Przejdź do treści

Post przerwany, czyli rewolucja w odchudzaniu?

Post przerywany lub inaczej Intermittent fasting to jedna z tych diet, która od dłuższego czasu cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Popularność zdobyła m.in. dzięki bardzo prostym, a jednocześnie intuicyjnym zasadom. Warto zauważyć, że dieta post przerywany to raczej umowna nazwa, ponieważ zdecydowana większość zwolenników określa ją jako sposób odżywiania, a niekiedy nawet styl życia. Nie jest to jednak przypadkowe nazewnictwo, ponieważ działanie postu przerywanego zostało potwierdzone naukowo.

Zacznijmy jednak od początku. Dieta post przerywany polega na wprowadzeniu naprzemiennych okresów żywienia i przerwy od spożywania posiłków. Jest to jednak bardzo ogólne określenie, ponieważ post przerwany może przybierać najróżniejsze formy i sposoby przeprowadzenia. U poszczególnych osób zupełnie inaczej mogą prezentować się nie tylko posiłki, ale również godziny i liczba spożywanych kalorii. Należy pamiętać jednak, że posiłki, które lądują na naszych talerzach, są odzwierciedleniem naszego sposobu odżywiania, co przekłada się na zdrowie i samopoczucie.

Okno żywieniowe, ponieważ tak nazywany jest przedział godzinowy, w którym dozwolone jest spożywanie posiłków, powinno posiadać ściśle określoną liczbę kalorii – zgodną z zapotrzebowaniem kalorycznym. W naszym cateringu jest to 8-godzinne okno żywieniowe zawierające 3 pełnowartościowe posiłki tworzone na bazie bio produktów. Uzupełnieniem diety jest napar ziołowy, który ma ułatwić zasypianie. Szoty i napary są także nieodłączną częścią m.in. naszej diety zupowej.

Wracając jednak do postu przerwanego, jedną z propozycji śniadaniowych mogą być jajka ekologiczne, sos tatarski, sałatka z szynką parmeńską, pieczywo na zakwasie, pestki dyni, a także włoska oliwa. Zwykle jest to około 6-8 godzin, a konkretne godziny zależą przede wszystkim od nawyków. W momencie, gdy przyzwyczajeni jesteśmy do śniadań bezpośrednio po przebudzeniu, wówczas prawdopodobnie okienko żywieniowe trwać będzie np. od godziny 7 do 13-15.

Dlaczego warto rozważyć wprowadzenie postu przerywanego?

Głównym celem diety post przerywany jest ograniczenie ilości spożywanych kalorii, a co za tym idzie – zmniejszenie masy ciała. Okno żywieniowe w połączeniu z przerwami sprawia, że ilość spożywanych w ciągu w ciągu tygodnia kalorii jest niższa (deficyt kaloryczny). Obawiasz się, że przerwy w jedzeniu to nie do końca Twoja bajka? Nic straconego. W ofercie posiadamy zarówno, dietę klasyk, jak i wege czy hashimoto… a to dopiero początek!  Inne zalety, jakie niesie ze sobą post przerywany to:

  • obniżenie łaknienia,
  • zmniejszenie zapotrzebowania kalorycznego,
  • zmniejszone ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2,
  • hamuje objawy starzenia,
  • pomocna w zmniejszeniu otyłości brzusznej,
  • korzystny wpływ na stan serca.

Dieta postu przerywanego – co jeść?

Niewątpliwie największym atutem postu przerywanego jest zupełnie dowolny jadłospis (podobnie jak jesz co chcesz – dieta z wyborem dań), dzięki czemu nie ma konieczności rezygnowania ze swoich ulubionych posiłków. Jedyne składniki, jakie warto wykluczyć lub ograniczyć ilość spożywania to przede wszystkim cukier i nadmiar słodkich przekąsek np. ciastek, ciast czy czekolady. Warto wspomnieć także o węglowodanach prostych, które można znaleźć m.in. w białym pieczywie. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie spożywanie pieczywa ziarnistego ciemnego.

Podobnie sytuacja wygląda, jeżeli chodzi o słodkie napoje – tutaj znaczne bezpieczniejszy i zdrowszym rozwiązaniem będzie woda (minimum 2 litry wody dziennie pozytywnie wpłynie na stan i wygląd skóry, a także samopoczucie). Utrata zbędnych kilogramów będzie sprawniejsza w momencie, gdy zrezygnujemy ze spożywania fast foodów i słonych przekąsek.

Jak widać, post przerywany to niebywale uniwersalny typ diety, który bez wątpienia sprawdzi się u osób, które wolałyby uniknąć rezygnacji lub odrzucenie poszczególnych i lubianych posiłków. Pysznie, zdrowo i przy zachowaniu ujemnego bilansu kalorycznego? To możliwe!

Dieta Autorska Agnieszki Mielczarek

Odchudzamy, odmładzamy, odżywiamy

Zamów

Newslleter

Zapisz się do newslettera