Przejdź do treści

Jak powinna wyglądać dieta przy Hashimoto?

Choroba tarczycy z roku na rok diagnozowana jest u coraz większej ilości osób. Obecnie zaburzenia związane z tym gruczołem wykrywane są u około 20% społeczeństwa. Niewątpliwie jedną z najpopularniejszych odmian jest Hashimoto, która jest jednocześnie najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy (ilość hormonów wytwarzana przez gruczoł jest niewystarczająca). Mimo że osoby zmagające się z tym schorzeniem bardzo często o tym zapominają, to jednym z kluczowych elementów, który wspiera jednocześnie leczenie, jest… odpowiednio skomponowana dieta. Co można jeść, a jakich składników należy bezwzględnie unikać? Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy!

Czym jest choroba Hashimoto?

Na początku należy wspomnieć o tym, że na chorobę Hashimoto wpływ mają różne czynniki w tym m.in. czynniki genetyczne, środowiskowe, a także te związane z żywieniem i spożywaniem nieodpowiednich produktów. To doskonały moment, aby nieco bliżej przybliżyć sobie, czym w zasadzie jest Hashimoto i kiedy się pojawia. Otóż przyczyną jest niewłaściwe funkcjonowanie układu odpornościowego, który z czasem zaczyna oddziaływać również na tarczycę, doprowadzającym tym samym do powstania przewlekłego stanu zapalnego. Niezwykle ważne jest to, że to schorzenie o podłożu autoimmunologicznym bardzo często nie przynosi żadnych dolegliwości bólowych, przez co bywa trudne do samodzielnego zdiagnozowania. W tym przypadku jednak warto poznać podstawowe objawy, jakie mogą mieć związek z chorobą Hashimoto:

  • uczucie nieustannego zmęczenia,
  • poczucie ciągłej senności,
  • nagły skok masy ciała,
  • zaburzenia miesiączkowania,
  • problemy z zajściem w ciążę,
  • problemy z pamięcią i stany depresyjne,
  • wypadanie włosów i łamliwość paznokci,
  • z niedoczynnością tarczycy często powiązane jest także regularne uczucie zmęczenia.

Jednak, aby zdiagnozować chorobę Hashimoto, konieczne jest przeprowadzenie szeregu badań, rozpoczynające się od wizyty u endokrynologa – specjalista wykonuje wówczas USG gruczołu. Kolejnym nieodłącznym elementem jest wykonanie badania krwi, gdzie kluczowe jest zbadanie TSH, czyli hormonu, który wytwarzany jest przez przysadkę mózgową, a także FT4-tyroksyny i FT3-trijodotyronina, czyli hormonów tarczycowych. Sprawdzana jest również obecność przeciwciał w tym m.in. anty-TPO i anty-TG.

Leczenie przy chorobie Hashimoto

Jak wspomnieliśmy już wyżej, złagodzenie objawów hashimoto możliwe jest nie tylko za pomocą odpowiednich leków, ale również diety Hashimoto. Najważniejszym aspektem jest tu oczywiście dostarczenie wszystkich niezbędnych składników mineralnych i odżywczych. Zwiększenie masy ciała często skutkuje tym, że pacjenci decydują się na wprowadzenie katorżniczych diet, a także znacznym zmniejszeniem spożywanych w ciągu dnia kalorii. Jednak pomimo tego osiągnięcie oczekiwanych rezultatów nie jest możliwe. Długotrwałe głodówki mogą doprowadzić jedynie do kolejnych problemów zdrowotnych, a dodatkowo znacznie odbijają się na samopoczuciu i wyglądzie. Dostarczanie zbyt małej liczby kalorii negatywnie wpływa też na funkcjonowanie tarczycy.

