Przejdź do treści

Co jeść na poście przerywanym?

Post przerywany to jedna z tych metod żywienia, o której w ostatnim czasie zrobiło się naprawdę głośno. Ponadto ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników – jest to bowiem dość kontrowersyjny model żywienia, którego jednak nie trzeba stosować na stałe. Każdy, kto rozważa zastosowanie postu przerywanego, musi dokładnie poznać jego najważniejsze zasady. Warto byłoby też mieć świadomość tego, co można jeść, a jakie produkty należy niezwłocznie usunąć. Dokładnie ta sama sytuacja dotyczy dozwolonych i zabronionych rodzajów napojów. Dopiero tym sposobem można ocenić, czy post przerywany jest dobrym rozwiązaniem, czy też nie. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy!

Czym jest post przerywany?

Pojęcie postu przerywanego nie jest znane każdemu, chociaż słyszało o nim naprawdę wiele osób. Jak się jednak okazuje, wdrożenie najważniejszych zasad postu przerywanego jest znacznie łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że post przerywany jest to sposób żywienia nieco różniący się od tradycyjnego. Jak nietrudno się domyślić, osoby będące na takiej diecie muszą zrezygnować ze spożywania posiłków przez określony czas. Zazwyczaj stosuje się tak zwaną zasadę 16/8. Oznacza to, że przez 16 godzin nie wolno spożywać posiłków, a przez 8 godzin trwa tak zwane okno żywieniowe. Powyższej zasady należy rygorystycznie i konsekwentnie przestrzegać. W przeciwnym bowiem razie na efekty trzeba będzie poczekać znacznie dłużej. To kiedy zostanie zjedzony pierwszy posiłek, wpływa więc bezpośrednio na czas spożycia ostatniego dania w ciągu dnia. Jeśli więc je się śniadanie o godzinie 7 rano, kolację trzeba będzie zjeść o godzinie 15. Wydaje się więc, że post przerywany może być dość wymagającym modelem żywienia, do którego niewątpliwie trzeba przywyknąć. Na szczęście, samodzielnie można zdecydować o tym, kiedy zostanie zjedzone np. śniadanie. Warto więc jeszcze przed rozpoczęciem postu przerywanego zastanowić się nad tym, jakie pory posiłków będą najodpowiedniejsze ze wszystkich. Wiele osób obawia się, że ośmiogodzinne okno żywieniowe nie pozwala na spożycie posiłków o odpowiedniej kaloryczności. Nic bardziej mylnego! Ważne jest tylko odpowiednie planowanie i komponowanie posiłków. Tutaj z pomocą przyjdzie nasz catering dietetyczny! Nasza dieta Intermittent fasting, czyli post przerywany to gwarancja zbilansowanych i pełnowartościowych posiłków dostarczanych bezpośrednio pod drzwi.

Zalety postu przerywanego

Nie da się ukryć, że istnieje sporo zalet postu przerywanego. To właśnie one sprawiają, że coraz więcej osób zwraca swoją uwagę na ten model żywienia. Post przerywany pomaga przede wszystkim poprawić wrażliwość na insulinę. To dobra wiadomość dla osób, które borykają się z insulinoopornością. Post przerywany stwarza również możliwość detoksykacji organizmu. Jest więc szczególnie zalecany osobom, które pragną oczyścić swój organizm z nagromadzonych w nim toksyn. Nie da się bowiem ukryć, że mają one bardzo niekorzystny wpływ na samopoczucie i wygląd zewnętrzny. Poza tym post przerywany może pomóc w uregulowaniu rytmu wypróżnień, z czego ucieszą się przede wszystkim osoby zmagające się z zaparciami. Przerywany post pomoże także poprawić funkcjonowanie układu trawiennego. Zmiana nawyków żywieniowych korzystnie wpłynie także na jakość snu. Może również przyczynić się do poprawy nastroju. Wiele osób twierdzi, że dzięki postowi przerywanemu udało im się również zwiększyć swoją efektywność.

Wady postu przerywanego

Niestety, nie da się ukryć, że post przerywany posiada także pewne wady. Przede wszystkim, niektóre osoby mogą nie być w stanie jeść posiłków o stałych porach. Niektórzy mają przecież rozmaite zobowiązania zawodowe. Sporym utrudnieniem może okazać się praca w systemie zmianowym. Zasad postu przerywanego ciężko będzie przestrzegać również osobom, które opiekują się małymi dziećmi – maluchy niejednokrotnie budzą się w nocy. Post przerywany nie będzie także dobrym rozwiązaniem dla osób, które borykają się z poważnymi zaburzeniami hormonalnymi. Niestety, może on spowodować pogorszenie ich samopoczucia, zwłaszcza jeżeli jest stosowany w niewłaściwy sposób.

Co można jeść na poście przerywanym?

