Przejdź do treści

4 skuteczne porady do zmiany nawyków żywieniowych

Aby zachować na długo zdrowie oraz szczupłą sylwetkę, oprócz aktywności fizycznej, ważne jest przestrzeganie zdrowych nawyków żywieniowych. Istotne jest to, jak często zaglądamy do lodówki i to, czy nie jemy posiłków zbyt szybko. Jak zmienić nawyki żywieniowe? Podpowiadamy, jak zadbać o swoją sylwetkę i zdrowie, dzięki zdrowym nawykom oraz diecie pudełkowej, która pomoże w trzymaniu się ich na co dzień.

 

Złe nawyki żywieniowe – jak z nimi walczyć?

 

Nawyki żywieniowe to kluczowa kwestia, jeśli chcemy przestrzegać zasad zdrowego odżywiania, a psychika odgrywa tu istotną rolę. Bardzo ważne, na drodze do sukcesu w przestrzeganiu diety, jest dobre nastawienie oraz motywacja do zmian.

 

W codziennych sytuacjach często pojawia się stres, który wywołuje zwiększenie poziomu kortyzolu w organizmie. Kortyzol z kolei wpływa na wzrost greliny czyli tzw. hormonu głodu. Negatywne emocje często wywołują złe nawyki żywieniowe i skłaniają do sięgnięcia po słodycze lub niezdrowe słone przekąski.

 

Duży wpływ na nawyki żywieniowe ma również brak odpoczynku. Zbyt krótki sen wpływa na poziom kortyzolu podobnie jak stres. Dlatego, gdy jesteś niewyspany, często masz większy apetyt. Szybka przekąska, w postaci słodkiego batonika, daje jedynie chwilowy zastrzyk energii, który następnie przeradza się w ospałość.

 

Zatem jak zmienić nawyki żywieniowe? Należy zadbać przede wszystkim o swój komfort psychiczny. Jeśli masz taką możliwość, postaraj się ograniczyć stres oraz zadbaj o właściwą ilość snu. To sprawi, że łatwiej będzie Ci się zmotywować do przestrzegania diety i szybciej zobaczysz jej efekty.

 

 

Jak zmienić nawyki żywieniowe? 4 skuteczne porady!

Chcesz się zdrowo odżywiać, ale czasem po prostu nie wiesz od czego zacząć. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie 4 proste, ale co ważne, skuteczne porady do zmiany nawyków żywieniowych.

Spożywaj codziennie warzywa i owoce

 

Wszyscy wiemy, jak ważne w utrzymaniu zdrowia i formy jest zdrowe odżywianie. Jeśli nie zwracamy uwagi na jakość pożywienia dostarczanego do organizmu, może to prowadzić do niedoborów składników odżywczych. Niech nawykiem stanie się codzienne jedzenie warzyw, które zapewnią transport substancji odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

 

Należy również zadbać o spożywanie owoców, uwzględniając jednak to, by nie było ich zbyt wiele, ponieważ są źródłem cukrów prostych. Pamiętajmy o niedużej ilości węglowodanów w diecie. Jedna porcja w ciągu dnia w zupełności wystarczy. Produkty z dużą zawartością błonnika zwiększą uczucie sytości. Z kolei dostarczane z warzyw i owoców witaminy oraz składniki odżywcze są niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów chemicznych i będą wspierać pracę układu odpornościowego.

 

 

Jedz regularnie w ciągu dnia

 

Regularne posiłki, to jeden z najistotniejszych nawyków żywieniowych. W naszych dietach domyślnie przywozimy 5 posiłków w każdym dniu, ale jeśli to dla Ciebie za dużo, możesz zmniejszyć ich liczbę do 3. Zaplanuj dzień tak, aby posiłki konsumować o tych samych godzinach w podobnych odstępach czasu. Unikaj jedzenia w biegu. Lepiej będzie przerwać na chwilę pracę i zjeść w spokoju.

 

Nawyki żywieniowe zmieniaj stopniowo

 

Nagła zmiana nawyków żywieniowych może być źródłem stresu. Jeśli chcesz z dnia na dzień skończyć ze wszystkimi złymi nawykami, licząc na szybkie efekty, możesz szybko poddać się i stracić motywację.

 

Nie narzucaj sobie reżimu dietetycznego, którego potem nie będziesz w stanie przestrzegać. Ważne jest to, by trwale zmienić nawyki żywieniowe. Jeśli zależy Ci na utracie wagi, nie nastawiaj się na bardzo szybkie efekty. Jeśli nadprogramowe kilogramy są wynikiem wielu lat niezdrowej diety, nie oczekuj, że osiągniesz wymarzoną formę w krótkim czasie nagłą zmianą nawyków żywieniowych. Lepszym rozwiązaniem będzie zadbanie o odpowiedni bilans energetyczny. Może schudniesz trochę wolniej, ale za to efekty będą bardziej stabilne i zmniejszysz prawdopodobieństwo wystąpienia efektu jojo.

 

 

Dieta pudełkowa – zadbaj o zdrowe nawyki żywieniowe

 

Chciałbyś wprowadzić w życie wymienione powyżej rady, ale brakuje Ci czasu na tworzenie zbilansowanej diety i gotowanie? A może zwyczajnie nie masz ochoty tracić czasu na zakupy w sklepach spożywczych? To normalne, że po pracy nie chcesz spędzać reszty dnia gotując w kuchni.

Diety od BistroBox pomogą Ci wdrożyć dobre nawyki żywieniowe, bez straty Twojego cennego czasu. Wybierz kaloryczność, która Ci odpowiada i zadbaj jedynie o regularne jedzenie, bez pośpiechu, a nasi kucharze zajmą się resztą.

Dieta Autorska Agnieszki Mielczarek

Odchudzamy, odmładzamy, odżywiamy

Zamów

Newslleter

Zapisz się do newslettera