Przejdź do treści

Przesilenie zimowe co jeść, aby mieć więcej energii?

Przesilenie zimowe to niewątpliwie jeden z najtrudniejszych dni w roku, który zwykle przypada na 21 lub 22 grudnia. Data zależy od stosowania lat przestępnych (ogólnie rzecz biorąc, jest to początek astronomicznej zimy). Należy wspomnieć również o tym, że jest to najkrótszy dzień w roku i trwa około 7 do 8 godzin. Niejednokrotnie usłyszeć można o tym, jak olbrzymi wpływ mają pory roku na nasz nastrój i samopoczucie. Jak wpływa na nas przesilenie zimowe? Objawy nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Jest to naprawdę trudny czas. Całe szczęście istnieje kilka sprawdzonych porad, jak uporać się z coraz gorszym humorem w trakcie przesilenia zimowego. Sporą rolę odgrywają tu również posiłki. Jaka jest najlepsza dieta? Szczegóły poniżej.

Przesilenie zimowe – objawy

Prawdopodobnie nikogo nie zaskoczy stwierdzenie, że przesilenie zimowe wiąże się z towarzyszącym na każdym kroku uczuciu zmęczenia, rozdrażnienia i znudzenia. Dodatkowo czujemy się znacznie ciężej niż w inne dni. Nasz nastrój diametralnie spada, a niektórzy odczuwają również całkowity brak jakichkolwiek chęci do życia. Chcesz wzmocnić swój organizm, ale żadne z przetestowanych sposobów nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Szczegółowe informacje i sprawdzone sposoby znajdziesz w naszym artykule zatytułowanym:”Dieta na wzmocnienie organizmu? Poznaj sprawdzone sposoby”. To oczywiście nie wszystkie obawy, jakie niesie ze sobą przesilenie zimowe. Objawy, które również zasługują na uwagę to:

  • senność,
  • brak motywacji do działania,
  • smutek,
  • niepokój,
  • ogólne zniechęcenie,
  • nadmierna płaczliwość,
  • przygnębienie.

Warto zauważyć, że w walce z objawami przesilenia zimowego niezwykle ważna jest odpowiednia dieta, a także suplementacja. Najlepsza dieta na przesilenie zimowe to ta obfitująca w dobroczynne dla zdrowia witaminy i substancje odżywcze. Do codziennej diety warto włączyć przede wszystkim świeże owoce i warzywa. To właśnie takie produkty powinny stanowić minimum połowę każdego posiłku. Wszystkie potrawy w BistroBox – bez względu na rodzaj diety – są ekologiczne, najwyższej jakości i pochodzą od sprawdzonych dostawców. Jest to więc doskonałe rozwiązanie nie tylko dla osób zabieganych, które nie są w stanie wygospodarować w ciągu dnia czasu na tworzenie pełnowartościowych i pysznych posiłków, ale również tych, którzy na talerzu stawiają przede wszystkim na zdrowie. Przykładem może być nasza dieta detox, która polega na wykluczeniu produktów pochodzenia zwierzęcego. Olbrzymią swobodę w kwestii spożywanych posiłków przynosi nasza dieta “Jesz co chcesz”, która również doskonale sprawdzi się w trakcie przesilenia zimowego. Objawy znużenia czy zmęczenia nie mają z nią żadnych szans.

Najlepsza dieta w trakcie przesilenia zimowego

Niewątpliwie najlepsza dieta na przesilenie zimowe to taka, która obfituje w witaminę C, witaminy z grupy B, magnez oraz żelazo. Witaminy B1 doskonale radzą sobie z nadmiernym rozdrażnieniem i rozkojarzeniem, a witamina B12 pomoże uporać się z uczuciem permanentnego zmęczenia i brakiem sił do życia. Należy wspomnieć jednocześnie o tym, jak olbrzymią rolę w organizmie pełni magnez. Oprócz tego, że zmniejsza ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego czy zawału serca, bardzo dobrze radzi sobie również z osłabieniem i apatią.

Wspomniane wyżej żelazo zmniejsza ryzyko zachorowań na wszelkiego rodzaju infekcje i zakażenia. Ponadto to właśnie niedobór żelaza odpowiada za anemię. W okresie jesienno-zimowym jest to niezwykle ważny składnik mineralny. Z kolei witamina C jest nazywana również naturalnym przeciwutleniaczem, który wpływa m.in. na wygląd skóry (przyśpiesza procesy starzenia), a także szybkość gojenia ran.

Na uwagę zasługuje również fakt, że najlepsza dieta to taka, która oprócz dostarczania drogocennych składników odżywczych i mineralnych w pełni odpowiada nam również smakiem. Posiłki spożywane szczególnie w tak trudnym czasie, jak przesilenie zimowe powinny sprawiać masę radości i przyjemności.

Dieta Autorska Agnieszki Mielczarek

Odchudzamy, odmładzamy, odżywiamy

Zamów

Newslleter

Zapisz się do newslettera