Przejdź do treści

Dieta Adele – przepisy czarują smakiem

Znalezienie osoby, która do tej pory nie słyszałaby zupełnie nic na temat diety Adele wydaje się olbrzymim wyzwaniem. Nic dziwnego, ponieważ efekty, jakie osiągnęła brytyjska piosenkarka po niespełna roku przestrzegania ściśle określonego jadłospisu są naprawdę imponujące. Znana i uwielbiana na całym świecie gwiazda sceny muzycznej zrzuciła bowiem blisko 50 kilogramów. Jak widać, efekty są więc naprawdę spektakularne.

Jak powinien wyglądać jadłospis w diecie sirt? Już teraz ostrzegamy, że przepisy mogą być naprawdę zróżnicowane, a przez to silnie uzależniające. To właśnie dlatego pożegnanie z dietą sirt może być trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Zapraszamy do lektury artykułu!

Dieta sirt – przypomnijmy podstawowe zasady

Jak już wspominaliśmy w naszym poprzednim artykule zatytułowanym: “Dieta adele, czyli o fenomenie sitrtuin”, dieta sirt to jeden z tych uniwersalnych sposobów żywienia, na który decydują się osoby bez względu na wiek. Zwykle najwięcej obaw u osób, które chciałyby rozpocząć swoją wielką przygodę z tym sposobem odżywiania wzbudza kaloryczność posiłków, która szczególnie w pierwszym etapie nie jest duża. No właśnie, to doskonały moment, aby przypomnieć o tym, że oryginalna dieta sirtfood opiera się na 3 etapach – każdy z nich wyróżnia się inną kalorycznością i inną liczbą posiłków. I tak główne etapy diety sirtfood prezentują się następująco:

  • Pierwszy etap diety dzieli się na dwie części. Pierwsza z nich trwa 3 dni i zakłada spożywanie zaledwie 1000 kcal dziennie, które należy rozłożyć na 3 koktajle sirtuinowe i 1 posiłek stały. W kolejnych 4 dniach kaloryczność posiłków zwiększa się do 1500 – 2 koktajle sirtuinowe i 2 główne posiłki.
  • Drugi etap w diecie sirt, podobnie jak pierwsza faza diety trwa 7 dni. Ilość spożywanych kalorii nie jest tu ściśle określona, ale jadłospis powinien składać się z 1 koktajlu sirtuinowego i 3 posiłków stałych.
  • Trzeci i ostatni etap w diecie sirtfood rozpoczyna się 15 dnia. Tutaj jadłospis, czy liczba posiłków nie są określone. Najważniejsze jest jednak, aby możliwe jak najwięcej potraw obfitowało w sirtuiny. To wszystko!

Dieta sirtfood zachwyca efektami

Główne zasady diety Adele jednoznacznie pokazują, że szczególnie przez pierwsze 7 dni jest to niskokaloryczna dieta. To jednak najlepszy sposób na aktywowanie i wspieranie funkcjonowania białek sirt. Kolejnym ważnym elementem jest wprowadzenie do jadłospisu produktów obfitujących w polifenole. To właśnie te związki przeciwutleniające odpowiedzialne są za aktywowanie sirtuin. Dodatkowo określane są zaszczytnym mianem genów młodości lub też genami długowieczności, ponieważ opóźniają procesy starzenia. Osoby, które zdecydowały się na wprowadzenie diety sirt muszą na czas jej trwania zapomnieć o tym, że na co dzień istnieją produkty przetworzone – w tym przypadku mniej zdecydowanie znaczy lepiej. Fast foody są w tym przypadku niedozwolone! Informacje na temat jadłospisu znajdziesz również poprzednim artykule zatytułowanym: “Aktywujemy gen szczupłości!

Jak może wyglądać przykładowy jadłospis? Ten z powodzeniem może bazować na następujących produktach i naparach: zielona herbata, natka pietruszki, lubczyk, orzechy włoskie, produkty zbożowe – głównie kasza gryczana, czerwona cebula, seler naciowy. Wiele osób szczególnie na początku nie ukrywa swojego zaskoczenia, widząc, że dozwolona jest również gorzka czekolada o zawartości kakao powyżej 85 procent, a także… czerwone wino, ponieważ skórki czerwonych winogron to skarbnica cennych polifenoli! To prawdziwa gratka dla miłośników i miłośniczek tych produktów. Jak więc widać produkty zalecane na diecie sirtfood to przede wszystkim zielone warzywa liściaste i inne świeże warzywa, a także owoce jagodowe i przyprawy, będące jednocześnie bardzo silnymi antyoksydantami.

Jadłospis na diecie sirtfood jest pełen smaku

Jak może wyglądać jadłospisy diety? Możliwości jest oczywiście cała masa. W naszym cateringu dietetycznym przykładowym daniem w pierwszym etapie diety może być prawdziwa bomba witaminowa, czyli sok składający się ze szpinaku, daktyli, orzechów, kiwi i cytryny lub: jagody, daktyle, orzechy, len, płatki owsiane, maliny, kiwi, jeżyny, jogurt naturalny. Gołym okiem widać, że takie naturalne składniki mimo niewielkiej kaloryczności nie mogą powodować spadku energii. W trakcie trwania diety sirt sporą rolę odgrywają też niskokaloryczne zielone koktajle jak np. zielony sok na bazie selera naciowego czy lekkich zup, jak ta przygotowana z ze świeżych warzyw.

Inny przykładowy jadłospis może uwzględnić, że śniadanie będzie zawierało płatki gryczane, np. musli na mleku roślinnym. II śniadanie to wspomniany już wcześniej koktajl sirtuiny z zielonych warzyw, a obiad może składać się z tofu grillowanego w kurkumie, sałatki ze świeżych warzyw, fasolki szparagowej i pomidorów koktajlowych. Z kolei kolacją na sirtfood diet może być sałatka z rukolą, gotowaną soją, czerwoną cebulą, gdzie sos będzie stanowić oliwa z oliwek.

Jak widać, pomimo restrykcji kalorycznych jadłospis może obfitować w zróżnicowane i pełne smaku menu. Najważniejsze to dopasować go do swoich oczekiwań i preferencji żywieniowych. Tylko tym sposobem czas trwania diety będzie czystą przyjemnością, a nie przykrym przymusem, który zapragniemy możliwie jak najszybciej wymazać z pamięci.

Dieta Autorska Agnieszki Mielczarek

Odchudzamy, odmładzamy, odżywiamy

Zamów

Newslleter

Zapisz się do newslettera