Przejdź do treści

Jak pozbyć się wody z organizmu?

Zatrzymywanie wody w organizmie, czyli tzw. retencja to powszechny problem, z którym borykają się osoby w różnym wieku. Od jakiegoś czasu zmagasz się opuchlizną i nagłym przyrostem tkanki tłuszczowej? Twarz jest często spuchnięta i sprawia wrażenie zmęczonej? To tylko niektóre czynniki, które mogą świadczyć właśnie o gromadzącej się w nadmiarze wodzie. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, odnalezienie tej jednej konkretnej w wielu przypadkach może okazać się niemożliwe bez przeprowadzenia dokładnych badań krwi czy konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. Dowiedz się razem z nami, jak skutecznie walczyć z nadmiarem wody. A może znacznie bardziej interesuje Cię to, jakie są najczęstsze objawy nadmiaru wody? Gwarantujemy, że odpowiednio i skutecznie przeprowadzone usuwanie wody wpłynie na poprawę samopoczucia, sprawiając, że zapomnisz czym, jest nieustanne uczucie ciężkości czy powstawanie obrzęków. Zapraszamy!

Przyczyny nadmiaru wody

Podobne artykuły:

Nadwaga i otyłość

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem wpływającym na nadmiar wody jest masa człowieka w porównaniu do wzrostu. Za obliczenie i sprawdzenie, czy proporcje te są właściwe, odpowiada wskaźnik BMI. W przypadku osób zmagających się nadwagą lub otyłością istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyczyną nadmiaru wody w organizmie jest właśnie wysoki poziom otłuszczenia ciała oraz organów wewnętrznych. To może często być punkt wyjścia, a zmniejszenie wagi często wyrównuje poziom wody. Oprócz niewłaściwej diety przyczyną jest często również zbyt mała ilość ruchu. Nie zapominaj, że usuwanie wody z organizmu to także nauka zdrowych nawyków żywieniowych oraz wdrożenie aktywności fizycznej. Bez tego waga z pewnością nie zacznie spadać, a przyczyny nadmiaru wody nie znikną samoistnie.

Zapomnij jednak o drastycznym cięciu spożywanych kalorii. To może doprowadzić nie tylko do odwodnienia organizmu, ale również omdleń, silnych i niekontrolowanych wahań nastrojów, a w drastycznych przypadkach nawet przegrzania czy zawału. Podstawą jest zachowanie zdrowego stylu życia, rozsądny deficyt kaloryczny i właściwe podejście.

Węglowodany

Kiedy już ustalony zostanie poziom wagi i otłuszczenia, kolejną przyczyną nadmiernej ilości wody jest jedzenie dużej ilości węglowodanów. Oczywiście nie chodzi tu o dostarczanie ich z dobrych i wartościowych źródeł. Znacznie większym problemem jest ich częste spożywanie w postaci słodyczy czy różnych przekąsek. Częste podnoszenie poziomu insuliny we krwi sprawia, że woda podskórna odkłada się i zalega. Jak często sięgasz po słone przekąski lub obfitujące w gigantyczne ilości cukru batoniki czy czekoladę? Nie zapominaj, że znajdująca się w składzie sól wiąże wodę w przestrzeniach międzykomórkowych. Tym samym może doprowadzać do powstawania opuchlizn. To właśnie dlatego unikanie bezwartościowych i „pustych” węglowodanów okaże się niezwykle pomocne w pozbyciu się nadmiaru wody z organizmu.

Sól

Bardzo często mówi się, że sól to biała śmierć. Według wielu badań przeprowadzanych przez naukowców, a także ocen WHO, dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5 gramów. Nadmiar soli prowadzi bowiem do zatrzymywania wody i powstawania wspomnianych już obrzęków. Jakie są objawy zatrzymania wody? Może to być m.in.:

  • opuchlizna nóg i kostek,
  • bóle głowy,
  • problemy z koncentracją,
  • opuchlizna wokół oczu i na twarzy,
  • cellulit wodny.

Oczywiście wraz z moczem i potem usuwane są wszystkie zbędne produkty przemiany materii, a także toksyny.

