Przejdź do treści

Cała prawda o chlebie bezglutenowym

Wiele osób nie jest w stanie wyobrazić sobie innego rozpoczęcia dnia niż od kanapki z pysznym, chrupiącym i aromatycznym pieczywem. To zupełnie zrozumiałe – w połączeniu z ulubionymi, świeżymi dodatkami jest w stanie sprawić, że nasze kubki smakowe dosłownie oszaleją. Co więcej, w takiej postaci można przyrządzić je zarówno w wersji słodkiej z owocami i twarogiem lub nieco bardziej wytrawnej, dodając np. jajko sadzone i chrupiący boczek lub chudą szynkę. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na rezygnację z klasycznego białego pieczywa na rzecz chleba bezglutenowego. Mimo że znaleźć go można już w większości piekarni czy supermarketów, to niektórzy – zwłaszcza miłośnicy zdrowej żywności i aktywnego trybu życia – decydują się na przyrządzenie go samodzielnie. Wówczas zwykle określany jest jako chleb czystoziarnisty. Czym jest chleb bezglutenowy? Dlaczego konsumenci coraz chętniej sięgają po chleby czystoziarniste? Odpowiedzi udzielimy w poniższym artykule.

Kto powinien wybierać chleb bezglutenowy i dlaczego?

Zacznijmy od tego, że dieta bezglutenowa, jak zresztą sama nazwa wskazuje, wymaga wyeliminowania wszystkich produktów, które posiadają gluten. Zwykle na taki rodzaj żywienia decydują się osoby zmagające się z celiakią lub nietolerancją glutenu. Jednak nie tylko – niekiedy na odrzucenie glutenu decydują się także osoby zupełnie zdrowe i jest to ich świadomy wybór. W związku z rosnącymi potrzebami klientów na sklepowych półkach zobaczyć można obecnie chleby bezglutenowe z ziarnami, nasionami, bakaliami, a także chleby czystoziarniste. Część z nich jest wyjątkowo puszysta, inne chrupiące, a jeszcze inne wyróżniają się nadzwyczajną delikatnością, dzięki czemu z powodzeniem mogą sięgać po nie także najmłodsi członkowie rodziny, u których zdiagnozowano wspomniane wyżej zaburzenia.

Chleb bezglutenowy będzie w pełni bezpieczny i zdrowy dla konsumentów wówczas, gdy w składzie nie będzie posiadał oczywiście glutenu i mąki, a inne użyte składniki będą posiadały ważne badania w kierunku glutenu. Dodatkowo chleb bezglutenowy powinien być:

  • szczelnie zapakowany,
  • być wytwarzany przez certyfikowanych producentów,
  • posiadać datę przydatności do spożycia,
  • posiadać etykietę opisującą zastosowane składniki.

Na tym etapie warto byłoby pokrótce opowiedzieć sobie o zaletach, jakie niesie ze sobą wprowadzenie diety bezglutenowej, a co za tym idzie – włączenie do codziennego jadłospisu np. chlebów czystoziarnistych bezglutenowych. W pierwszej kolejności chodzi przede wszystkim o zmniejszenie wszelkich dolegliwości, jakie niesie ze sobą nietolerancja, czyli bóle brzucha, bóle głowy, mdłości czy nadmierna senność. Kolejnym ważnym punktem jest wyeliminowanie wszelkich niestrawności, biegunek czy nieustannego uczucia wzdęcia. Wprowadzenie produktów bezglutenowych jednoznacznie łączy się również ze zmniejszeniem i redukcją masy ciała. Warto wspomnieć jednocześnie o znacznie lepszym samopoczuciu, a co za tym idzie – poprawie jakości życia. Możliwe jest również ograniczenie objawów Hashimoto, a osoby zmagające się z tym schorzeniem mogą zdecydować się na naszą dietę zbilansowaną i dopasowaną dietę.

Sprawdź polecaną przez nas dietę pudełkową ketogeniczną >> dieta keto

Chleb czystoziarnisty – dlaczego warto?

Wracając jednak do tematu, chleb czystoziarnisty – również ten, który oferujemy naszym klientom jako wzbogacenie diety, wykonany jest wyłącznie z ziaren i pestek. Generalnie – im więcej, tym lepiej. Zastanawiasz się, jakie pozytywne aspekty niesie ze sobą regularne spożywanie chleba czystoziarnistego? W porównaniu np. do klasycznego pieczywa wygląda to następująco:

  • zawiera niewielką ilość tłuszczu,
  • duża ilość błonnika,
  • pozostawia uczucie sytości na dłużej,
  • reguluje działanie układu pokarmowego,
  • wspomaga walkę ze zbędnymi kilogramami,
  • dostarcza do organizmu witaminy, makroelementy i minerały,
  • zmniejsza ryzyko zachorowań na choroby serca,
  • redukuje ryzyko wystąpienia cukrzycy.

Zadbaj o swoje zdrowie – pamiętaj o niedoborach

Jak już wspominaliśmy, redukcja wagi, a także zwalczanie licznych dolegliwości zdrowotnych to tylko niektóre zalety włączenia do diety pieczywa bezglutenowego. Jednak tutaj wybór nie powinien być kwestią przypadku, a tym bardziej kwestią podążania za modą czy trendami żywnościowymi. Osoby, które decydują się na wprowadzenie diety bezglutenowej, powinny pamiętać o możliwości wystąpienia licznych niedoborów w tym m.in. witaminy D, witamin z grupy B, żelaza, wapnia, selenu czy miedzi.

Dlatego też tak ważne jest odpowiednie skonstruowanie właściwego jadłospisu lub skorzystanie ze sprawdzonego cateringu dietetycznego, który pozwoli na dostarczenie za pomocą posiłków wszystkich niezbędnych składników i substancji odżywczych. Warto jeść orzechy laskowe, nasiona, pestki dyni, słonecznika czy kaszę gryczaną. Kolejnym ważnym elementem jest wprowadzenie odpowiedniej ilości świeżych warzyw i owoców. Nie jest tajemnicą, że jesienią i zimą konieczne może okazać się również suplementowanie witaminy D, ponieważ dostarczenie odpowiedniej ilości za pomocą promieni słonecznych nie jest wtedy możliwe.

Dieta Autorska Agnieszki Mielczarek

Odchudzamy, odmładzamy, odżywiamy

Zamów

Newslleter

Zapisz się do newslettera