Przejdź do treści

Dieta low carb – jadłospis jest zróżnicowany i pełen smaku

O skuteczności diety low carb zdążyli usłyszeć już prawdopodobnie wszyscy. Na przejście na dietę niskowęglowodanową decydują się zarówno sportowcy, którzy cenią sobie zdrowe podejście do życia, jak i osoby, które marzą o zgubieniu kilku zbędnych kilogramów. Często sięgają po nią również diabetycy jako wsparcie leczenia cukrzycy typu II. W tym sposobie żywienia sukces opiera się przede wszystkim na tym, że energia czerpana jest z zapasów tłuszczu, które docelowo zostaną spalone, ponieważ celem jest oczywiście zminimalizowanie przyrostu tkanki tłuszczowej. Jakie najważniejsze zasady zawiera w sobie dieta niskowęglowodanowa? Jak powinien wyglądać jadłospis w diecie low carb? Czy spożywanie w codziennej diecie produktów o niskim indeksie glikemicznym jest bezpieczne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Jakie produkty są zabronione w diecie low carb?

Dieta low carb szturmem skradła serca i… kubki smakowe osób na całym świecie. W sposobie odżywiania z ograniczeniem węglowodanów najważniejsza jest jednak odpowiednia podaż białka, która zostanie dostarczona w posiłkach. Znacznie ograniczenia w spożyciu węglowodanów mogą doprowadzić do silnych niedoborów, a także pogorszenia samopoczucia. Zastanawiasz się, jakie pozostawia efekty? Dieta low carb zakłada wykluczenie ściśle określonych produktów. Warto zaznaczyć jeszcze, że w diecie niskowęglowodanowej spożycie węglowodanów powinno być mniejsze niż ogólnie przyjęte normy żywieniowe, czyli 45-65%. W zasadzie każdy przykładowy jadłospis zakłada wykluczenie następujących produktów:

  • ziemniaków
  • kaszy,
  • ryżu,
  • makaronów,
  • mąki,
  • razowego pieczywa,
  • pełnoziarnistych płatków zbożowych,
  • produktów zbożowych,
  • warzyw i owoców, które zawierają m.in. skrobię lub cukry.

Jak widać, klasyczna dieta niskowęglowodanowa, podobnie jak np. dieta bulionowa, zakłada całkiem spore wykluczenia. Czy oznacza to, że z powodzeniem mogą korzystać z niej wszyscy – bez względu na wiek, płeć czy dotychczasowy sposób odżywiania? Otóż do tematu diety low carb z dystansem powinny podchodzić osoby, które cierpią na zróżnicowane choroby przewlekłe. Ewentualne rozpoczęcie diety low powinno zostać wcześniej przedyskutowane z lekarzem prowadzącym. Ponadto dieta niskowęglowodanowa nie jest zalecana również osobom, które wkroczyły właśnie w okres dorastania. Nie zapominajmy, że to właśnie węglowodany są niezbędne do prawidłowego wzrostu. Z kolei każdy plan dietetyczny zawierać będzie posiłki i produkty o niskiej zawartości węglowodanów. Dodatkowo powinny z niej zrezygnować osoby zmagające się z niewydolnością nerek lub wątroby – ze względu na dużą podaż białka oraz tłuszczów.

Warto pamiętać jednak o tym, że dieta niskowęglowodanowa przyczynia się znacząco do poprawy wyglądu skóry, a odpowiednio skomponowana – usprawnia także układ nerwowy oraz krążenia. Doskonale wpływa też na ogólne samopoczucie. Jednak, aby faktycznie tak było, konieczne jest odpowiednie komponowanie posiłków – to absolutna podstawa. Ważne jest również, aby pamiętać o tym, że ten sposób żywienia posiada kilka odmian, od których uzależnione są ilości węglowodanów. I tak, w klasycznej diecie low carb nie powinno się przekraczać spożywania 10-25 proc. Jednak jedną z bardziej rygorystycznych odmian jest  dieta ketogeniczna, w której to węglowodanów nie powinno być więcej niż 10 proc. Więcej informacji na temat tego sposobu żywienia znajdziesz w naszym poprzednim artykule zatytułowanym: “Czym jest dieta low carb i jak wpływa na zdrowie?”.

