Przejdź do treści

Jak zmotywować się do diety?

Podobnie jak wiele osób na świecie, możesz uważać się za osobę, która od matki otrzymała kilka zbędnych kilogramów. Usilne próby schudnięcia w zdecydowanej większości przypadków kończą się niepowodzeniem? Nie ma w tym nic niezrozumiałego. Jest to proces długi i trudny. Czasami łatwo jest wrócić do starych, niekoniecznie zdrowych nawyków, ponieważ diety wymagają dużej motywacji i ciągłego przypominania o tym, po co to robimy! W poniższym artykule udzielamy kilku wskazówek, jak utrzymać motywację w trudnym procesie odchudzania. Nie wiesz, jak zmotywować się do diety? Ze wszystkim Ci pomożemy.

Określ cel główny diety i odchudzania

Najważniejszym krokiem w motywowaniu się do odchudzania, jest posiadanie jasnego i ściśle określonego celu. Istnieje wiele powodów, dla których ludzie chcą schudnąć, ale najważniejszym z nich jest zdrowie. Jeśli zmagasz się z różnorodnymi schorzeniami, takimi jak wysokie ciśnienie krwi lub cukrzyca, utrata wagi pomoże kontrolować problemy zdrowotne. Jeśli dana osoba nie ma żadnych schorzeń związanych z otyłością, prostym celem może być po prostu lepsze samopoczucie lub mniejszy rozmiar wkładanych ubrań.

Aby zmotywować się do diety i schudnąć, należy określić swoje osobiste cele. Najlepszym sposobem na zmotywowanie się jest wprowadzanie niewielkich zmian, które dają duże rezultaty. Te wręcz nie powinny być zbyt drastyczne, ponieważ w perspektywie czasu może to być przytłaczające i prowadzić do niepowodzenia. Ważne jest, aby zrozumieć, że każdy z nas ma inny typ sylwetki, a co za tym idzie predyspozycje do gubienia kilogramów. Trzeba zrozumieć jednocześnie, że proces odchudzania może zająć trochę czasu. Dlatego ważne jest, aby nie spieszyć się i zamiast tego trzymać się ściśle określonego planu diety. Jeśli nie jesteś pewien, czy wyznaczona droga okaże się dobrym pomysłem, lub nie wiesz, jak zmotywować się do diety, aby efektywnie minimalizować tkankę tłuszczową, z powodzeniem możesz skorzystać z pomocy np. dietetyka. Gdy już uda Ci się ustalić cel i priorytety dietetyczne, najwyższa pora określić plan, który pomoże je osiągnąć. Ten plan może składać się z trzech faz:

  • Faza przygotowań – to czas, w którym wszystkie przygotowania są wykonywane przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety. Oznacza to np. zrobienie zakupów spożywczych i zaplanowanie posiłków na najbliższy tydzień.
  • Faza odchudzania – jest to rzeczywisty okres odchudzania, w którym stosujemy określony plan diety i ściśle się go trzymamy, aż do osiągnięcia pożądanych rezultatów.
  • Faza podtrzymująca – po osiągnięciu pożądanego rezultatu, ta faza pomaga utrzymać efekt, wprowadzając do diety zdrową żywność i kontynuując regularne ćwiczenia.

Zdecyduj się na małe kroki niezbędne do osiągnięcia ostatecznego celu

Ważnym elementem odchudzania się jest wykonywanie małych kroków, które okażą niezbędne do osiągnięcia ostatecznego celu. Nie da się z dnia na dzień zgubić 15 kilogramów – należy więc wyznaczyć sobie rozsądne małe cele pośrednie. Warto zacząć od utraty zaledwie jednego kilograma lub nawet pół kilograma tygodniowo, zmieniając niektóre nawyki, które mogą negatywnie wpływać na wagę. Może to być również postanowienie o piciu większej ilości wody lub częstsze ćwiczenia. Gdy osiągniemy ten cel, należy regularnie podnosić poprzeczkę, np. gubienie kolejnego kilograma tygodniowo lub ćwiczenie o 10 minut dłużej każdego dnia, aż do osiągnięcia ostatecznego celu, jakim jest zrzucenie 15 kilogramów. Nie obawiaj się, to żadna droga na skróty!

