Przejdź do treści

Słodycze na diecie – których należy unikać, a po które można sięgać?

Słodycze na diecie wzbudzają niemało kontrowersji. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że co do zasady, osobom odchudzającym odradza się ich spożywanie. Jak bowiem powszechnie wiadomo, w tradycyjnych słodkościach można znaleźć spore ilości rafinowanego cukru, ale również nasyconych tłuszczy. U niektórych osób, drastyczne odcięcie się od słodyczy może skutkować utratą motywacji. Stąd zaś już tylko jeden krok do porzucenia diety. Na szczęście, istnieją zdrowe alternatywy dla tradycyjnych słodkości. Poza tym należy pamiętać o tym, że kluczem do sukcesu zawsze jest umiar.

Jakich słodyczy warto unikać?

W supermarketach, zarówno tych internetowych, jak i stacjonarnych nie brakuje słodkich batoników, ciasteczek oraz cukierków. Trzeba jednak liczyć się z tym, że są one niezdrowe oraz kaloryczne. Znajduje się w nich mnóstwo rafinowanego cukru, który ma silny potencjał uzależniający. Systematyczne sięganie po słodkości nie doprowadzi raczej do redukcji tkanki tłuszczowej – wręcz przeciwnie. Należy unikać w szczególności batonów, ciastek, cukierków oraz żelek zawierających cukier rafinowany, sztuczne barwniki i aromaty. Nie powinno sięgać się także po słodkie jogurty oraz serki smakowe. Na diecie odchudzającej przeciwwskazane są także dosładzane budynie, galaretki czy kisiele. Warto byłoby zrezygnować również ze słodzonych napoi gazowanych, które nie tylko nie sprzyjają odchudzaniu, ale także powodują wzdęcia.

Inne artykuły warte przeczytania:

Wówczas brzuch wygląda optycznie na większy, co dla osób z nadwagą może być dodatkowym problemem. Nie warto także odwiedzać kawiarni oraz cukierni. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że oferują one zazwyczaj niezdrowe i słodkie desery, które są jednak wyjątkowo smaczne. Bardzo wiele osób decyduje się na systematyczne odwiedzanie takich miejsc. Im częściej będzie się zaś sięgać po słodki torcik bądź kawałek tarty z karmelem, tym większa będzie frustracja spowodowana dodatkowymi kilogramami. O zdrowym gubieniu kilogramów przeczytasz w naszym artykule zatytułowanym: ”Wszystko, co trzeba wiedzieć o utracie wagi”, do którego serdecznie zapraszamy.

Jaki skład powinny posiadać zdrowe słodycze?

Istnieje alternatywa dla klasycznych słodkości bogatych w rafinowany cukier oraz w tłuszcze nasycone. Są nimi słodycze zawierające ksylitol, erytrytol oraz cukier kokosowy. Warto jednak zaznaczyć, że najbardziej godne uwagi są desery zawierające dwa pierwsze wymienione słodziki. Do cukru kokosowego należy podchodzić już nieco ostrożniej, choć nadal jest on dobrą alternatywą dla cukru z buraka cukrowego bądź z trzciny cukrowej. W zdrowych słodkościach nie powinny znajdować się także tłuszcze utwardzone, a w szczególności olej palmowy. Nie sposób nie zauważyć, że im krótszy skład gotowego produktu, tym lepiej. Należy odrzucić także sztuczne barwniki i aromaty. Mogą one bowiem wywierać potencjalnie niekorzystny wpływ na ludzki organizm, zwłaszcza na diecie.

Skąd wziąć zdrowe słodkości?

Wiele osób zastanawia się nad tym, skąd wziąć właściwie zdrowe słodycze na diecie. Na szczęście, można znaleźć je w naprawdę wielu miejscach. Przede wszystkim, warto byłoby zwrócić uwagę na:

  • duże supermarkety,
  • sklepy z naturalną żywnością,
  • niektóre drogerie,
  • fit cukiernie i kawiarnie.