Post przerywany nie wymaga przestrzegania ścisłych zasad dotyczących spożywanych posiłków. Niemniej jednak najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby zachowanie zasad zdrowego żywienia. Warto zatem sięgać po żywność o niskim stopniu przetworzenia. Mowa tu, chociażby o świeżych warzywach i owocach, ale również o mięsie i rybach pochodzących od lokalnych i sprawdzonych dostawców. Ekologiczne produkty w naszym cateringu dietetycznym pochodzą m.in. od pstrąga z Zielenicy, jaja z fermy Wysoka Grzęda, warzywa i owoce z hurtowni Bukat – wszystkie posiadają certyfikat jakości. O tym, jaki jeszcze powinien być catering dietetyczny, przeczytasz w naszym artykule zatytułowanym: “Na co zwrócić uwagę wybierając catering dietetyczny?”, do którego serdecznie zapraszamy. Dobrym pomysłem okaże się także spożywanie produktów pełnoziarnistych oraz naturalnego nabiału. Warto też zwrócić uwagę na orzechy i pestki. Zawierają niesamowicie duże ilości cennych witamin oraz składników mineralnych. Godne uwagi są także zioła. Mowa tu przede wszystkim o bazylii, mięcie czy oregano. Zioła są bogate w substancje aktywne o działaniu wspomagającym oczyszczanie organizmu z toksyn. Bardzo ważne jest jednak to, aby jeść tylko i wyłącznie w czasie trwania wspomnianego już wielokrotnie okna żywieniowego.

Czego nie powinno się jeść w trakcie postu przerywanego?

Jak już wspominaliśmy, nie ma odgórnych zakazów oraz nakazów dotyczących tego, co można jeść, a z czego należy zrezygnować podczas trwania postu przerywanego. Niemniej jednak jeśli post ma się faktycznie przysłużyć zdrowiu, w trakcie trwania okna żywieniowego dobrze byłoby wybierać zbilansowane posiłki. Bardzo dobrym pomysłem może okazać się ograniczenie bądź wyeliminowanie takich produktów jak:

  • żywność bogata w cukier,
  • żywność bogata w tłuszcze trans,
  • mięso o wysokim stopniu przetworzenia,
  • dania typu fast food.

Warto byłoby także unikać białej mąki pszennej oraz zrezygnować z używek. Mowa tu, chociażby o mocnej kawie, alkoholu i papierosach. Nie wpisują się bowiem w ideę przerywanego postu, który ma służyć również zdrowiu psychofizycznemu.

Co należy pić, a czego unikać?

Dużą dowolność pozostawiają również dozwolone podczas postu przerywanego napoje. Wydaje się jednak, że najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście woda – mineralna lub źródlana. Z powodzeniem można pić także wodę kranową, która wcześniej zostanie oczyszczona przy pomocy specjalnego filtra. Oprócz wody z powodzeniem można sięgać po niektóre gatunki ziół lub prozdrowotne szoty i napary. Mowa tu, chociażby o mięcie, ostropeście plamistym, czy o lipie drobnolistnej. Godne uwagi będą również świeżo wyciskane soki owocowo-warzywne. Niemniej jednak należy pamiętać, aby pić je do posiłku. Bardzo istotne jest to, aby większość wypijanych w ciągu dnia płynów stanowiła właśnie woda. Jeżeli chodzi o ilość płynów, jaką powinno się wypijać, jest to około 2 litry. W upalne dni należy jednak wypijać nawet do 3 litrów wody, ponieważ jest ona uwalniana razem z potem.

Jakie są efekty postu przerywanego?

Nie da się ukryć, że większość ludzi rozpoczyna swoją przygodę z postem przerywanym ze względu na efekty, które mogą się pojawić. Wydaje się, że będzie można liczyć przede wszystkim na oczyszczenie swojego organizmu z nagromadzonych toksyn. Na tym jednak nie koniec. Post przerwany jest także pomocą dla osób, które walczą z nadprogramowymi kilogramami. Jednym z rezultatów postu przerywanego może być właśnie przyspieszone chudnięcie. To doskonała wiadomość nie tylko dla osób zmagających się z nadwagą czy otyłością, ale tak naprawdę dla każdego, kto marzy o tym, aby w krótkim czasie móc cieszyć się szczupłą i zgrabną sylwetką.

Przestrzeganie zasad postu przerywanego może skutkować także poprawą wyglądu cery, która stanie się znacznie bardziej promienna i pełna zdrowego blasku. Zniwelowane mogą zostać również cienie pod oczami oraz opuchlizna w ich okolicy. Ponadto, post przerywany może pomóc osobom borykającym się z nieprawidłowo funkcjonującym układem trawiennym np. pokonać zapalenia żołądka bądź do zmniejszenia dolegliwości związanych z tym schorzeniem.

Ważne jest jednak, aby post przerywany był stosowany przez odpowiednio długi okres. Efekty będą uzależnione od tego, czy przestrzegane są wszystkie jego zasady. Na ich nasilenie będzie miała wpływ także wyjściowa kondycja organizmu. Warto więc obserwować reakcje wysyłane przez organizm oraz umysł, a także zachować pełną cierpliwość.

Dieta Autorska Agnieszki Mielczarek

Odchudzamy, odmładzamy, odżywiamy

Zamów

Newslleter

Zapisz się do newslettera