Przejdź do treści

Zatrzymanie wody w organizmie – przyczyny, objawy i zapobieganie

Woda to główny składnik ciała, który stanowi około 60% masy i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Gdy organizm w ciągu dnia otrzymuje zbyt małą ilość wody, wówczas zaczyna ją magazynować, aby uchronić się przed odwodnieniem.

Symptomami charakterystycznymi dla zatrzymania wody w organizmie są: zwiększona waga, uczucie ciężkości, obrzęki (nóg, dłoni, twarzy czy piersi), czasami ból głowy oraz cellulit wodny. Towarzyszy odczuwalne jest wrażenie tycia, gorsze samopoczucie, obniżenie nastroju, zwiększona drażliwość albo apatia. Dolegliwości te, nasilają się szczególnie w godzinach porannych oraz wieczornych i zwykle dotyczą kobiet. Jest to związane ze zmianami hormonalnymi, zachodzącymi szczególnie w drugiej połowie cyklu miesiączkowego.

Objawy zatrzymania wody w organizmie często można zaobserwować również w upalne dni albo podczas wykonywania intensywnego wysiłku fizycznego. Dochodzi wtedy do rozszerzania naczyń krwionośnych, co powoduje opuchliznę twarzy, stóp lub dłoni. Wymienione objawy mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie i przyczynić się do niemożności wykonywania niektórych prostych czynności, na przykład ubrania butów.

Przyczyny zatrzymania wody w organizmie

 

Niedobór wody w organizmie

Do prawidłowego funkcjonowania organizm człowieka potrzebuje 2-2,5l płynów dziennie. W przypadku osób uprawiających sport nawodnienie powinno być zwiększone. Kiedy dojdzie do niewystarczającej podaży płynów, organizm będzie bronił się przed ich utratą – zacznie magazynować wodę w tkankach na zapas, aby uniknąć odwodnienia.

Nadmiar sodu i niedobór potasu w diecie

Taki stan może zaburzyć gospodarkę wodną organizmu. Nadmiar sodu (hipernatremia) w diecie i niedobór potasu sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie. WHO zaleca, aby dziennie spożycie soli nie przekraczało 5 gramów (2g sodu). Szczególnie bogate w sód są: przyprawy typu jarzynki, wędliny i parówki, sery dojrzewające i topione, słone przekąski, smakowe płatki śniadaniowe.

Drastyczne diety odchudzające

Zbyt restrykcyjne diety odchudzające mogą doprowadzić do niedożywienia i być ubogie w białko, które wiąże wodę. Jeśli dostarczamy w diecie zbyt małe ilości białka, to płyny fizjologiczne przesączają się przez ściany naczyń krwionośnych i limfatycznych, co skutkuje powstawaniem obrzęków.

Nadmierne spożywanie alkoholu

Alkohol odwadnia, co przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie. Dlatego zleca się, aby w przypadku alkoholu zachować umiar, a podczas spożywania nie zapominać o tym, jak ważne jest picie wody.

Ciąża

Końcówka ciąży to okres, w którym dochodzi do zatrzymania wody przez zachodzące zmiany hormonalne i gromadzenia sodu w organizmie. Pojawią się dokuczliwe dolegliwości w tym m.in. obrzęki nóg w okolicy kostek i dłoni.

Zbliżająca się miesiączka

W drugiej fazie cyklu miesiączkowego wzrasta poziom estrogenów w stosunku do progesteronu. Stąd pojawiające się obrzęki, tkliwość piersi czy zwiększona masa ciała. Objawy te mijają w pierwszych dniach miesiączki.

Brak aktywności fizycznej

Siedzący tryb życia i niewielka aktywność fizyczna powodują, że krew w żyłach krąży wolniej. Słabe krążenie przyczynia się do magazynowania płynów w tkankach i powoduje obrzęki nóg.

Upalne dni

Naczynia krwionośne rozszerzają się od wysokiej temperatury, przez co krew płynie wolniej, zalega w żyłach, a płyny zaczynają przesączać się przez ściany żył do tkanek.

Stała pozycja ciała

Przebywanie przez dłuższy czas w jednej pozycji, na przykład podczas wielogodzinnych podróży autem czy samolotem utrudnia odpływ krwi żylnej.

Spożywanie niektórych leków

Popularne pigułki antykoncepcyjne, minoksydyl, kortykosteroidy, blokery kanału wapniowego, niesteroidowe leki przeciwzapalne i fluodrokortyzon to leki, które mogą powodować zatrzymanie wody w organizmie.

Powinny zainteresować Cię:

Kilka sposobów na zatrzymanie wody w organizmie

 

Picie dużej ilości wody

Najprostsza metodą na pozbycie się nadmiaru zgromadzonej w organizmie wody, jest regularne nawadnianie i wypijanie minimum 2-3 litrów wody dziennie. Wodę najlepiej pić małymi łykami co jakiś czas. Aby pamiętać o nawadnianiu, warto jest mieć zawsze w zasięgu wzorku i ręki szklankę z wodą. Można dodawać do niej miętę lub owoce, na przykład cytrynę aby wzbogacić walory smakowe. Taka woda z dodatkami będzie świetnym zamiennikiem słodzonych napojów, których lepiej unikać w zdrowej i zbilansowanej diecie.

Zdrowa i zbilansowana dieta

Dieta osób, które mają skłonność do zatrzymywania wody, powinna być bogata w potas i błonnik. Poleca się spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, szczególnie takich, które zawierają sporą ilość wody i bioflawanoidów. Bioflawonoidy zapobiegają wyciekowi płynów powodującemu obrzęki i uszczelniają tkanki w organizmie. Znajdują się one w żółtych, pomarańczowych, fioletowych oraz ciemnozielonych owocach i warzywach. Jako przekąska świetnie sprawdzi się suszona żurawina, która działa moczopędnie oraz ogórki – bogate w krzem i siarkę stymulują pracę nerek.

Aktywność fizyczna

Przy pozbyciu się wody z organizmu pomocna będzie także aktywność fizyczna. Podczas wykonywania różnych ćwiczeń i aktywności ciało człowieka poci się, a wraz z potem z organizmu wydalane są zbędne produkty przemiany metabolicznej, wśród nich woda. Dzięki aktywności fizycznej przyśpiesza przemiana materii. Trzeba jednak pamiętać o uzupełnianiu płynów podczas ćwiczeń.

Unikanie soli

Kolejnym sposobem jest ograniczenie soli w posiłkach i unikanie spożywania słonych przekąsek. Warto czytać składy mieszanek przypraw, bo w nich często zawarta jest niepotrzebnie sól. Dietę najlepiej wzbogacić w potas i błonnik, które wspomagają pracę jelit oraz w warzywa i owoce, które pomagają w procesie wydalania wody z organizmu.

Ziołowe napary i suplementy diety

Pomocne będą także zioła i napary z ziół. Wydalaniu wody z organizmu sprzyjają: mniszek lekarski, koper włoski, pietruszka, czarny bez i pokrzywa. Można przyjmować także ziołowe suplementy diety w postaci tabletek, które bazują na wyżej wymienionych ziołach. Nie należy zapominać, że niektóre zioła mogą kolidować z przyjmowanymi lekami, więc używanie ziół najlepiej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Dieta Autorska Agnieszki Mielczarek

Odchudzamy, odmładzamy, odżywiamy

Zamów

Newslleter

Zapisz się do newslettera