Zdrowych słodkości można więc z powodzeniem szukać w wielu różnych miejscach. Równie dobrym rozwiązaniem będzie ich samodzielne przygotowanie. Trzeba zainspirować się przepisami fit znajdującymi się na różnego rodzaju blogach oraz w wielu książkach kucharskich. Każdy, kto jest na diecie odchudzającej, zdaje sobie sprawę z tego, że o załamanie i chęć rezygnacji nietrudno. Bardzo często może więc przychodzić ochota na coś słodkiego. Wydaje się, że dobrym pomysłem będzie zakupienie kilku zdrowych batoników czy paczek z ciastkami i przechowywanie ich w kuchennej szafce na tak zwaną czarną godzinę. Niektórym osobom do gustu przypadają tylko i wyłącznie domowe wypieki oraz desery.

Ponadto warto posiadać w domu słodzik, mąkę pełnoziarnistą, a także kakao czy jajka. Dzięki nim dość szybko uda się przygotować zdrowe i jednocześnie bardzo smaczne słodkości. Jeżeli ktoś nie wie, jak samodzielnie przygotować zdrowe słodycze i jak wkomponować je w swoją dietę odchudzającą, powinien skorzystać z pomocy dietetyka. Doświadczony dietetyk kliniczny na pewno poradzi sobie z ułożeniem odpowiedniego jadłospisu. Sygnalizuje, które produkty są godne uwagi, które należy ograniczyć, a z których najlepiej byłoby zrezygnować. Aby współpraca z dietetykiem była harmonijna, trzeba pamiętać o przestrzeganiu jego zaleceń. Co zrobić w przypadku, gdy w codziennym życiu całkowicie brakuje Ci czasu na przygotowywanie posiłków? Sprawdź naszą zakładkę diety i wybierz najlepszą opcję dla siebie! Gwarantujemy wytrawne i słodkie propozycje!

Dlaczego zachowanie umiaru jest tak ważne?

Bez względu na to, czy sięga się po zdrowe, czy też po konwencjonalne słodkości, trzeba zachować umiar. Dlaczego jest to tak ważne? Przede wszystkim dlatego, że słodycze są jednak produktami kalorycznymi. Oczywiście fit słodkości raczej będą zawierały mniej kalorii niż te bogate w rafinowany cukier. Niemniej jednak, one także mogą negatywnie wpływać na masę ciała. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu spożywanie jednej porcji słodkości dziennie. Mowa tu oczywiście o fit słodyczach. Na te tradycyjne można pozwolić sobie zdecydowanie rzadziej. Nie zapominaj, że zdrowa dieta może być pełna smaku, a na ten temat przeczytasz w naszym artykule zatytułowanym: “Czy dieta odchudzająca może być smaczna?”.

Każdy, kto jest na diecie odchudzającej, musi pamiętać o tym, aby porcję słodkości traktować jako posiłek. Warto więc przygotować sobie pełnoziarniste muffinki z ksylitolem i owocami, które doskonale sprawdzą się w roli podwieczorku bądź drugiego śniadania. Nie wolno jednak zapominać o tym, aby spożyć określoną ilość słodkiego deseru. Jedna mała porcja w zupełności wystarczy. Nawet najlepsze zdrowe babeczki mogą wpłynąć negatywnie na wygląd i zdrowie, jeżeli będą spożywane w nadmiernych ilościach. Trzeba przy tym mieć na uwadze to, iż wspomniane słodziki, takie jak ksylitol czy erytrol mogą powodować biegunki, jeżeli są spożywane w nadmiernych ilościach. Jeżeli jednak zdarzyło się komuś zjeść większą niż zalecana ilość słodkości, warto wdrożyć aktywność fizyczną. Najlepiej zadziała trening na świeżym powietrzu. Można skorzystać z dobrodziejstw joggingu, jak również wybrać się na pływalnię. Dobrym pomysłem będzie także spożycie jakiegoś słodkiego wypieku właśnie po uprawianiu jakiegoś sportu.

Słodycze na diecie są więc jak najbardziej dozwolone. Należy pamiętać jednak o zachowaniu umiaru lub wybieraniu “odchudzonych” wersji, które przybliżą cię do sukcesu w walce o zdrową i piękną sylwetkę.

Dieta Autorska Agnieszki Mielczarek

Odchudzamy, odmładzamy, odżywiamy

Zamów

Newslleter

Zapisz się do newslettera