Przejdź do treści

Czym jest dieta low carb i jak wpływa na zdrowie?

Dieta low carb to jeden z tych sposobów żywienia, o którym od dłuższego czasu słyszy się coraz więcej. Regularnie przyciąga do siebie kolejnych zwolenników, czarując nie tylko zróżnicowanymi i pełnymi smaku przepisami, ale również skutecznością – ta w dużej mierze odbija się na wyglądzie, a także samopoczuciu. Na początku warto zaznaczyć, że dieta low carb to jedna z tych innowacyjnych form żywienia, która nie ma jednego ściśle określonego planu, który mógłby być stosowany przez wszystkich. Dieta niskowęglowodanowa, ponieważ tak nazywana bywa również low carb, największą  popularnością cieszy się przede wszystkim wśród osób, które marzą o spektakularnych, a jednocześnie trwałych efektach w stosunkowo krótkim czasie.

Jest to możliwe dzięki temu, że jak sama nazwa wskazuje, dieta low polega przede wszystkim na znacznym ograniczeniu ilości spożywanych węglowodanów. Przypomnijmy jednocześnie, że dieta ketogeniczna i low carb to te, na których można najszybciej zgubić zbędne kilogramy. Kto powinien skusić się na wybór diety niskowęglowodanowej? Czym konkretnie różni się od diety keto? Czy utrata zbędnych kilogramów to jedyna zaleta, jaką niesie ze sobą ograniczenie węglowodanów? Wszystkie niezbędne informacje, a także ciekawostki i przydatne wskazówki znajdziesz w poniższym artykule.

Główne zasady diety low carb

Z niskiej zawartości węglowodanów w diecie korzyści mogą czerpać zarówno osoby aktywne fizycznie, jak i ci, którzy sport starają się ograniczyć do absolutnego minimum. O czym należy pamiętać, decydując się na wprowadzenie takiego sposobu żywienia? Jeszcze przed rozpoczęciem należy mieć na uwadze, że w przypadku stosowania diety niskowęglowodanowej – szczególnie wtedy, gdy jadłospis nie jest zbilansowany – mogą pojawić się silne niedobory. Dlatego też ważne jest zachowanie zdrowego rozsądku i właściwego podejścia. Warto pamiętać również o tym, że ograniczenie węglowodanów może być całkowite lub częściowe – wybór zależy w dużej mierze od preferencji żywieniowych, przyzwyczajeń, a także ogólnego samopoczucia podczas wprowadzania diety.

Dieta niskowęglowodanowa to dieta, w której zawartość węglowodanów stanowi około 10-15 procent dziennego zapotrzebowania. Najlepiej pokazać to na przykładzie osoby, która powinna spożywać w ciągu dnia około 2000 kalorii. Wspomniana wyżej procentowa ilość węglowodanów pozwala określić, że dziennie będzie to około 200-300 kalorii węglowodanów.

Jak powszechnie wiadomo, 1 gram węglowodanów liczy sobie około 4 kalorie. Oznacza to, że ich ilość dostarczona z posiłkami to około 50-75 gramów. Dodajmy jeszcze, że w tym przy optymalna ilość tych cukrów w codziennym jadłospisie to 50-200 gramów. Jednak ilość węglowodanów dostarczanych w codziennej diecie zależeć będzie przede wszystkim od jej rodzaju. Wyróżniamy bowiem następujące rodzaje diety low carb:

  • bardzo niskowęglowodanową,
  • dietę klasyczną,
  • dietę umiarkowaną.

W diecie low carb o bardzo niskiej zawartości węglowodanów powinno być dostarczane ich mniej niż 50g. W klasycznej diecie niskowęglowodanowej dostarczane jest poniżej 150g. Z kolei dieta umiarkowana zakłada około 250g węglowodanów dziennie. Warto wspomnieć, że to właśnie niewłaściwa ilość spożywanych węglowodanów stanowi największe zagrożenie dla diety niskowęglowodanowej. Warto zauważyć jednak, że przy spożyciu węglowodanów mniejszym niż 130g, może być odczuwalne pogorszenie samopoczucia czy mniejsza ilość energii.

Produkty zabronione i dozwolone w diecie low carb

Zwolennicy diety low carb z pewnością doskonale zdają sobie sprawę, że na czas stosowania diety z jadłospisu muszą zostać wykreślone m.in. następujące składniki:

  • żywność wysokoprzetworzona,
  • bogate w skrobię warzywa, np. ziemniaki,
  • owoce obfitujące w węglowodany,
  • cukier,
  • rafinowane zboża, np. pszenicę, jęczmień, ryż, kasze, makarony, płatki zbożowe.

