Przejdź do treści

Czego nie jeść przy Hashimoto, aby nie pogorszyć swojego zdrowia?

Hashimoto to schorzenie o charakterze autoimmunologicznym, które dotyka ogromnej ilości osób. Pacjenci cierpiący na tę chorobę muszą pozostawać pod stałą kontrolą doświadczonego endokrynologa. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że styl życia może w pozytywny bądź negatywny sposób wpłynąć na stan zdrowia. Warto byłoby więc mieć świadomość tego, jakiego rodzaju produktów żywnościowych należałoby unikać przy Hashimoto. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda się uniknąć zaostrzenia objawów choroby.

Jakich źródeł tłuszczu unikać?

Osoby borykające się z chorobą Hashimoto powinny postarać się o to, aby w ich diecie znalazły się dobre źródła tłuszczów. Niestety, nie wszystkie produkty będą godne uwagi. Warto byłoby znacząco ograniczyć bądź nawet wyeliminować masło, margarynę, smalec, jak również olej kokosowy. Wydaje się, że nie powinno się sięgać również po masło orzechowe. Wymienione produkty zawierają bardzo duże ilości tłuszczy nasyconych, które nie są wskazane w diecie osób chorujących na Hashimoto, zwłaszcza w dużych ilościach. Zdecydowanie lepiej postawić na tłuszcze pochodzenia roślinnego, takie jak chociażby oliwa z oliwek czy olej słonecznikowy nierafinowany.

Które warzywa i owoce nie będą wskazane chorym na Hashimoto?

Mówi się, że warzywa i owoce to samo zdrowie i jest w tym sporo prawdy. Stanowią one bowiem prawdziwą skarbnicę witamin i składników mineralnych. Są więc niezbędne w diecie każdego człowieka, także osób borykających się z chorobą Hashimoto. Niestety, po pewne rodzaje warzyw i owoców nie należy sięgać. Mowa tu przede wszystkim o:

  • warzywach kapustnych (kalafior, rzepa, brukselka),
  • warzywach cebulowych (cebula, czosnek),
  • warzywach strączkowych (groch, soczewica itp),
  • gruszkach,
  • brzoskwiniach,
  • truskawkach.

Nie oznacza to oczywiście, że trzeba całkowicie wyeliminować wszystkie z wymienionych warzyw oraz owoców. Niemniej jednak warto byłoby je ograniczyć. Jest wiele owoców oraz warzyw, które dieta Hashimoto wprost uwielbia!

Jakiego rodzaju mięsa unikać?

Białko powinno znaleźć się w diecie każdego człowieka. Osoby chorujące na Hashimoto muszą jednak uważać na pewne jego źródła. Należałoby przede wszystkim postarać się zrezygnować z wieprzowiny, jak również z tłustej wołowiny. Nie powinno sięgać się również po mięso kacze i gęsie. Niewskazane są również różnego rodzaju podroby. Warto byłoby także unikać ryb oraz mięsa, które jest mocno wędzone.

Niewskazane jest także smażenie mięsnych potraw. Zdecydowanie lepiej postawić na pieczenie mięsa bądź na jego duszenie. Należy także mieć na uwadze to, aby mięso pochodziło ze sprawdzonego źródła. Nie powinno kupować się mięsa, które nie wygląda na świeże. Jeżeli chodzi o ryby, najbardziej godne polecenia są dorsze, łososie, jak również śledzie czy halibuty. Ogólnie rzecz biorąc, im tłustsza ryba, tym lepiej. Tłuste ryby są bogate nie tylko w białko, ale również w witaminę D, która jest bardzo ważna dla osób borykających się z chorobami autoimmunologicznymi.

Inne nasze artykuły związane z dietą Hashimoto:

Co jeszcze trzeba mieć na uwadze?

Każdy, kto choruje na Hashimoto musi mieć także na uwadze, unikanie tak zwanego kolorowego nabiału. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie nabiał naturalny. Nie należy jednak sięgać po tłusty twaróg, jak również po sery wędzone i żółte. Niewskazana jest także śmietana, zwłaszcza ta z dużą zawartością tłuszczu. Niestety, należy zapomnieć także o słodkich przekąskach, takich jak cukierki, ciastka czy czekoladki bogate w rafinowany cukier. Alternatywę mogą stanowić zdrowe słodycze, wzbogacone w ksylitol czy erytrytol.

Trzeba także mieć na uwadze unikanie napojów gazowanych bogatych w sztuczne słodziki, barwniki oraz rzecz jasna aromaty. Mogą one w bardzo niekorzystny sposób wpływać na stan organizmu. Dobrze byłoby także zdawać sobie sprawę z tego, że osobom chorującym na Hashimoto nie są wskazane używki. Należy więc w miarę możliwości zrezygnować z picia alkoholu, jak również z palenia papierosów. Używki bardzo niekorzystnie wpływają bowiem na stan zdrowia oraz samopoczucia osób borykających się ze schorzeniami tarczycy.

Dieta Autorska Agnieszki Mielczarek

Odchudzamy, odmładzamy, odżywiamy

Zamów

Newslleter

Zapisz się do newslettera