Dieta przy chorobie Hashimoto

Zastanawiasz się więc, jak powinna wyglądać dieta przy chorobie Hashimoto? Bardzo ważne jest włączenie produktów bogatych w błonnik pokarmowy, które nie tylko skutecznie przyspieszają metabolizm, ale też wspomagają procesy trawienne i normują perystaltykę jelit. Jakie produkty są prawdziwą skarbnicą błonnika? Niewątpliwie należy wspomnieć o nasionach i orzechach np. orzechy brazylijskie, a także płatki pszenne, kasze, pestki dyni, słonecznika i pełnoziarniste produkty zbożowe. Owocami obfitującymi w błonnik są np. śliwki, suszone morele, rodzynki czy jabłka. Natomiast w warzywach błonnik w dużych dawkach występuje w czerwonej fasoli, kapuście i białej fasoli. Tak wygląda również dieta odchudzająca, o której więcej przeczytasz w artykule: “Czy dieta odchudzająca może być smaczna?”.

Należy wymienić tu także nasiona roślin strączkowych. Jak widać, lista jest naprawdę imponująca, a co za tym idzie – możliwości tworzenia zróżnicowanych i pysznych dań są bardzo szerokie.

Jak jeszcze powinna wyglądać dieta w chorobie Hashimoto? Nie należy zapominać o białku na poziomie mniej więcej 10-15% spożywanej dziennej energii. Składnik ten jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy. Doskonałym źródłem białka jest oczywiście chude mięso, a także ryby czy jaja. Choroba Hashimoto uwzględnia także węglowodany w codziennej diecie. Jednak te powinny pochodzić przede wszystkim z produktów wyróżniających się niskim indeksem glikemicznym i dużą zawartością witamin. Komponując jadłospis, nie należy zapominać o witaminie D – tutaj kluczowa jest więc odpowiednia suplementacja. Ważnym elementem układanki są również produkty mleczne.

Na tym etapie dobrze byłoby wymienić również produkty, które nie są zalecane w diecie Hashimoto. A mowa tu mianowicie o:

  • tłustych mięsach i wędlinach,
  • napojach gazowanych i alkoholowych,
  • jasnym pieczywie,
  • kaszach oczyszczonych,
  • słodyczach i wypiekach,
  • produkty wysoko przetworzone,
  • warzywach krzyżowych, które niszczą wchłanianie jodu.

Kluczem do pełni zdrowia i doskonałego samopoczucia będzie więc zbilansowana dieta opierająca się na Piramidzie Zdrowego Żywienia i odpowiedniej dawce aktywności fizycznej. Więcej informacji na temat zdrowej i zbilansowanej diety przeczytasz w naszym artykule: “Jakie są zasady zdrowego stylu życia?”. Często słyszy się, że osoby z Hashimoto nie powinny jeść glutenu. Czy jest to prawda? Poniekąd tak, ponieważ znajdujący się w nim tłuszcz może hamować syntezę hormonów tarczycy. Czy oznacza to, że dieta w chorobie Hashimoto to dieta bezglutenowa? Oczywiście nie, ale bez względu na poziom tolerancji glutenu warto ograniczyć jego spożycie. Zalecenia żywieniowe przy Hashimoto powinny być dobierane indywidualnie do każdego pacjenta. Najważniejsze jest, aby jadłospis był w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Hashimoto a niedoczynność tarczycy i inne przypadłości

Już na wstępnie informowaliśmy, że Hashimoto jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy. Jednak czym jeszcze może być spowodowana Hashimoto? Mowa tu m.in. o wszelkich chorobach zapalnych, niedoborem TSH czy przyjmowanymi lekami. Główne objawy niedoczynności tarczycy to np. niskie ciśnienie tętnicze, zmęczenie, zaparcia i blada skóra. Innym częstym przypadkiem diagnozowanym u osób z Hashimoto jest niedobór żelaza. Należy pamiętać o tym, że choroba kontrolowana i leczona choroba Hashimoto nie stanowi żadnych zagrożeń.

Wdrożenie leczenia w połączeniu ze zbilansowaną dietą i odpowiednią ilością aktywności fizycznej skutecznie wpływa na jakość i komfort życia. Należy o tym bezwzględnie pamiętać.

Dieta Autorska Agnieszki Mielczarek

Odchudzamy, odmładzamy, odżywiamy

Zamów

Newslleter

Zapisz się do newslettera