Przejdź do treści

Ile trwa dieta SIRT i dla kogo będzie odpowiednia?

Dieta SIRT jest jednym z popularniejszych w ostatnim czasie sposobów żywienia, mających na celu utratę zbędnych kilogramów oraz redukcję poziomu tkanki tłuszczowej. Jej stosowanie przynosi niekiedy spektakularne wręcz rezultaty, co zachęca kolejne osoby do jej przetestowania.

Na czym polega dieta SIRT?

Dieta sirtfood zakłada stosowanie pokarmów, zawierających wysokie dawki polifenoli roślinnych. Jej pomysł opiera się na długotrwałej obserwacji jadłospisu osób, mieszkających w rejonach świata, których mieszkańcy słyną z długowieczności oraz dobrego stanu zdrowia. Jedną z cech pokarmów spożywanych na tych obszarach jest wysoki udział składników roślinnych w pożywieniu, zawierających właśnie wspomniane polifenole, aktywujące działanie sirtuin.

Sirtuiny (zwane też białkami Sir) to substancje, które hamują powstawanie w organizmie stanów zapalnych. W praktyce, oprócz wspomnianego wyżej działania, normalizują też procesy metaboliczne. Dzięki temu możliwe jest stosunkowo proste i szybkie zmniejszenie wagi ciała, przy zachowaniu dobrego stanu muskulatury – redukcja dotyczy więc tkanki tłuszczowej.

Ile trwa dieta SIRT?

Dieta SIRT dzieli się na cztery etapy (chociaż w literaturze przedmiotu można również spotkać bardziej rozbudowane podziały, zakładające występowanie dwóch etapów, a w trakcie każdego z nich – dwóch faz).

Pierwszy etap powinien trwać trzy dni, chociaż możliwe jest jego wydłużenie. W jego trakcie spożywa się jedynie jeden posiłek w formie stałej; dieta uzupełniana jest o trzy posiłki płynne, przygotowane na podstawie zestawu typowych produktów, zawierających wysokie dawki polifenoli. Całkowita dawka energii, przyjętej z pokarmem podczas jednego dnia, nie powinna w tej fazie diety przekroczyć 1000 kcal.

W drugim etapie, trwającym zwykle od czwartego do siódmego dnia stosowania diety, łączy się dwa posiłki stałe oraz dwa płynne, przy zachowaniu dziennej kaloryczności spożywanego pożywienia na poziomie 1500 kcal.

W kolejnych etapach nie występują już ograniczenia kaloryczne. Etap trzeci trwa około 14 dni, w trakcie których, spożywa się trzy stałe posiłki, przy jednoczesnym przyjęciu jednego dania w postaci płynu (zupy lub koktailu). Możliwe jest również wzbogacenie jadłospisu o jedną przekąskę w ciągu doby, oczywiście przy zachowaniu wysokiej jakości posiłku oraz zastosowaniu składników, zawierających wysoką dawkę roślinnych polifenoli.

Ostatni etap, po 21 dniach od początku stosowania diety, zakłada dużą dowolność, jeżeli chodzi o ilość przyjmowanych posiłków. Zalecenia mówią jedynie o konieczności przyrządzania posiłków opierających się o produkty SIRT oraz wypijaniu co najmniej jednego koktailu sirtuinowego dziennie.

Jak się więc okazuje, ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile trwa dieta SIRT. Pierwsze jej etapy, zakładające spore ograniczenia w przyjmowaniu pokarmów, powinny zająć co najmniej 3 tygodnie (21 dni). Jednak nie ma wyznaczonych granic czasowych ostatniej części. W praktyce należy przyjąć, że dieta ta powinna prowadzić do trwałych zmian nawyków żywieniowych poddanej jej osoby. To z kolei powoduje, że dalsze żywienie nie będzie już częścią diety; w związku z tym precyzyjne określenie tego, ile trwa dieta SIRT nie jest możliwe.

Zobacz także:

Dla kogo przeznaczona jest dieta SIRT?

Dieta SIRT pozwala na stosunkowo szybkie pozbycie się zbędnych kilogramów oraz redukcję zbędnej tkanki tłuszczowej, jednak nie każdy powinien ją stosować. Do grup, dla których nie jest zalecana, należą między innymi:

  • osoby aktywnie uprawiające sport,
  • kobiety w ciąży,
  • dzieci i młodzież,
  • osoby chore na schorzenia metaboliczne (na przykład cukrzycę).

Dieta SIRT może być z czystym sumieniem polecona każdej zdrowej osobie dorosłej, jeżeli ta chce pozbyć się w krótkim czasie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Należy przy tym pamiętać, że najlepsze efekty prozdrowotne, nie tylko zresztą w zakresie redukcji nadmiernej wagi ciała, daje trwała zmiana nawyków żywieniowych i włączenie do jadłospisu dużych ilości zdrowych produktów roślinnych, polecanych właśnie w diecie SIRT.

Dieta Autorska Agnieszki Mielczarek

Odchudzamy, odmładzamy, odżywiamy

Zamów

Newslleter

Zapisz się do newslettera