Przejdź do treści

Dieta wegetariańska? Sprawdź, czy warto

Dieta wegetariańska cieszy się niemałym zainteresowaniem. Powodów podjęcia decyzji o stosowaniu takiej sposobu żywienia może być wiele. Najczęściej na taką dietę decydują się osoby, które ze względów światopoglądowych nie chcą spożywać mięsa. Czy warto przejść na dietę wegetariańską? O czym należy pamiętać, decydując się na takie żywienie? Odpowiedzi na najważniejsze pytania znajdziesz w kolejnych akapitach niniejszego artykułu.

Dieta wegetariańska – warto to przemyśleć

Okazuje się, że stosowanie diety bezmięsnej na co dzień może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia człowieka. Warto jednak pamiętać, że kluczem do sukcesu jest odpowiedni jadłospis, bogaty we wszystkie potrzebne organizmowi witaminy, minerały oraz składniki odżywcze. Czy warto zdecydować się na dietę wegetariańską? Takie rozwiązanie ma wiele zalet, ale nie jest pozbawione także wad. Jak więc podjąć decyzję? Warto poznać plusy i minusy diety wegetariańskiej, a najważniejsze z nich znajdziesz właśnie w tym artykule.

Z pewnością decyzję o zmianie diety na bezmięsną warto dobrze przemyśleć. Trafionym pomysłem jest również sprawdzenie swojego stanu zdrowia, konsultacja z lekarzem rodzinnym oraz dobrym dietetykiem. Zanim zdecydujesz się na wykluczenie produktów mięsnych ze swojego codziennego jadłospisu, dobrze przemyśl ten pomysł i udaj się na konsultację do specjalistów. Pamiętaj także, iż profilaktyczne badania są również bardzo ważne. Warto je wykonywać nie tylko na diecie bezmięsnej, ale także na każdej innej. Kontrolowanie stanu swojego zdrowia pozwala szybko dostrzec ewentualne nieprawidłowości, co zaś ma korzystny wpływ na powrót do zdrowia.

Rodzaj diety wegetariańskiej

Warto wiedzieć, że nie każda dieta wegetariańska jest taka sama. Okazuje się, że istnieją różne odmiany takiego sposobu żywienia:

 • Dieta laktowegetariańska – osoba stosująca ten tryb żywienia może spożywać nabiał, rezygnuje natomiast ze spożywania jajek oraz mięsa.
 • Dieta owowegetariańska – osoba stosująca tę dietę spożywa jajka, ale rezygnuje z jedzenia mięsa oraz nabiału.
 • Dieta pescowegetariańska – na tej diecie można spożywać ryby, produkty mleczne oraz jaja.
 • Dieta semiwegetariańska – w tym przypadku można spożywać ryby, drób, nabiał oraz jaja. Osoba stosująca ten rodzaj żywienia nie spożywa natomiast mięsa czerwonego.
 • Fleksitarianizm – to bardzo modna w ostatnim czasie odmiana wegetarianizmu. Osoba stosująca ten sposób żywienia nie je mięsa na co dzień, ale pozwala sobie na jego spożywanie okazjonalnie.

Powyższe odmiany diet wegetariańskich nazywa się łagodnymi. Istnieją również radykalne odmiany wegetarianizmu:

 • Weganizm – osoba stosująca ten sposób żywienia eliminuje ze swojej diety wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Produkty takie jak mięso, jaja, mleko czy miód są na tej diecie zakazane.
 • Witarianizm – w tym przypadku spożywa się surowe produkty pochodzenia roślinnego.
 • Frutarianizm – w tym przypadku spożywa się jedynie te produkty pochodzenia roślinnego, które spadły z krzaka lub drzewa samoistnie.

Główne zalety diety bezmięsnej

Dieta wegetariańska ma wiele zalet. Kluczem do sukcesu jest kontrolowanie swojego stanu zdrowia, a także spożywanie pełnowartościowych posiłków. Jedną z największych zalet diety bezmięsnej jest obniżenie stężenia cholesterolu we krwi. Osoby rezygnujące ze spożywania mięsa zauważają także spadek ciśnienia tętniczego, co także może być dobre dla zdrowia i samopoczucia. Wśród zalet wegetarianizmu należy wymienić także niskie ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego czy cukrzycy typu drugiego. Na dietę wegetariańską warto przejść także ze względu na wygląd sylwetki. Osoby, które stosują taką dietę rozsądnie i dbają o aktywność, są zazwyczaj szczupłe. Ostatnią godną wspomnienia zaletą diety bezmięsnej jest niskie ryzyko występowania zaparć.

Prozdrowotny tryb życia jest kluczem do sukcesu. Osoba stosująca dietę wegetariańską rozsądnie już po kilku tygodniach zauważy pierwsze pozytywne zmiany. Odrzucenie żywności wysoko przetworzonej oraz mięsa bogatego w źródła nasyconych kwasów tłuszczowych to z pewnością dobry krok ku lepszemu i dłuższemu życiu. Wegetarianie spożywają więcej produktów bogatych w błonnik oraz tłuszcze nienasycone. Taka dieta wpływa korzystnie na zdrowie, a także samopoczucie człowieka. Warto także wspomnieć, że osoby rezygnujące ze spożywania mięsa są mniej narażone na choroby odzwierzęce. Przejście na dietę wegetariańską to także świetny krok dla osób, które darzą zwierzęta dużą sympatią. Dzięki zrezygnowaniu z mięsa można mieć spokojne sumienie.

