Przejdź do treści

Jedzenie porcji owoców wieczorem – czy może być szkodliwe?

Bardzo często usłyszeć można stwierdzenie mówiące o tym, że naturalne cukry zawarte w owocach mogą powodować szereg nieprzyjemnych objawów układu trawiennego. Czy jest to prawda? Częściowo niestety tak. Otóż spożycie owoców o wysokim indeksie glikemicznym może wywoływać uciążliwe wzdęcia czy ucisk w żołądku – to z kolei może utrudniać wykonywanie podstawowych czynności lub uniemożliwiać spokojne zasypianie.

Niektóre osoby może zastanawiać to, dlaczego nocne podjadanie owoców jest tak niekorzystne dla zdrowia, podczas gdy o poranku wręcz zaleca się spożycie posiłku obfitującego w te zdrowe węglowodany. Zasadnicza różnica wynika przede wszystkim ze sposobu, w jaki działają enzymy trawienne. O poranku odznaczają się one znacznie większą aktywnością, dzięki czemu posiłek bogaty w cukry może być z łatwością strawiony – spożyte węglowodany nie będą ulegały fermentacji w jelitach, przyczyniając się np. do bólów brzucha, czy wzdęć. Dodatkowo w ciągu dnia wykonujemy przecież szereg aktywności – związanych zarówno z wysiłkiem fizycznym, jak i umysłowym. Z jednej strony węglowodany stanowią doskonałe paliwo napędzające do działania, z drugiej zaś będą mogły być z łatwością spalone, redukując tym samym ryzyko wzrostu masy ciała.

Kiedy można jeść owoce wieczorem?

Choć z reguły jedzenie owoców na noc jest odradzane, mogą sobie na to pozwolić osoby zdrowe. U osób prowadzących aktywny tryb życia oraz stosujących  zbilansowaną dietę zgodną z podstawowymi zasadami zdrowego żywienia naturalne cukry proste nie powinny wywoływać skutków ubocznych. Osoby, które następnego dnia wykonają trening, mogą sprawić w ten sposób, że cukier prosty w owocach zostanie szybciej zużyty. Dzięki temu osoby aktywne fizyczne są mniej narażone na odkładanie się cukrów w postaci niechcianej tkanki tłuszczowej. Pomimo że niewielka ilość owoców nie jest zbyt kaloryczna, ich pyszny smak skłania do spożywania większej ilości, niż byłoby to w przypadku zjedzenia kanapki z masłem orzechowym i innym ulubionym dodatkiem.

Jakie owoce najlepiej spożywać wieczorem?

Przeczytaj porady z tej samej tematyki:

Przyjęło się, że z jedzenia owoców na noc powinny zrezygnować w szczególności osoby cierpiące na niektóre choroby przewodu pokarmowego, ale do tego tematu powrócimy jeszcze w dalszej części artykułu. Z kolei osoby w pełni zdrowe mogą pozwolić sobie na nocne podjadanie, jednak należy wybierać te z relatywnie niską zawartością fruktozy. Mimo że owoce to bogate źródło witamin i składników mineralnych, to posiadają również spore ilości cukrów prostych. Do owoców charakteryzujących się niskim indeksem glikemicznym można zaliczyć przede wszystkim bogate w antyoksydanty owoce jagodowe:

  • maliny,
  • jagody,
  • borówki,
  • poziomki,
  • truskawki.

Ponadto owoce te są doskonałym źródłem witamin, błonnika pokarmowego i przeciwutleniaczy. Ich właściwości są nieocenione w profilaktyce antynowotworowej.

 

Zamów catering dietetyczny BistroBox

Spożywanie owoców wieczorem – z których najlepiej zrezygnować?

W godzinach wieczornych zaleca się zrezygnowanie z sięgania po owoce cytrusowe – dotyczy to szczególnie osób borykających się z bezsennością, ponieważ ich spożycie może wywoływać problemy z prawidłowym zasypianiem. Dodatkowo przed snem nie powinno się jeść owoców zawierających znaczne ilości fruktozy. Owoce te mogą odkładać się w postaci tkanki tłuszczowej, a także powodować nieprzyjemne uczucie ciężkości i ucisku w żołądku. Należą do nich m.in. mango, banany, czy owoce suszone takie, jak morele, rodzynki, daktyle.

