Przejdź do treści

Dieta bulionowa, czyli hit wśród gwiazd Hollywood

Zastanawiasz się, jak może wyglądać jadłospis gwiazd, które za każdym razem na czerwonym dywanie zachwycają olśniewającym wyglądem i szczupłą sylwetką? W tym przypadku nie może to być zasługą Photoshopa, czy odpowiedniego ustawienia lub pozowania. Odpowiedź na to pytanie w zdecydowanej większości przypadków brzmi… dieta bulionowa lub inaczej dieta zupowa, która skradła serca i kubki smakowe gwiazd Hollywood! Ostrzegamy jednocześnie, że aby rozpocząć swoją wielką i pełną smaku przygodę z bulionami wcale nie musisz zarabiać tyle, co celebryci i artyści światowego formatu. A efekty… no cóż, te potrafią być naprawdę imponujące. Co powiesz na -6 kg w zaledwie 3 tygodnie? Tak, dobrze widzisz! Przyjmuje się, że właśnie tyle kilogramów gubią średnio osoby, które „zaryzykowały” i zdecydowały się na rozpoczęcie diety bulionowej. Jakie są najważniejsze zasady diety bulionowej? Jaki ma związek ze znaną na całym świecie dietą paleo? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule, do lektury którego serdecznie zapraszamy.

Kto odpowiada za dietę bulionową?

Zacznijmy – tradycyjnie już – od absolutnych podstaw. I tak dieta bulionowa to najprościej rzecz ujmując połączenie idei charakterystycznych dla diety paleo z prozdrowotnymi i oczyszczającymi zaletami, jakie gwarantuje regularne picie bulionów. Autorką tego sposobu żywienia jest Dr Kellyann Petrucci, a oddanymi fankami, które niejednokrotnie głośno wychwalają wszystkie superlatywy, jakie niosą ze sobą gotowane buliony – Gwyneth Paltrow i Salma Hayek. Poszukiwania informacji na temat najlepszych alternatyw dla botoksu i natychmiastowego odmłodzenia skończyły się niepowodzeniem? Z radością donosimy, że najwyższa pora, aby zakończyć ze szperaniem w sieci. To możliwe za sprawą oczyszczających właściwości bulionu, które mają również zbawienny wpływ na wygląd i samopoczucie.

Warto wspomnieć, że w diecie zupowej wywary bazują przede wszystkim na kościach wołowych, drobiowych, a także rybnych ościach. W tym przypadku może to oznaczać tylko jedno – buliony są nie tylko aromatyczne, ale również pełne smaku. Na tym etapie dobrze było również opowiedzieć sobie nieco więcej na temat tego, jak w prosty i szybki sposób przygotować wspomniany wywar. Jak może wyglądać przykładowy przepis na bulion na kościach kurczaka? Składniki to:

  • 1,5 kg kości z kurczaka (surowych);
  • około 8 kurzych łapek,
  • 10-12 nóżek lub udek czy skrzydełek z kurczaka,
  • woda,
  • opcjonalnie ocet jabłkowy,
  • kilka marchewek, cebula, seler naciowy, pieprz, pęczek pietruszki.

Buliony można przygotowywać oczywiście według własnych upodobań, a także preferencji smakowych. Zastanawiasz się, na czym polega sekret diety bulionowej? Szybkie gubienie zbędnych kilogramów to tylko jedna z zalet, jaki gwarantuje ten sposób odżywiania. Dieta dzięki dużej ilości kolagenu pozwala na dłużej zachować pożądaną przez wszystkich młodość i witalność. Produkty zalecane w diecie działają przeciwzmarszczkowo i ujędrniająco. Przykładowy jadłospis jednoznacznie pokazuje, że dieta bulionowa łączy w sobie również koncepcje, które znane są z diety niskowęglowodanowej, wymienianej już diety Paleo, a także – postu przerywanego, czyli diety intermittent fasting. Kolagen pochodzący z bulionów jest znacznie łatwiej przyswajalny niż ten, który na rynku dostępny jest np. w formie suplementów diety. Dodatkowo inne efekty prozdrowotne, o których należy wspomnieć to zmniejszenie bólu stawów, znaczna poprawa stężenia cukru we krwi, zadbanie o zdrowie jelit, ograniczenie pojawiania się stanów zapalnych.

Jakie są zasady diety bulionowej?

