Spis treści
Szczupła i zgrabna sylwetka to marzenie olbrzymiej ilości osób – zarówno kobiet, jak i mężczyzn, jednak nie każdego natura obdarowała idealną figurą, która utrzymuje się pomimo niezdrowego odżywiania. Jaki jest więc sekret osób, którym udało się osiągnąć cel i mogą cieszyć się mniejszym rozmiarem i płaskim brzuchem? Wyjść jest z pewnością kilka, ale nie na każdego mogą zadziałać w inny sposób, ponieważ ludzie różnią się od siebie nie tylko w kwestii upodobań czy preferencji, ale również na poziomie funkcjonowania organizmu.
Analiza problemu i określenie celu
Zanim podejmie się jakiekolwiek kroki w stronę odchudzania, warto przeanalizować to, z czego wynikają problemy z wagą. Nie zawsze problemem jest przejadanie się, a być może jest to wynik głębszych problemów – na przykład z tarczycą. Dlatego pierwszym krokiem w walce o idealną sylwetkę powinno być zrobienie podstawowych badań, które wykluczą istnienie chorób. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się dieta specjalistyczna, ułożona zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli jest pewność co do stanu zdrowia i ten aspekt chorobowy można wykluczyć, należy zastanowić się, jaki jest powód nadprogramowych kilogramów – za mało ruchu, zbyt kaloryczne posiłki czy słabość do słodyczy spożywanych w dużych ilościach. Aby schudnąć, najważniejszą kwestią jest deficyt kaloryczny, czyli nic innego, jak stan, w którym organizm spala więcej kalorii, niż przyjmuje z pożywienia.
W celu uświadomienia sobie ile energii w postaci jedzenia dostarczane jest organizmowi, można zwyczajnie zapisywać przez kilka dni to, co się zjadło i obliczać wartość kaloryczną posiłków za pomocą powszechnie dostępnych aplikacji. Gdy już wiadomo ile kalorii zostało dostarczone – można z powodzeniem sprawdzić ile faktycznie energii potrzebuje organizm, aby funkcjonować poprawnie, a dodatkowo móc gubić zbędne kilogramy. Określenie celu jest ważne, ale powinien być realny, więc nastawianie się, aby schudnąć 30 kilogramów w dwa tygodnie, nie ma tutaj większego sensu.
Kolejnym ważnym czynnikiem jest również aspekt zdrowotny – poprawienie stanu skóry, lepsza kondycja, polepszone samopoczucie. Aspekt zdrowotny jest tutaj kluczowy, ponieważ ważne jest, by nie popaść w zaburzenia odżywiania, dążąc do idealnej sylwetki. Zdrowa dieta t absolutna podstawa. O tym, jak powinna wyglądać przeczytasz w naszym artykule zatytułowanym: “Wszystko, co trzeba wiedzieć o utracie wagi”.
Motywacja i wytrwałość
Jak się zmotywować do odchudzania? Nie jest to prosta sprawa, ponieważ na każdego może zadziałać zupełnie inny bodziec. Dla jednych największą motywacją są konkretne wydarzenia – ślub, urodziny, wyjazd na urlop w wakacje, a dla innych będą to zdjęcia pięknych i zgrabnych sylwetek, które z powodzeniem zobaczyć można na każdym kroku w sieci. Mnóstwo osób zyskuje dodatkowa energie do działania, widząc konkretne widoczne efekty. Jak widać, jest jednak kilka dobrych praktyk, jakie można zastosować, aby zwiększyć swoją motywację do działania i utrzymania się na ścieżce zdrowego odżywiania.
Na efekty trzeba poczekać
Świadomość tego, że efekty przyjdą z czasem, może zniwelować frustrację, która narasta w momencie, gdy po kilku dniach diety wskazówka na wadze nie drgnęła. Warto dać sobie czas i nie sprawdzać każdego ranka czy kilogramy zaczęły spadać w magiczny sposób.
Dieta to styl życia
Należy pamiętać, że aby osiągnąć wymarzone efekty i utrzymać je na długo – zdrowe odżywianie musi stać się stylem życia, a na chwilową fanaberią. Zmiana nawyków żywieniowych nie powinna zamykać się na czas odchudzania, ale być utrwalona na całe życie. Nawyki wprowadzane stopniowo będą trwalsze – częstsze wybieranie wody zamiast słodkich napojów, zmniejszanie ilości cukru, soli, tłuszczu, rezygnowanie z panierki na kotletach – małe kroki zaowocują w przyszłości. Chcesz wprowadzić zdrową i zbilansowaną dietę? Ze wszystkim Ci pomożemy! Zapraszamy do zapoznania się z naszą zakładką diety, gdzie z pewnością znajdziesz najwłaściwszą opcję dla siebie.
Balans
Wiele problemów z wytrwaniem w zdrowym odżywianiu bierze się z presji przez nałożone na siebie restrykcje. Bardzo często zdarza się, że osoba, która chce zacząć się zdrowo odżywiać, traktuje ten czas jako detoks i odcięcie się od wszelkiego rodzaju niezdrowych dań i przekąsek. Jest to prosta droga w kierunku szybkiego powrotu do starych i złych nawyków lub, co gorsza – zaburzeń odżywiania. Dieta powinna być zbilansowana, obfitować we wszystkie składniki odżywcze, zawierać dużo owoców, warzyw i orzechów. Raz na jakiś czas można pozwolić sobie również na małe odstępstwa i drobne jedzeniowe przyjemności.
Z powyższą wiedzą można zacząć powoli wchodzić w świat zdrowego odżywiania, zachowując balans i dystans do tego, jakie są nasze wyobrażenia o efektach. Trzeba pamiętać zarówno o swoim zdrowiu fizycznym, jak i o zdrowiu oraz komforcie psychicznym.
Dieta to jedno, ale nie nieoceniony wkład w odchudzanie może mieć ruch – ćwiczenia, spacery, bieganie, pływanie. Wszystko to, co pozwoli usprawnić ciało, jest tu pożądane – dzięki temu efekty mogą być widoczne znacznie szybciej i nieść za sobą dodatkowe zalety, jak polepszenie kondycji, uwidocznienie mięśni, wzmocnienie nóg czy ramion. Bardzo ważna jest tu również motywacja – człowiek chętniej podejmuje aktywność, która sprawia mu przyjemność. Warto więc poświęcić czasu na poszukiwania aktywności, która będzie najbardziej satysfakcjonująca.