Przejdź do treści

Jakie powinny być pożywne i lekkostrawne zupy?

Dieta lekkostrawna to modyfikacja diety tradycyjnej przeznaczona głównie dla osób z problemami układu trawiennego, w czasach okołooperacyjnych i ludzi w podeszłym wieku. Ten sposób żywienia charakteryzuje się przede wszystkim tym, że ma:

  • Złagodzić wszelkie dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
  • Oszczędzić chory narząd, powodując, że zacznie wykonywać mniejszą pracę, a energię spożytkuje na regenerację.
  • Finalnie poprawić stan zdrowia osoby, która ją praktykuje.

Podstawą diety lekkostrawnej jest odpowiedni sposób przyrządzania potraw. Przede wszystkim chodzi tu o gotowanie na wodzie, na parze, lub w zamkniętym naczyniu żaroodpornym. Równie ważne jest, aby unikać grillowania, czy smażenia.

Co jeść w trakcie diety lekkostrawnej?

Zwykle w diecie lekkostrawnej zalecane są wszelkie produkty zbożowe, takie jak biały ryż, drobne makarony, czy jasne pieczywo. Ponadto do codziennej diety warto włączyć jaja ugotowane na miękko lub podane w formie jajecznicy. Mile widziane jest także mleko i wszelkie produkty mleczne. Ten sposób żywienia uwzględnia również:

  • mięso i wędliny, koniecznie chude rodzaje,
  • warzywa gotowane lub surowe, na przykład sałata, pomidor, czy marchew,
  • miód lub dżemy bez pestek,
  • wodę niegazowaną lub kompoty z jabłek.

Jakich produktów należy więc unikać? Przede wszystkim są to pieczywa z pełnego ziarna, jaja na twardo, tłuste rodzaje mięs, ciężkie desery, a także napoje gazowane.

Inne artykuły o tematyce zup:

Zupa najlepszym rozwiązaniem?

Niewątpliwie bardzo dobrym rozwiązaniem przy diecie lekkostrawnej będzie włączenie zup do jadłospisu. Można w nich umieścić wszystkie wymienione wyżej składniki i skomponować smaczny, a co jeszcze najważniejsze – zdrowy posiłek.

Pożywne i lekkostrawne zupy to idealna alternatywa dla osób, które nie przepadają za gotowaniem, a chciałyby dostosować się do zaleceń lekarza. Potrawę tę charakteryzuje przede wszystkim to, że do jej wykonania nie potrzeba ogromnej ilości czasu, a po ugotowaniu może być jedzona nawet przez kilka kolejnych dni – to doskonała opcja dla osób zabieganych, którym szybkie tempo życia nie pozwala na regularne gotowanie.

Jakie mogą być więc pożywne i lekkostrawne zupy? Przykładów jest tu całkiem sporo. Zacząć można od rosołu, który niewątpliwie króluje wśród zup. Przepis jest wręcz banalnie prosty. Przede wszystkim należy dodać do wywaru trochę warzyw, przyprawić do smaku i zupa jest praktycznie gotowa. Po wyjęciu z garnka i wlaniu jej do salaterek warto dodać również makaron, który sprawi, że zupa będzie bardziej syta.

Następną zupą zalecaną w diecie lekkostrawnej jest zupa pomidorowa. Ta również nie wymaga zbytniego talentu kulinarnego, a od rosołu różni się głównie tym, że w jej składzie znaleźć można przetarte lub zblendowane pomidory, który nadają specyficznego czerwonego koloru i pomidorowego posmaku.

Kolejną wybitną potrawą jest zupa ogórkowa. Jej główny składnik, zawarty w nazwie, sprawia, że może oczarować niejedno podniebienie. Poza ogórkami do zupy należy dodać cebulę, marchew, śmietanę i szczypiorek. Wszystko gotuje się w bulionie warzywnym niecałą godzinę.

Ostatnią propozycją może być zupa krem z dyni. Potrawa ta, podobnie jak poprzednie, jest bardzo łatwa w przygotowaniu. Bazą będzie tutaj oczywiście dynia, ale warto dodać również ziemniaki, masło, czosnek, kurkumę, imbir i mleko. Kiedy całość będzie już ugotowana, zupę należy przelać do blendera i dokładnie zmiksować. Potrawa ta jest gwarancją smaku i niebywałego aromatu.

Niewątpliwie więc można uznać, że zupy to bardzo dobre rozwiązanie, dla osób, które z różnych pobudek zdecydowały się na wprowadzenie diety lekkostrawnej. Dania te doskonale sprawdzą się w przypadku osób, które cierpią na brak czasu, ale pragną cieszyć się niepowtarzalnym smakiem i sytością stworzonych dań. Sprawdź nasz catering dieta zupowa.

Dieta lekkostrawna – od czego zacząć?

Rozpoczynając jakąkolwiek dietę, należy liczyć się z tym, że niejednokrotnie konieczne będą wyrzeczenia i rezygnacja z ulubionych dotychczas potraw czy przysmaków. Gwarantujemy, że tym sposobem możliwe jest osiągnięcie piorunujących efektów. Większość chorób, z którymi zmagamy się na co dzień, mają podłoże w niewłaściwym sposobie odżywiania się. Problemy ze skórą, paznokciami, czy włosami to bardzo często wynik nieprawidłowo skonstruowanego jadłospisu. Dlatego też podczas zakupów należy czytać informacje zawarte na etykiecie. Powszechną regułą jest oczywiście omijanie wszelkiego rodzaju chemii jak konserwanty, czy barwniki. Zadbaj kompleksowo o swoje zdrowie i samopoczucie.

Dieta Autorska Agnieszki Mielczarek

Odchudzamy, odmładzamy, odżywiamy

Zamów

Newslleter

Zapisz się do newslettera