Przejdź do treści

Ciągłe uczucie głodu – najważniejsze informacje

Odczuwanie głodu informuje zazwyczaj o tym, że najwyższa pora, aby zjeść posiłek. Niestety, nie zawsze pojawia się ono w odpowiednim momencie. Istnieje bowiem problem ciągłego odczuwania głodu, którego nie wolno bagatelizować. Jego przyczyny mogą być bowiem naprawdę również. Niektóre z nich są błahe, ale inne mogą być oznaką poważnych schorzeń. Warto byłoby więc dowiedzieć się czegoś na temat tego i sprawdzić skąd może brać się ciągłe uczucie głodu.

Nieregularne spożywanie posiłków

Ciągłe uczucie głodu może wiązać się bezpośrednio z nie regularnym spożywaniem posiłków. Osoby, które jedzą zbyt małe porcje co 4-5, a nawet więcej godzin, bardzo często narzekają na niepohamowany apetyt. Już po upływie godziny od spożycia posiłku mogą one odczuwać intensywny głód i chęć zaspokojenia go. Niestety, problem z nie regularnym spożywaniem posiłków mają bardzo często osoby pracujące na zmiany oraz osoby cierpiące na chroniczny brak czasu. Warto byłoby więc przekonać się o tym, czy ciągłe odczuwanie głodu faktycznie jest spowodowane nieregularnym jedzeniem. Dobrym pomysłem będzie przygotowywanie dań o stałych porach, najlepiej co 2-3 godziny. Dłuższe przerwy mogą być niewskazane. Jeżeli samopoczucie się poprawi, istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że ciągły głód był spowodowany zbyt rzadkimi posiłkami. Jeśli jednak nie, trzeba poszukiwać innej przyczyny.

Jedzenie dużych ilości słodyczy

Ciągłe uczucie głodu może także dotykać osób, które bardzo często sięgają po słodycze. Niestety, takich przypadków nie brakuje. Batona czy ciastka można przecież kupić wszędzie. Są to przekąski szybkie i dla większości osób także smaczne. Niestety, nie są one zdrowe i wartościowe. Przede wszystkim, zawierają ogromne ilości węglowodanów prostych. Te zaś gwałtownie podnoszą poziom insuliny oraz glukozy we krwi. Częste sięganie po słodycze prowadzi do insulinooporności. Poza tym cukry proste są trawione szybko, a więc nie mogą dawać długiego poczucia sytości.

Hipoglikemia i cukrzyca typu drugiego

Niestety, nie zawsze ciągłe uczucie głodu wynika z błahych przyczyn. Czasami może ono być powodowane przez poważne choroby ogólnoustrojowe. Mowa tu, chociażby o cukrzycy typu drugiego. Ciągłe odczuwanie głodu może być powodowane również przez hipoglikemię. Ta zaś może wynikać z cukrzycy, ale wcale nie musi być z nią powiązana. Za hipoglikemię, czyli gwałtowny spadek glukozy we krwi odpowiadać może również guz trzustki wydzielający insulinę. Niestety, zdiagnozowanie go nie jest łatwe. Jeżeli podejrzewa się u siebie taką chorobę, należy czym prędzej udać się do doświadczonego lekarza, najlepiej endokrynologa.

Przeczytaj także:

Chroniczny stres

Za ciągłym odczuwaniem głodu może stać również chroniczny stres. Jak powszechnie wiadomo, stres wpływa negatywnie zarówno na zdrowie fizyczne, jak i na zdrowie psychiczne. Mimo to, nadmierne napięcie emocjonalne o charakterze przewlekłym jest bardzo często bagatelizowane. Tymczasem, może ono powodować szereg dolegliwości natury somatycznej. Mowa tu, chociażby o intensywnych napadach głodu. Mogą one pojawiać się naprawdę często. Towarzyszyć może im ciągłe i niekomfortowe burczenie w brzuchu. Poza tym, osoby żyjące w przewlekłym stresie spożywają zazwyczaj posiłki w biegu. Mają także trudność z przygotowaniem tych, które są zbilansowane i zdrowe.

Bulimia

Osoby borykające się z ciągłym odczuwaniem głodu, mogą być także chore na bulimię. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że bulimicy i bulimiczki czują przymus ciągłego objadania się. Później prowokują wymioty, aby móc znowu jeść. Niestety, samodzielne wyjście z tej poważnej choroby może nie być możliwe. Zazwyczaj konieczne jest leczenie w szpitalu psychiatrycznym. Wówczas pacjenci mogą pozostawać pod profesjonalną opieką lekarzy psychiatrów oraz internistów. W szpitalach nie brak także psychologów oraz psychoterapeutów.

Z czym jeszcze może wiązać się ciągłe odczuwanie głodu?

Ciągłe odczuwanie głodu może mieć także inne przyczyny. Może stać za nim, chociażby nadczynność tarczycy. Chorobie tej towarzyszy zazwyczaj znaczące przyspieszenie metabolizmu oraz intensywne chudnięcie. Na tym jednak nie koniec przyczyn ciągłego głodu. Jego przyczyną może być również zaburzenie snu. U osób, które nie wypoczywają w nocy wystarczająco długo, może dochodzić do poważnych zaburzeń wydzielania niektórych hormonów. Niektóre z nich mogą być odpowiedzialne właśnie za odczuwanie głodu. Niestety, nie pozostaje wówczas nic innego jak walka z problemem, któr do łatwych nie należy. Trzeba zadbać przede wszystkim o:

  • uregulowanie rytmów okołodobowych,
  • unikanie korzystania z telefonu przed snem,
  • przewietrzenie sypialni,
  • redukcję stresu.

Jeżeli przestrzeganie wymienionych wyżej zasad higieny snu nie wystarczy, trzeba pomyśleć o konsultacji lekarskiej. W pierwszej kolejności można udać się, chociażby do lekarza rodzinnego. Można także postawić na wizytę u internisty bądź psychiatry. Za ciągłym odczuwaniem głodu bardzo często stoi wiele przyczyn. Najlepiej rozpocząć więc od zmiany swojego trybu życia na zdrowszy. Dopiero gdy to nie skutkuje, koniecznie należy udać się do lekarza.

Dieta Autorska Agnieszki Mielczarek

Odchudzamy, odmładzamy, odżywiamy

Zamów

Newslleter

Zapisz się do newslettera