Przejdź do treści

Kto powinien sięgać po koktajle białkowe?

Do tej pory koktajle białkowe kojarzyły Ci się wyłącznie z napojami dedykowanymi dla sportowców i mężczyzn, którzy dźwigają ciężary na siłowni? Najwyższa pora raz na zawsze skończyć z tym stereotypem. Wbrew pozorom to doskonały sposób na dostarczenie do organizmu nie tylko ściśle określonej ilości białka, ale również niezbędnych makro i mikroelementów. Przypomnijmy, że zwykle przyjmuje się, że ilość białka, jaką powinna dostarczać do organizmu osoba dorosła wynosi 1-2,5 g białka na 1 kg masy ciała. Zwykle koktajl białkowy tworzony jest na bazie mleka lub wody z dodatkiem izolatu białka. Bardzo często np. dla urozmaicenia smaku, dodania napojowi zupełnie innych walorów smakowych czy zwiększenia liczby spożywanych kalorii dodaje się również owoce – świeże lub mrożone, orzechy, nasiona, czy płatki np. owsiane lub zbożowe. Kto powinien wprowadzić koktajle białkowe do codziennej diety? Czy koktajl białkowy na odchudzanie okaże się dobrym rozwiązaniem? Odpowiedzi na te i inne pytania udzielamy w poniższym artykule.

Warto zacząć od tego, że białko tuż obok tłuszczy i węglowodanów jest jednym z makroelementów, a jednocześnie podstawowym budulcem naszego organizmu. O odpowiednią podaż powinni zadbać przede wszystkim osoby aktywne fizycznie, a także osoby starsze? Dlaczego? Spieszymy z wyjaśnieniami.

  • sportowcy i osoby aktywne fizycznie, ponieważ koktajle obfitujące w białko usprawniają regenerację organizmu po treningu, zapobiegają powstawaniu zakwasów, a także co jest dość oczywiste – zapobiegają niedoborom białka. W tym przypadku doskonale sprawdzi się nasza dieta Sport, która dopasowana jest do sportowego stylu życia.
  • osoby starsze ze względu na to, że wszelkie składniki odżywcze, makroelementy oraz witaminy zawarte w koktajlach białkowych przyswajane są znacznie szybciej.

Warto pamiętać jednak o tym, że białko obecne jest niemal we wszystkich naturalnych produktach powodzenia zwierzęcego i roślinnego. Wszelkie niedobory mogą doprowadzić do znacznego pogorszenia samopoczucia, a także gwałtownych spadków ciśnienia, problemów z koncentracją, osłabienie kondycji włosów i paznokci, osłabienia mięśni i stawów. Jednoznacznie wiąże się to nie tylko ze spadkiem jakości życia, ale także licznych problemów i wydajności podczas wykonywania aktywności fizycznej. Dlatego też komponując codzienne posiłki, warto uwzględniać produkty bogate właśnie w białko. Mowa tu m.in. o mięsach, owocach morza, twarogu, jajach czy nasionach roślin strączkowych.

Szczególnie popularne wśród sportowców jest przekonanie, że chudym mięsem, które doskonale uzupełnia niedobory białka, jest oczywiście… pierś z kurczaka, która zawiera go około 21,6 g w 100 g. Jest to prawda, jednak należy mieć na uwadze, że jeszcze więcej bo – 27 g na 100 g znaleźć można w krewetkach. Tu z pomocą przyjdzie nasza dieta wege+ryba. To doskonały sposób na urozmaicenie codziennej diety, przy jednoczesnym zachowaniu pełni smaku i możliwości testowania zdrowych smakołyków. Pozostając w wątku doskonałych źródeł białka, należy przypomnieć m.in. o serach pleśniowych – 20 g na 100 g produktu czy popularnych serkach wiejskich, które można spożywać zarówno na słono, jak i słodko. Tutaj ilość białka to około 12 g na 100 g serka.

A jak to wygląda w przypadku produktów roślinnych? Otóż osoby, które zdecydowały się w codziennej diecie na odrzucenie produktów pochodzenia zwierzęcego, wprowadzając np. dietę wege, również nie mają powodu do nadmiernych obaw. Jeżeli chodzi o ilość dostarczanego białka, to niekwestionowaną królową jest tu… soja, która zawiera 34 g na 100 g. Prawdziwą skarbnicą białka są również migdały, a także pistacje – około 20 g na 100 g. Więcej informacji na temat diety wegetariańskiej znajdziesz w naszym artykule zatytułowanym: “Dieta wegetariańska, czyli o tym jak zbilansować roślinny jadłospis”.

Dlatego też zaleca się, aby koktajle białkowe na odchudzanie dodatkowo wzbogacać właśnie o nasiona i orzechy. Tutaj jednak należy mieć na uwadze, że są one dość mocno kaloryczne, dlatego warto stosować je z umiarem i pamiętaniu o zapotrzebowaniu kalorycznym. Łatwo się bowiem zatracić w ich smaku, a podjadanie jest naprawdę uzależniające. Przygotowywane potrawy z powodzeniem można więc wzbogacić m.in. nasionami słonecznika – 24 g białka, siemienia lnianego – 18 g białka czy sezamu – 18 g białka.

Koktajle białkowe, które proponujemy w naszym cateringu dietetycznym to napoje o zwiększonej zawartości białka. W skład wchodzi białko serwatkowe, które uznawane jest za najlepiej przyswajalną formę dla organizmu. To właśnie dlatego mogą stać się uzupełnieniem każdej diety np. Hashimoto, Detox czy bezlaktozowej.

Czy koktajle białkowe są zdrowe?

Wiele osób – wbrew pozorom nie tylko miłośnicy zdrowego stylu życia zastanawia się, czy koktajle białkowe są zdrowe. Otóż w tym przypadku odpowiedź może być tylko jedna i brzmi… tak pod warunkiem, że będą pochodziły one od nieprzypadkowych i sprawdzonych dostawców. Wraz z włączeniem koktajli białkowych do codziennej diety należy pamiętać o tym, że powinny stanowić one jedynie dodatek, a do np. budowania masy mięśniowej konieczne jest dostarczanie również innych składników odżywczych. Warto pamiętać również o tym, że koktajl białkowy na odchudzanie może zastąpić jeden z wybranych posiłków – o podobnej wartości kalorycznej.

Koktajle białkowe na diecie mogą okazać się doskonałym uzupełnieniem i wzbogaceniem diety właśnie w białko. Konieczne jest tu jednak zachowanie zdrowego rozsądku i pilnowanie tego, aby dostarczać także innych – równie cennych składników odżywczych i witamin. Nie zapominajmy o tym, że w zdrowym ciele – zdrowy duch.

Dieta Autorska Agnieszki Mielczarek

Odchudzamy, odmładzamy, odżywiamy

Zamów

Newslleter

Zapisz się do newslettera