Na czym polega dieta bulionowa? Przede wszystkim na tym, że dzieli się na dwie części – 5 dni w tygodniu należy stosować się do zasad delikatnie zmodyfikowanej diety niskowęglowodanowej, a 2 pozostałe dopuszczają spożywanie wyłącznie bulionów z kości, mięsa i warzyw. Cały plan „dietetyczny” trwa dokładnie 3 tygodnie. W praktyce wygląda to tak, że przez 5 dni posiłki komponowane są przede wszystkim z warzyw, owoców, źródeł białka, a także zdrowych tłuszczów. Liczenie kalorii nie jest tu konieczne, natomiast należy pamiętać o tym, że oprócz posiłków charakteryzujących się niską zawartością węglowodanów, do jadłospisu należy włączyć również buliony. Z kolei przez 2 dni dozwolona liczba kalorii to około 300-500, czyli około 6 szklanek bulionu. Alternatywą może być np. wypicie 5 szklanek bulionu i zjedzenie niskokalorycznego posiłku.

Poznajmy produkty zalecane w diecie bulionowej

Oczywiście bezpośrednio po zakończeniu diety nie zaleca się natychmiastowego powrotu do starych nawyków żywieniowych. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem wydaje się wprowadzenie stylu życia 80/20, co oznaczać będzie tylko tyle, że 80% produktów powinna być tymi zalecanymi w diecie, a 20% – dowolne posiłki (tutaj jest także miejsce na dietetyczne grzeszki, a także pozwolenie sobie na spożywanie ulubionych potraw i słodkości). Jak widać, przejście na dietę bulionową wcale nie wiąże się z katorżniczymi wyrzeczeniami. Na własnej skórze przekonaj się, że szklanki bulionu mają olbrzymią moc, za które podziękuje Ci nie tylko zdrowie, ale też wygląd i samopoczucie. Nie wiesz, jakie produkty dopuszcza dieta? Lista zakupowa może prezentować się w następujący sposób:

  • mięso – kurczak, wołowina, indyk,
  • warzywa – kalafior, brokuły, sałata, pomidory, papryka,
  • owoce – jabłka, cytrusy, melony, truskawki, borówki, cytrusy i kiwi,
  • zdrowe tłuszcze – oliwa z oliwek, awokado, pestki, orzechy, olej kokosowy,
  • napoje – woda, herbata, kawa, buliony.

Podczas stosowania diety bulionowej należy oczywiście kategorycznie wystrzegać się niektórych produktów. I tak na „zakazanej liście” znajduje się nie tylko, ale też margaryny, słodkie syropy i alkohol. Należy unikać także napojów gazowanych. Włączenie do diety zdrowych i pełnowartościowych składników odżywczych jest tu priorytetem. Niebywale ważne jest również to, aby w trakcie przygotowywania posiłków korzystać wyłącznie ze składników najwyższej jakości. To właśnie one jednoznacznie wpływają na jakość bulionów i serwowanych posiłków stałych. Ważny jest również czas gotowania bulionu, który ma znaczący wpływ na składniki odżywcze. W tym przypadku im dłużej tym lepiej. Przyjęło się, że niektóre buliony powinni być gotowane przez co najmniej dwanaście godzin.

Dieta bulionowa – rozsądek to podstawa!

Poszukujesz odpowiedzi na pytanie o to, czy z diety bulionowej mogą korzystać wszyscy? Otóż przeciwwskazania dotyczą m.in. osób, u których stwierdzono reumatoidalne zapalenie stawów. Dodatkowo niezwykle ważne jest tu odpowiedni dobór składników odżywczych, ponieważ dieta w perspektywie czasu może przyczynić się do sporych niedoborów m.in. wapnia i błonnika. Odpowiednie podejście, podobnie jak przy diecie sokowej to klucz do sukcesu. Z kolei osoby nadwrażliwe, a także te mające skłonności do alergii, mogą uskarżać się na silne bóle łowy i migreny, a także wystąpienie nietolerancji pokarmowej. To właśnie dlatego nie zaleca się raczej długotrwałego stosowania diety bulionowej.

Dieta bulionowa to doskonały sposób na oczyszczenie organizmu i zadbanie o zdrowy wygląd i doskonałe samopoczucie. Najważniejsze jest tu jednak odpowiednie komponowanie posiłków, aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a co za tym idzie – uniknąć niedoborów. Zdrowe podejście i stosowanie się do ściśle określonych zasad to klucz do sukcesu i zadowalającego gubienia zbędnych kilogramów!

Dieta Autorska Agnieszki Mielczarek

Odchudzamy, odmładzamy, odżywiamy

Zamów

Newslleter

Zapisz się do newslettera