Wady diety wegetariańskiej

Chociaż dieta bezmięsna ma wiele zalet, niestety nie jest pozbawiona także wad. Pierwszą z nich są trudności związane ze zmianą stylu odżywiania. Jeśli ktoś rezygnuje z mięsa z powodów światopoglądowych, ale lubi jego smak, może mieć trudność z przejściem na dietę wegetariańską. W takim przypadku warto stopniowo zmieniać nawyki żywieniowe. Świetnym pomysłem na początek będzie przejście na wspomniany wcześniej fleksitarianizm. Ważne jest również to, aby nowa dieta była dobrze zbilansowana. Warto udać się do dobrego dietetyka, który zadba o to, aby przejście na dietę bezmięsną było jak najmniej obciążające. Kolejną wadą diety bezmięsnej jest mała dostępność naturalnych składników odżywczych. Mowa tutaj o składnikach takich jak wapń, żelazo, cynk oraz kwasy omega-3. Osoba, która chce samodzielnie ułożyć zdrową dietę bezmięsną, może napotkać nie lada problemy. Znowu dobrym wyjściem jest wizyta u specjalisty, a także suplementacja dobrej jakości.

Dieta wegetariańska ma niewiele minusów. Śmiało można powiedzieć, że jedynie początki są trudne. Wystarczy kilka tygodni, aby przyzwyczaić się do nowego trybu żywienia. Trzeba także przygotować się na to, że nie każdy w otoczeniu będzie dobrze nastawiony do zrezygnowania ze spożywania mięsa. Rodzinne imprezy i spotkania mogą okazać się trudnymi wyzwaniami. Warto pamiętać o tym, że dobrze jest otaczać się ludźmi, którzy starają się zrozumieć innych i nie dawać im niepotrzebnych porad.

Dieta wegetariańska – uważaj na zagrożenia

Nieumiejętnie prowadzona dieta bezmięsna może nieść ze sobą wiele zagrożeń. Wśród najważniejszych warto wymienić:

 • Niedobory – szczególnie niedobór białka, witaminy B12, cynku, żelaza, jodu oraz kwasów tłuszczowych.
 • Ryzyko wystąpienia anemii, osteoporozy, biegunek, woli tarczycowych.
 • Zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń miesiączkowania.
 • Niedowaga.
 • Zaburzenia odżywiania.

Warto również wiedzieć, że stosowanie diety bezmięsnej może być trudne dla osób, które borykają się z problemami ze strony układu pokarmowego. Wegetarianie spożywają duże ilości błonnika, a także surowych warzyw i owoców. Przed rozpoczęciem diety bezmięsnej zrób podstawowe badania i skonsultuj się z lekarzem. Postaw także na współpracę ze sprawdzonym dietetykiem, aby ustalony jadłospis dostarczył Twojemu organizmowi wszystkiego tego, czego potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Zagrożenia występują w diecie wegetariańskiej, która jest prowadzona nieodpowiedzialnie.

Dieta wegetariańska – ważne zasady

Aby dieta bezmięsna była pełna korzyści i z niskim poziomem zagrożenia, trzeba pamiętać o ważnych zasadach. Jeśli decydujesz się na tradycyjną odmianę wegetarianizmu, pamiętaj o tych kwestiach:

 • Urozmaicone posiłki to podstawa – dzięki temu dostarczysz swojemu organizmowi najważniejszych witamin, minerałów i składników odżywczych. Urozmaicone posiłki są także smaczne, dzięki czemu będzie Ci łatwiej przyzwyczaić się do nowego sposobu żywienia.
 • Moc kolorów ma znaczenie – barwniki roślinne wykazują właściwości antyoksydacyjne. Pamiętaj o różnokolorowych warzywach i owocach w swoim codziennym jadłospisie.
 • Postaw na dobre źródła węglowodanów złożonych – takich jak ryż brązowy czy pieczywo pełnoziarniste.
 • Nie zapominaj o źródłach białka – takich jak tofu czy jajka.
 • Postaw na suplementy dobrej jakości – są niezwykle ważne w diecie wegetariańskiej. Pamiętaj jednak, aby suplementację zaplanować pod kontrolą lekarza.

Nie masz czasu na komponowanie zdrowych posiłków? A może nie lubisz ich przyrządzać? Pamiętaj, że możesz skorzystać z opcji cateringu dietetycznego. Doświadczony dietetyk dopasuje dietę do Twoich potrzeb i oczekiwań, a kucharz sprawi, że posiłki będą smaczne. Jest to bardzo wygodna opcja szczególnie dla osób zabieganych. Jeśli decydujesz się na skorzystanie z takich usług, pamiętaj, aby wybrać sprawdzoną i doświadczoną firmę.

Dieta Autorska Agnieszki Mielczarek

Odchudzamy, odmładzamy, odżywiamy

Zamów

Newslleter

Zapisz się do newslettera