Przejdź do treści

Jakie są zasady zdrowego stylu życia?

Zdrowy styl życia to niewątpliwie jedno z tych pojęć, o którym w ostatnim czasie słyszy się coraz więcej. To przecież jeden z kluczowych aspektów wpływających nie tylko na nasz wygląd, ale również zdrowie i samopoczucie. Nie zapominajmy, że bycie zdrowym człowiekiem oznacza też bycie szczęśliwym, pełnym sił i energii do działania. Obejmuje więc zarówno aspekt fizyczny, jak i psychiczny oraz emocjonalny. To właśnie dlatego tak ważna jest znajomość piramidy zdrowego żywienia i stylu życia. Jak powinny wyglądać zasady zdrowego stylu życia? Na czym polega zdrowy styl życia? A co z dietą w pracy? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule!

Na czym polega zdrowy styl życia?

Uważasz, że zdrowy styl życia opiera się wyłącznie na utrzymaniu zdrowej i zbilansowanej diety? Oczywiście jest to jeden z elementów, ale nie jedyny! Spożywanie posiłków pozbawionych witamin i substancji odżywczych przyczynia się do rozwoju chorób (również cywilizacyjnych). To dobry moment, by nieco posłużyć się liczbami. Na bycie zdrowym składają się następujące komponenty:

 • 50 proc. – styl życia, który prowadzimy,
 • 20 proc. – czynniki biologiczne,
 • 20 proc. – środowisko, w którym żyjemy,
 • 10 proc. – opieka zdrowotna (jakość i dostęp).

Powróćmy więc jeszcze na krótką chwilę do tematu odżywiania. Jak już wspominaliśmy, ilość i jakość spożywanych posiłków bezpośrednio wpływa na nasze zdrowie i ogólne samopoczucie. Codzienna dieta powinna opierać się przede wszystkim na dostarczeniu odpowiedniej ilości kluczowych makroskładników, czyli białka, węglowodanów, tłuszczów, soli mineralnych oraz witamin.

Zgodnie z piramidą zdrowego żywienia i stylu życia podstawę powinny stanowić świeże owoce i warzywa (przewaga warzyw), a także odpowiednia ilość wody. Za absolutne minimum uznaje się wypijanie 2 litrów wody codziennie. Wybieranie świeżych i dobrej jakości produktów również zbawiennie wpłynie na zdrowie. Jak widać, na zasady zdrowego stylu życia składają się więc nie tylko nasze codzienne przyzwyczajenia i nawyki, ale także decyzje, które podejmujemy.

Jakie są najważniejsze zasady zdrowego stylu życia?

Nie jest tajemnicą, że wprowadzenie zdrowego stylu życia będzie wymagać odrobiny zaangażowania i przystosowania się do nowej – niekiedy zupełnie nieznanej – dotąd sytuacji. To właśnie dlatego na początek zaleca się zapoznanie z podstawowymi 10 zasadami zdrowego stylu życia, które z czasem należy systematycznie wdrażać.

 1. Wysypiaj się – regeneracja w trakcie snu to podstawa!
 2. Ogranicz spożywanie fast foodów i słodkości
 3. Zmniejsz ilości soli, którą spożywasz
 4. Dowiedz się jak najwięcej o produktach, które jesz
 5. Zadbaj o regularną aktywność fizyczną
 6. Stretching i ćwiczenia relaksacyjne są zawsze w cenie
 7. Unikaj alkoholu i nie pal papierosów
 8. Zachowaj umiar i zdrowy rozsądek

Należy pamiętać o tym, aby do 10 zasad zdrowego stylu życia podchodzić z odrobiną dystansu i dopasowania do siebie. Nie zapominajmy, że wszystko jest dla ludzi, ale są pewne granice. Piramida zdrowego żywienia i stylu życia ma sprawić, że życie będzie przyjemniejsze, a my szczęśliwsi. W praktyce wygląda to mniej więcej tak: przyjęło się, że odpowiednia ilość snu to 7-8 godzin na dobę, ale jeżeli do tej pory wystarczało Ci zaledwie 3-4 godziny to oczywiście nikt nie wymaga, że nagle normalnością stanie się dwukrotnie dłuższe spanie. Fitness to zupełnie nie Twoja bajka? Alternatywą mogą być regularne spacery! W tym przypadku czas jest sprzymierzeńcem i o tym należy bezwzględnie pamiętać.

Czy dieta w pracy jest możliwa?

Wiele osób twierdzi, że w ich przypadku rozpoczęcie zdrowego stylu życia nie jest możliwe ze względu na… charakter wykonywanej pracy! I tutaj zwykle pojawia się cała litania zawodów, w których wprowadzenie, chociażby diety pudełkowej nie jest możliwe. Praca biurowa w stałych godzinach? Po powrocie do domu nikt nie chce przecież spędzić długich godzin na gotowaniu! Częstsze wyjazdy służbowe z kolei wiążą się z brakiem możliwości regularnego spożywania posiłków. Ile osób i zawodów, tle różnych wymówek…, z którymi najwyższa pora raz na zawsze zakończyć!

Jedną z możliwości jest wcześniej wspomniana już dieta pudełkowa. Dzięki różnorodnym rodzajom zarówno sportowcy, jak i osoby z nietolerancją laktozy czy weganie znajdą najwłaściwszą i oczywiście najsmaczniejszą opcję dla siebie! Testowanie kolejnych innowacyjnych i uwielbianych przez gwiazdy diety sprawia, że czujesz się jak przysłowiowa ryba w wodzie? Dieta Adele, czyli Sirtfood szturmem podbiła serca kobiet i mężczyzn na całym świecie. Nie zapominajmy jednak, że dieta pudełkowa to nie tylko gotowy catering. Z powodzeniem możesz nosić również lunchboxy wypełnione po brzegi pysznymi i przepełnionymi witaminami przekąskami i smakołykami. Ich przygotowanie nie musi zajmować więcej niż 30 minut. Dieta w pracy jest prostsza, niż mogłoby się wydawać!

Styl życia, który prowadzimy i zdrowie niewątpliwie idą ze sobą w parze. To nasze codzienne wybory i decyzje, które podejmujemy, wpływają na jego ogólny stan. Korzyści, jakie niesie ze sobą wprowadzenie zdrowego stylu życia, jest mnóstwo! To doskonały moment, aby w końcu zbadać o samego siebie.

Dieta Autorska Agnieszki Mielczarek

Odchudzamy, odmładzamy, odżywiamy

Zamów

Newslleter

Zapisz się do newslettera