Jedzenie owoców na noc – kłopotliwe skutki zdrowotne

Owoce warto jeść przede wszystkim z uwagi na dobroczynne witaminy, sole mineralne i minerały. Ponadto stanowią doskonałe źródło błonnika pokarmowego. Mimo to obecność naturalnych cukrów prostych sprawia, że osoby spożywające je w nadmiernych ilościach mogą borykać się z kłopotliwymi objawami ze strony układu pokarmowego.

Reasumując, do tematu jedzenia owoców na noc powinny ze szczególną ostrożnością podchodzić osoby, które zmagają się chorobami przewodu pokarmowego, jak zespół jelita drażliwego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub refluks, ponieważ nadmiar cukrów prostych w tym m.in. fruktozy może przyczyniać się biegunek czy wzdęć. Oprócz tego rozważni powinni być także cukrzycy – w posiłkach kluczowy jest bowiem ładunek glikemiczny.

Z kolei u osób prowadzących siedzący tryb życia, spożycie owoców w późnych godzinach może skutkować wzrostem masy ciała. Duże ilości cukrów mogą powodować odkładanie się w postaci tkanki tłuszczowej, przyczyniając się do rozwoju otyłości. Kluczowe jest tu więc zredukowanie częstotliwości jedzenia owoców, zwłaszcza tych z wysoką zawartością cukru, jak: banany, winogrono, jabłka, czy daktyle. W przypadku problemów z odpowiednim funkcjonowaniem i zdrowiem jelit priorytetem powinna być odpowiednio dobrana dieta, umożliwiająca zminimalizowanie objawów.

Jak powinien wyglądać ostatni posiłek, jakim jest kolacja?

Warto przede wszystkim pamiętać o tym, aby ostatni posiłek zjadany był co najmniej 3 godziny przed spaniem. W związku z tym, że w nocy aktywność fizyczna i umysłowe są ograniczone, organizm nie potrzebuje dużej ilości dodatkowego paliwa, pochodzącego m.in. z owoców. Zalecane są natomiast ryby, chude produkty odzwierzęce, jajka, a także różnego rodzaju warzywa. Mimo że obowiązująca w niektórych krajach kultura sprzyja podawaniu na kolacje obfitych dań, to uznaje się, że znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zjedzenie posiłku lekkostrawnego.

Zobacz także:

Jak jeść owoce wieczorem?

Nie ulega wątpliwości, że organizm potrzebuje szeregu składników odżywczych takich, jak sole mineralne zawarte w owocach. Dodając do owoców jagodowych nabiał w postaci m.in. jogurtu naturalnego czy kefiru można skutecznie obniżyć indeks glikemiczny kolacji, tym samym ograniczając ryzyko wystąpienia kłopotliwych dla zdrowia objawów. Dobrym pomysłem będzie przygotowanie pysznego szejka lub zastosowanie owoców, jako dodatku do słonego dania. Niektóre osoby decydują się na stworzenie kanapki z serkiem i dodatkiem odrobiny owoców leśnych lub połączenie fig i serka koziego – to nie tylko pyszne, ale również zdrowe propozycje.

Postawienie na kreatywność pozwoli znaleźć pyszną propozycję z dodatkiem owoców, które zaspokoją zapotrzebowanie organizmu na słodki smak i kaloryczne przekąski. Wzbogacenie posiłków o produkty bogate w pełnowartościowe białka i tłuszcze pozwalają obniżyć indeks glikemiczny potrawy zawierającej węglowodany. Nie zapominajmy również o tym, że pełnowartościowy posiłek powinien być zróżnicowany. Tym sposobem organizm przyswaja pokarm o wyższej wartości odżywczej.

Polecamy także:

Dieta Autorska Agnieszki Mielczarek

Odchudzamy, odmładzamy, odżywiamy

Zamów

Newslleter

Zapisz się do newslettera