Jak powszechnie wiadomo, warzywa i owoce są źródłem najpotrzebniejszych witamin, minerałów i składników odżywczych. Dlatego tak ważne jest, aby dostarczać je za pomocą innych źródeł.

Oznacza to, że dieta low carb bazuje przede wszystkim na dostarczeniu dwóch pozostałych składników, czyli białek i tłuszczów. Mimo że znacznie ograniczone jest tu spożywanie roślin strączkowych, słodyczy, nasion czy orzechów, to lista produktów, jakie są w dalszym ciągu dopuszczone, jest bardzo imponująca. I tak dieta low carb dopuszcza spożywanie chudego mięsa, czyli np. kurczaka czy wołowiny, jajek, niesłodzonych produktów mlecznych, jak chociażby mleka lub jogurtów naturalnych, owoców np. jabłko, pomarańcz i gruszka, ryb w tym m.in. łosoś, pstrąg czy dziko żyjące ryby.

Dieta niskowęglowodanowa opiera się dodatkowo na spożywaniu oleju kokosowego, smalcu czy nawet zdrowej i pełnej smaku oliwy z oliwek. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z zalet, jakie niesie ze sobą wprowadzenie diety o niskiej zawartości węglowodanów, warto pamiętać jednocześnie o tym, aby wybierać produkty pochodzące od sprawdzonych i cenionych dostawców. Dzięki temu gubienie tkanki tłuszczowej będzie nie tylko ekspresowe, ale również zdrowe. Więcej informacji na ten temat zdrowego gubienia zbędnych kilogramów przeczytasz w naszym artykule zatytułowanym: “Wszystko, co trzeba wiedzieć o utracie wagi”.

Dla kogo odpowiednia będzie dieta niskowęglowodanowa?

Jak już wspominaliśmy, niewystarczająca ilość węglowodanów w diecie skutkuje szybkim spalaniem tkanki tłuszczowej, ale może doprowadzić również do poważnych problemów zdrowotnych. Mimo że zgodnie z zasadami zwiększona zostaje podaż białka i tłuszczów, to znikoma podaż węglowodanów może wprowadzić w stan ketozy lub hipoglikemię. Początkowo odczuwalny spadek poziomu energii może potrwać dłużej. Kolejnymi niepożądanymi kwestiami może być występowanie zaparć czy zaburzenia pracy tarczycy. Dodatkowo często wskazuje się, że ten sposób odżywiania sprzyja wzrostowi poziomu cholesterolu.

Diety low carb nie powinny stosować osoby mające problemy z trzustką, wątrobą czy też glikemią, np. hipoglikemią reaktywną lub pacjenci, u których zdiagnozowano kamicę nerkową.

Z kolei dzięki temu, że pozytywnie wpływa na ustabilizowanie poziomu glukozy we krwi do stosowania diety niskowęglowodanowej, mogą skłonić się osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 2. Na dietę niskowęglowodanową powinny zdecydować się również:

  • sportowcy, którzy na co dzień praktykują sporty wytrzymałościowe,
  • osoby zmagające się z chorobami metabolicznymi.

Zdrowe zrzucanie zbędnych kilogramów to podstawa

Wszystkie diety niskowęglowodanowe należy stosować krótkookresowo. Głównym celem jest tu oczywiście zredukowanie masy ciała, a także obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Dieta o obniżonej zawartości węglowodanów stosowana w dłuższej perspektywie może doprowadzić bowiem do poważnych chorób sercowo-naczyniowych, raka czy schorzeń naczyń mózgowych. Reasumując, na krótki okres wprowadzenie diety o niskiej zawartości węglowodanów może okazać się strzałem dziesiątkę.

Dieta low carb to jeden z tych sposobów odżywiania, który wywołuje skrajne emocje, przez co ma zarówno wiernych zwolenników, jak i przeciwników. Decydując się na wprowadzenie diety low carb, należy zachować zdrowy rozsądek. Szybkie tempo gubienia kilogramów nie powinno przesłaniać troski o zdrowie i cudowne samopoczucie każdego dnia.

Dieta Autorska Agnieszki Mielczarek

Odchudzamy, odmładzamy, odżywiamy

Zamów

Newslleter

Zapisz się do newslettera