Wyznaczaj terminy i nagradzaj się, gdy je osiągniesz

Nie wiesz jak zmotywować się do diety? Doskonałym rozwiązaniem jest upewnianie się, że każdy krok zbliża do sukcesu, który jest możliwy do osiągnięcia w ściśle określonych ramach czasowych. Jednym ze sposobów na utrzymanie motywacji jest wyznaczanie mniejszych celów po drodze i nagradzanie się, gdy je osiągniesz. Na przykład, jeśli Twoim celem jest zrzucenie 25 kilogramów do końca roku, stwórz mniejsze cele, takie jak utrata 5 kilogramów w następnym miesiącu lub w ciągu dwóch miesięcy. Nagradzaj się czymś wyjątkowym dla Ciebie. To pomoże Ci utrzymać motywację!

Nagradzanie

Jednym z najlepszych sposobów motywowania się jest nagradzanie siebie za osiąganie celów. Na przykład, jeśli wyznaczymy cel polegający na chodzeniu przez 30 minut każdego dnia po wykonaniu zadania, należy zrobić coś, co sprawi, że będziemy szczęśliwi. Jeśli typową nagrodą jest czekolada warto, zamiast tego pozwolić sobie np. na godzinę oglądania telewizji lub czytanie książki. Chodzi również o to, aby nagroda nie zrujnowała ciężkiej pracy, ale nadal dawała przyjemność i zachęcała do dalszego działania. Na przykład, jeśli przetrwasz tydzień regularnych ćwiczeń, warto nagrodzić się czymś małym, jak zakup nowej pary butów do ćwiczeń czy popołudniem spędzonym w spa.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Co jeść zdrowo

Ważnym krokiem pomocnym w tym, jak zmotywować się do diety jest zaplanowanie tego, co będziemy jedli. Najlepszym sposobem na to jest sporządzenie planu posiłków i przestrzeganie go. Pomoże to uniknąć dokonywania złych wyborów żywieniowych, które mogą prowadzić do przybierania na wadze.

Kiedy przychodzi czas na posiłek na mieście, warto wybierać restauracje, które oferują mnóstwo zdrowych opcji – takich jak sałatki i np. grillowane kanapki z kurczakiem – zamiast tych oferujących ociekające tłuszczem frytki czy hot dogi. Należy ograniczyć jednocześnie spożywanie napojów alkoholowych jako, chociażby dodatek do posiłku. Woda jest znacznie lepsza dla twojego zdrowia, ponieważ nie ma kalorii i nie zawiera cukru ani sztucznych słodzików. Dodatkowo w ekspresowym tempie nawodnisz organizm. Jeśli to możliwe, warto mieć własną butelkę podczas posiłków, aby sięgać po nią regularnie przez cały dzień.

Nie warto też jeść potraw, których nie lubimy. To może wydawać się oczywiste, ale czasami jemy rzeczy, tylko dlatego, że myślimy, że bez nich nie schudniemy. To błędne podejście, którego należy niewątpliwie unikać!

Motywacja to klucz do sukcesu w walce o najlepszą wersję samego lub samej siebie. Jest to nieoceniona siła, która napędza do działania, gdy masz ochotę się poddać i popycha Cię do przodu, aby osiągnąć swój cel.

Aby odnieść sukces w odchudzaniu, musisz zrobić kilka kluczowych rzeczy. Przede wszystkim potrzebujesz konkretnego planu, a potem wewnętrznej siły, aby wytrwać w założeniach. Potrzebujesz też dobrego planu i musisz się go trzymać. Podsumowując temat, jak zmotywować się do diety:

  1. Wyznaczaj cele – bądź konkretny i realistyczny.
  2. Zrób listę powodów, dla których chcesz schudnąć. Zapisz je na kartce papieru i trzymaj ją w miejscu, w którym często możesz je zobaczyć.
  3. Pozbądź się wszystkich pokus z domu, aby w chwili słabości nie zaprzepaścić wszystkiego, co udało Ci się osiągnąć.
  4. Ustal cotygodniowe ważenie i mierzenie centymetrów. Możesz także dołączyć do grup wsparcia online, które pomaga utrzymać motywację i odpowiedzialność za swoje działania.
  5. Nagradzaj się, gdy osiągasz cele, kupując nowe ubrania lub wychodząc na kolację z przyjaciółmi lub członkami rodziny.

Jak widać, utrzymanie motywacji w diecie może być prostsze, niż mogłoby się kiedykolwiek wydawać. Najważniejsze jest skrupulatne dążenie do celu, przy jednoczesnym zachowaniu zdrowego rozsądku. To naprawdę ważne. Życzymy powodzenia!

Dieta Autorska Agnieszki Mielczarek

Odchudzamy, odmładzamy, odżywiamy

Zamów

Newslleter

Zapisz się do newslettera