Przejdź do treści

Jaka powinna być dieta na oczyszczenie organizmu?

Prawdopodobnie każdy chciałby móc cieszyć się dobrym samopoczuciem oraz atrakcyjnym wyglądem fizycznym. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nagromadzone w organizmie toksyny mogą niekorzystnie wpływać zarówno na zdrowie, jak i na stan skóry czy włosów. Dobrze byłoby więc podjąć działania mające na celu pozbycie się trucizn. Godna polecenia może okazać się, chociażby dieta na oczyszczenie organizmu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, po jakie produkty sięgać podczas jej przeprowadzania. Na szczęście, zasady takiego sposobu żywienia nie są szczególnie skomplikowane.

Warzywa i owoce podstawą diety oczyszczającej

Każdy, komu zależy na oczyszczeniu swojego organizmu z nagromadzonych toksyn, musi zdawać sobie sprawę z tego, że jadłospis powinien być bogaty w świeże owoce oraz warzywa. Jeśli chodzi o warzywa, godne uwagi są w szczególności te liściaste. Nie należy więc żałować sobie szpinaku, rukoli czy roszponki. Dobrym pomysłem będzie także sięganie po sałatę lodową czy młode liście buraka. Godne uwagi będą także warzywa bogate w beta-karoten, do których należą między innymi dynia czy marchewka. Warto także jak najczęściej wybierać ogórki czy seler naciowy. Tak naprawdę można spożywać wszystkie warzywa, z wyjątkiem tych, które są w jakiś sposób przetworzone. Nasza dieta detox bazuje wyłącznie na ekologicznych produktach, które pochodzą od sprawdzonych i lokalnych dostawców. To gwarancja najwyższej jakości.

Sprawdź polecane przez nas diety:

Najlepiej wybierać więc warzywa pochodzące z ekologicznych upraw. Bardzo istotną rolę odgrywa różnorodność. Jeśli jest to możliwe, warto spożywać warzywa w wersji surowej. Wiele gatunków po obróbce termicznej traci część swoich cennych właściwości. Jeżeli chodzi o owoce, dobrze byłoby w szczególności sięgać po te bogate w witaminę C – cytrusy, jak również po tak zwane owoce jagodowe. Warto zainteresować się również borówkami, poziomkami czy truskawkami. Swoją uwagą dobrze byłoby obdarzyć także jabłka, gruszki czy śliwki. Ważne jest to, aby każdego dnia spożyć przynajmniej 5 porcji warzyw oraz 2 porcje owoców.

Rezygnacja z przetworzonej żywności

Dieta na oczyszczenie organizmu, aby była skuteczna, nie może opierać się o żywność o wysokim stopniu przetworzenia. Należałoby więc mocno ograniczyć, a najlepiej całkowicie wyeliminować:

  • gotowe dania typu fast food,
  • chipsy, prażynki, paluszki,
  • ciastka, wafle, cukierki bogate w rafinowany cukier i tłuszcze nasycone,
  • napoje gazowane dosładzane cukrem,
  • kolorowy nabiał.

Osoby, które do tej pory spożywały wymienione wyżej produkty, mogą mieć trudność z ich całkowitą eliminacją. Niemniej jednak warto zrobić wszystko, aby pozbyć się szkodliwych i przetworzonych posiłków ze swojego stołu. Konieczna jest także rezygnacja z używek, takich jak alkohol czy papierosy. Należy ograniczyć także kawę oraz mocną herbatę, gdyż nadmiar kofeiny może działać niekorzystnie zarówno na zdrowie, jak i na samopoczucie.

Zioła mogą być pomocne

oczyszczeniu organizmu bardzo pomocne są zioła. Warto byłoby więc uzupełnić o nie swoją dietę. Niektóre z ziół nadadzą się do posypywania posiłków. Mogą także stać się częścią składową koktajli owocowo-warzywnych. Mowa tu przede wszystkim o takich gatunkach jak bazylia, mięta czy natka pietruszki. Można także sięgać po tymianek, rozmaryn czy oregano. Bardzo dobrym pomysłem będzie także systematyczne popijanie naparów ziołowych. Można sięgnąć, chociażby po pokrzywę zwyczajną, która słynie z silnego działania odtruwającego organizm. Jest polecana przede wszystkim osobom, które chcą poprawić wygląd swojej skóry, włosów oraz oczywiście paznokci. Śmiało mogą sięgać po nią także osoby odchudzające się.

Kolejnym godnym polecenia ziołem jest fiołek trójbarwny. Posiada on silne działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne. Niesamowicie korzystnie wpływa na stan cery, ograniczając wysyp niedoskonałości i przyspieszając ich gojenie się. Niektórym może co prawda przeszkadzać specyficzny smak naparu na bazie fiołka, ale stosunkowo łatwo można się do niego przyzwyczaić. Na diecie oczyszczającej pomocna może okazać się także herbatka na bazie czystka. Ziele to na stałe zagościło w domach osób, które troszczą się o stan swojego zdrowia i samopoczucia. Nie ma się temu, co dziwić, bo czystek wzmacnia organizm i działa oczyszczająco. Bez względu na to, które ziele postanawia się pić, trzeba pamiętać o systematyczności. W przeciwnym bowiem razie, o jakichkolwiek efektach mowy być niestety nie może. Należy także mieć na uwadze to, iż zioła stanowią jedynie wsparcie. Same w sobie nie zastąpią zdrowej i odpowiednio zbilansowanej diety. Zastanawiasz się, czy odchudzanie może być smaczne? Całą prawdę zdradzamy w naszym artykule zatytułowanym: “Czy dieta odchudzająca może być smaczna?”, do przeczytania, którego serdecznie zapraszamy.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Każdy, komu zależy na detoksykacji organizmu, powinien także pamiętać o ograniczeniu spożywania mięsa, przynajmniej na jakiś czas. Jeżeli zaś przygotowuje się jakiś posiłek z mięsem, warto postarać się o to, aby pochodziło ono ze sprawdzonego źródła. Naprawdę warto zapłacić trochę więcej za ekologiczne mięso niż kupić produkt pośledniej jakości. Dobrze byłoby zainteresować się roślinnymi źródłami białka, takimi jak na przykład ciecierzyca, soczewica czy tofu. W diecie powinna królować także różnorodność. Monotematyczne jadłospisy mogą bowiem skutkować niedoborami witamin oraz składników mineralnych. Koniecznie należy także włączyć do swojego menu produkty z pełnego ziarna. Mowa tu, chociażby o mące razowej, jak również o płatkach owsianych górskich.

Charakteryzują się one wysoką zawartością magnezu oraz witamin z grupy B. Godne polecenia są także orzechy i pestki. Warto byłoby więc sięgać po nasiona słonecznika, pestki dyni oraz po orzechy włoskie. Nie należy zapominać również o wypijaniu odpowiednich ilości wody. Może być to zarówno woda gazowana, jak i niegazowana. Wody gazowanej nie powinny pić jednak osoby mające problem ze wzdęciami. Wskazana jest również cierpliwość. Efektów diety oczyszczającej organizm z toksyn nie będzie można dostrzec od razu. Pojawią się one dopiero po kilku tygodniach, a nawet miesiącach. Tak naprawdę ciężko odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie o to kiedy dokładnie będzie można ujrzeć rezultaty. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że każdy organizm jest inny. Nie wszyscy borykają się także z takimi samymi trudnościami. Co do zasady, im więcej toksyn w organizmie, tym dłużej trwa proces ich pozbywania się.

Dieta Autorska Agnieszki Mielczarek

Odchudzamy, odmładzamy, odżywiamy

Zamów

Newslleter

Zapisz się do newslettera