Zatrzymywanie wody i wiele innych…

Aktywność fizyczna

Nadmiar wody w organizmie znacznie częściej występuje u osób mało aktywnych fizycznie. Praca umysłowa za biurkiem, dojeżdżanie samochodem do pracy, brak jakiejkolwiek aktywności ruchowej wpływa nie tylko na otłuszczenie organizmu czy przyrost masy ciała, ale również nadmiar wody. Nawet mała aktywność ruchowa w postaci godzinnego spaceru, krótkiej wycieczki rowerowej czy choćby zrezygnowanie z niektórych wygód może w olbrzymim stopniu wpłynąć na wygląd i samopoczucie. Organizm, który się rusza, nie odkłada tyle wody co ten sam organizm który tego nie robi. Usuwanie wody wymaga regularnej aktywności fizycznej.

Suplementy diety

Co powiesz na suplementy i herbaty ziołowe? Te, które posiadają działanie moczopędne, doskonale uporają się z uregulowaniem bilansu wodnego organizmu. Doskonale sprawdzi się tutaj pokrzywa, magnez czy witamina B6. Należy pamiętać, że stosowanie wielu preparatów podobnie jak przyjmowanie niektórych leków może być szkodliwe. Wskazana jest więc konsultacja i badania lekarskie.

Uszkodzone nerki

Jeśli nerki są uszkodzone, nie tylko nie mogą dobrze filtrować krwi, ale również znacznie gorzej oczyszczają wszelkie toksyny. Organizm człowieka naturalnie się broni i w takim wypadku zatrzymuje wodę w organizmie, aby nie doprowadzić do zatrucia. Nerka uszkodzona ma upośledzoną funkcję usuwania wody. Taki stan rzeczy może doprowadzić do przewodnienia, a w niektórych przypadkach – do śmierci. Badanie organów wewnętrznych, jeśli inne środki zawodzą, pomaga w zwalczaniu wielu chorób i poprawy zdrowia. Nie zapominaj, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Układ limfatyczny

Charakterystyczne zbieranie się wody w kostkach czy puchnięcie stóp może być spowodowane zaburzeniami w układzie limfatycznym. Nasze ciało wymaga odpowiedniego masażu. Pozbycie się niedogodności związanych z obrzękami i zastoinami pomaga w funkcjonowaniu tego układu, a to sprzyja lepszemu odprowadzaniu wody do nerek.

Przetrenowanie

Jeśli źle dobrane ćwiczenia lub częstość ich wykonywania powoduje obrzęki, a co za tym idzie gromadzenie się wody w różnych częściach ciała, to należy niezwłocznie zmienić plan treningowy. Każdy organizm człowieka ma inne uwarunkowania genetyczne. Obniżenie poziomu tkanki tłuszczowej odbywa się w całym ciele, a trenowanie tylko jednej części ciała bez regeneracji prowadzi do bólów i obrzęków.

Miesiączkowanie i antykoncepcja hormonalna

Organizm kobiety podczas cyklu miesiączkowego zwiększa poziom wody. Spowodowane jest to przez hormony, które wydzielają się w większej ilości m.in. estrogen i progesteron. Jeśli jest to stan przejściowy, a retencja wody obniża się po cyklu – nie należy się tym zbytnio martwić.

Nadmiar wody jest częsty problem podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Pigułki mają w składzie hormony, które odpowiadają za zatrzymanie wody i jonów. Jony te przyciągają cząsteczki wody stąd jej nadmiar. Jeśli antykoncepcja wpływa znacząco na organizm kobiety, powinna ona pod opieką lekarza zmienić typ tabletek, a w skrajnych przypadkach zmienić metodę antykoncepcyjną.

Warto przeczytać także:

Prawidłowe nawadnianie organizmu

Należy pamiętać, że odpowiednie nawadnianie organizmu nie polega na piciu wody w zbyt dużych ilościach, a ugaszeniu pragnienia stopniowo małymi dawkami. Ponadto owoce często posiadają w sobie nawet 90% wody. Jeśli jemy zupę ryby, również dostarczamy ją do organizmu. Podczas upalnych dni, schładzamy nasze ciało nie tylko dużą ilością wody, ale również od zewnątrz.

Dieta Autorska Agnieszki Mielczarek

Odchudzamy, odmładzamy, odżywiamy

Zamów

Newslleter

Zapisz się do newslettera