Przejdź do treści

Jak się zmotywować do odchudzania i co robić aby wytrwać?

Szczupła i zgrabna sylwetka to marzenie olbrzymiej ilości osób – zarówno kobiet, jak i mężczyzn, jednak nie każdego natura obdarowała idealną figurą, która utrzymuje się pomimo niezdrowego odżywiania. Jaki jest więc sekret osób, którym udało się osiągnąć cel i mogą cieszyć się mniejszym rozmiarem i płaskim brzuchem? Wyjść jest z pewnością kilka, ale nie na każdego mogą zadziałać w inny sposób, ponieważ ludzie różnią się od siebie nie tylko w kwestii upodobań czy preferencji, ale również na poziomie funkcjonowania organizmu.

Analiza problemu i określenie celu

Zanim podejmie się jakiekolwiek kroki w stronę odchudzania, warto przeanalizować to, z czego wynikają problemy z wagą. Nie zawsze problemem jest przejadanie się, a być może jest to wynik głębszych problemów – na przykład z tarczycą. Dlatego pierwszym krokiem w walce o idealną sylwetkę powinno być zrobienie podstawowych badań, które wykluczą istnienie chorób. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się dieta specjalistyczna, ułożona zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli jest pewność co do stanu zdrowia i ten aspekt chorobowy można wykluczyć, należy zastanowić się, jaki jest powód nadprogramowych kilogramów – za mało ruchu, zbyt kaloryczne posiłki czy słabość do słodyczy spożywanych w dużych ilościach. Aby schudnąć, najważniejszą kwestią jest deficyt kaloryczny, czyli nic innego, jak stan, w którym organizm spala więcej kalorii, niż przyjmuje z pożywienia.

W celu uświadomienia sobie ile energii w postaci jedzenia dostarczane jest organizmowi, można zwyczajnie zapisywać przez kilka dni to, co się zjadło i obliczać wartość kaloryczną posiłków za pomocą powszechnie dostępnych aplikacji. Gdy już wiadomo ile kalorii zostało dostarczone – można z powodzeniem sprawdzić ile faktycznie energii potrzebuje organizm, aby funkcjonować poprawnie, a dodatkowo móc gubić zbędne kilogramy. Określenie celu jest ważne, ale powinien być realny, więc nastawianie się, aby schudnąć 30 kilogramów w dwa tygodnie, nie ma tutaj większego sensu.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest również aspekt zdrowotny – poprawienie stanu skóry, lepsza kondycja, polepszone samopoczucie. Aspekt zdrowotny jest tutaj kluczowy, ponieważ ważne jest, by nie popaść w zaburzenia odżywiania, dążąc do idealnej sylwetki. Zdrowa dieta t absolutna podstawa. O tym, jak powinna wyglądać przeczytasz w naszym artykule zatytułowanym: “Wszystko, co trzeba wiedzieć o utracie wagi”.

Motywacja i wytrwałość

Jak się zmotywować do odchudzania? Nie jest to prosta sprawa, ponieważ na każdego może zadziałać zupełnie inny bodziec. Dla jednych największą motywacją są konkretne wydarzenia – ślub, urodziny, wyjazd na urlop w wakacje, a dla innych będą to zdjęcia pięknych i zgrabnych sylwetek, które z powodzeniem zobaczyć można na każdym kroku w sieci. Mnóstwo osób zyskuje dodatkowa energie do działania, widząc konkretne widoczne efekty. Jak widać, jest jednak kilka dobrych praktyk, jakie można zastosować, aby zwiększyć swoją motywację do działania i utrzymania się na ścieżce zdrowego odżywiania.

Na efekty trzeba poczekać

Świadomość tego, że efekty przyjdą z czasem, może zniwelować frustrację, która narasta w momencie, gdy po kilku dniach diety wskazówka na wadze nie drgnęła. Warto dać sobie czas i nie sprawdzać każdego ranka czy kilogramy zaczęły spadać w magiczny sposób.

Dieta to styl życia

Należy pamiętać, że aby osiągnąć wymarzone efekty i utrzymać je na długo – zdrowe odżywianie musi stać się stylem życia, a na chwilową fanaberią. Zmiana nawyków żywieniowych nie powinna zamykać się na czas odchudzania, ale być utrwalona na całe życie. Nawyki wprowadzane stopniowo będą trwalsze – częstsze wybieranie wody zamiast słodkich napojów, zmniejszanie ilości cukru, soli, tłuszczu, rezygnowanie z panierki na kotletach – małe kroki zaowocują w przyszłości. Chcesz wprowadzić zdrową i zbilansowaną dietę? Ze wszystkim Ci pomożemy! Zapraszamy do zapoznania się z naszą zakładką diety, gdzie z pewnością znajdziesz najwłaściwszą opcję dla siebie.

Balans

Wiele problemów z wytrwaniem w zdrowym odżywianiu bierze się z presji przez nałożone na siebie restrykcje. Bardzo często zdarza się, że osoba, która chce zacząć się zdrowo odżywiać, traktuje ten czas jako detoks i odcięcie się od wszelkiego rodzaju niezdrowych dań i przekąsek. Jest to prosta droga w kierunku szybkiego powrotu do starych i złych nawyków lub, co gorsza – zaburzeń odżywiania. Dieta powinna być zbilansowana, obfitować we wszystkie składniki odżywcze, zawierać dużo owoców, warzyw i orzechów. Raz na jakiś czas można pozwolić sobie również na małe odstępstwa i drobne jedzeniowe przyjemności.

Z powyższą wiedzą można zacząć powoli wchodzić w świat zdrowego odżywiania, zachowując balans i dystans do tego, jakie są nasze wyobrażenia o efektach. Trzeba pamiętać zarówno o swoim zdrowiu fizycznym, jak i o zdrowiu oraz komforcie psychicznym.

Dieta to jedno, ale nie nieoceniony wkład w odchudzanie może mieć ruch – ćwiczenia, spacery, bieganie, pływanie. Wszystko to, co pozwoli usprawnić ciało, jest tu pożądane – dzięki temu efekty mogą być widoczne znacznie szybciej i nieść za sobą dodatkowe zalety, jak polepszenie kondycji, uwidocznienie mięśni, wzmocnienie nóg czy ramion. Bardzo ważna jest tu również motywacja – człowiek chętniej podejmuje aktywność, która sprawia mu przyjemność. Warto więc poświęcić czasu na poszukiwania aktywności, która będzie najbardziej satysfakcjonująca.

Dieta Autorska Agnieszki Mielczarek

Odchudzamy, odmładzamy, odżywiamy

Zamów

Newslleter

Zapisz się do newslettera