Dieta niskowęglowodanowa a produkty dozwolone

Wyżej wspomnieliśmy już o produktach zabronionych na diecie niskowęglowodanowej. Dobrze byłoby więc przybliżyć sobie przykładowy jadłospis, czyli produkty, które można spożywać bez wyrzutów sumienia. Podstawą jest oczywiście włączenie zdrowych i dobrej jakości tłuszczów. Szczególnie zalecane są tu tłuszcze omega 3, które znajdują się m.in. w rybach morskich czy produktach sojowych. Kolejnym źródłem są potrawy z oliwą z oliwek, np. pieczone warzywa czy pieczona pierś kurczaka podana ze świeżymi warzywami skroplonymi właśnie oliwą.

Codziennie posiłki warto urozmaicać także jogurtem naturalnym i orzechami. Alternatywą mogą być też ulubione warzywa – pokrojone w finezyjne kształty, zachwycające zarówno smakowo, jak i wizualnie. Osoby, które zdecydowały się na rozpoczęcie diety low carb, często zastanawiają się, jak więc może wyglądać przykładowy jadłospis. Spieszymy więc z wyjaśnieniami i sprawdzonymi pomysłami na zdrowe i przepełnione smakiem potrawy.

Ograniczenie węglowodanów a pełne smaku potrawy

Śniadanie może składać się z chleba niskowęglowodanowego połączonego z dużą ilością jajek. Urozmaiceniem może być też wypełniona szklanka startych warzyw, gdzie składnikiem mogą być np. świeże marchewki. Nie zapominajmy o tym, jak ważne jest ii śniadanie. Miłośnicy słodkości mogą pokusić się o jogurt naturalny z miodem, a ci, którzy preferują posiłki wytrawne – hummus z warzywami.  Nie wiesz, jaki obiad i dieta niskotłuszczowa idą ze sobą w parze? Tutaj jedną z możliwości może być pieczona karkówka lub ulubione chude mięso. Wybór zależy oczywiście od preferencji. Inną, ale równie pyszną i aromatyczną propozycją może być ulubiona zupa krem z dodatkiem mleka kokosowego. Warto zwrócić również uwagę na to, aby posiłki opierały się na kwasach tłuszczowych MCT, czyli  średnio-łańcuchowych kwasach tłuszczowych – mowa np. o oleju kokosowym i oleju palmowym.

Na tym etapie konieczne okaże się wspominanie o tym, jak ważnym posiłkiem jest kolacja. Mając na względzie ograniczoną ilość węglowodanów, a także najważniejsze zasady tego sposobu żywienia przykładowy jadłospis może składać się np. z nasion chia – ten składnik korzystnie wpływa na poprawę kondycji skóry. Inną propozycją ostatniego posiłku w diecie low carb może być sałatka grecka lub jogurt naturalny z ulubionymi dodatkami. Ważne jest, aby korzystać z możliwie jak najmniej przetworzonych produktów. Żywność ekologiczna i produkty bio pochodzące od sprawdzonych dostawców odbiją się nie tylko na Twoim zdrowiu, ale również samopoczuciu. W zdrowym ciele zdrowy duch – to jedno z tych stwierdzeń, które nigdy nie straci na wartości i nie wyjdzie z obiegu!

Dieta niskowęglowodanowa – poznaj całą prawdę

Na koniec warto przedstawić również najważniejsze zalety, jakie niesie ze sobą dieta niskowęglowodanowa. Oprócz utraty kilogramów masy ciała odpowiada również za normalizację poziomu cukru. Bardzo często zalecana jest również w leczeniu padaczki lekoopornej. Warto wspomnieć również o tym, że osoby zmagające się z różnorodnymi schorzeniami nie powinny opierać się wyłącznie na poradnikach czy poradniku zamieszczonym w sieci, ponieważ to nie zastępuje porady lekarskiej. Przed wdrożeniem diety należy skonsultować to z lekarzem prowadzącym. Walka o spaloną tkankę tłuszczową nie może przysłaniać troski o zdrowie i stosowania się do zaleceń lekarskich.

W przypadku diety low carb konieczne jest stworzenie zbilansowanego jadłospisu, który pozwoli na uniknięcie niedoborów z jednoczesną możliwością cieszenia się ze spektakularnych efektów, jakie niesie ze sobą ten sposób żywienia. Oprócz utraty nadprogramowych kilogramów unormowany zostanie również poziom cukru we krwi, a stan cery ulegnie znacznej poprawie.

Dieta Autorska Agnieszki Mielczarek

Odchudzamy, odmładzamy, odżywiamy

Zamów

Newslleter

Zapisz się do newslettera