezdrowe zwłaszcza na noc – nie zapominaj o tym!