Przejdź do treści

Zdrowo i pożywnie, czyli o tym jak komponować śniadania do szkoły

Nie od dziś wiadomo, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dlatego już od najmłodszych lat rodzice powinni uświadamiać swoje pociechy, jak ważne jest spożywanie pełnowartościowych posiłków przed pójściem do szkoły. Mimo że rano każda sekunda jest na wagę złota, to warto poświęcić chwilę, aby przygotować pożywne śniadanie dla najmłodszych członków rodziny. Jak zrobić zdrowe śniadanie? Początek roku szkolnego to doskonały moment, aby nieco zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe i sprawić, że powrót dzieci do szkoły będzie nie tylko przyjemny, ale też przepełniony pysznymi posiłkami.

Powrót dzieci do szkół po przerwie wakacyjnej oznacza więcej obowiązków – nie tylko dla uczniów, ale również rodziców. Nieustanna presja czasu, szybkie tempo życia, czy konieczność dojazdu do pracy sprawiają, że wielu rodzicom może najzwyczajniej brakować czasu na przygotowywanie pożywnego śniadania dla siebie i pociechy. Bez względu na wszystko należy zadbać o to, aby od samego rana dostarczać dziecku najważniejszych składników odżywczych. Pyszne, kolorowe, a jednocześnie zdrowe nie tylko poprawiają dzień, ale też dodają energii do działania.

Co na śniadanie do szkoły? Kilka słów o tym, dlaczego to jest tak ważne

Jak zrobić zdrowe śniadanie? To jedno z tych pytań, które jeszcze przed powrotem dzieci do szkoły spędza sen z powiek dorosłych. Jednak przed udzieleniem odpowiedzi na to pytanie warto zastanowić się, dlaczego zarówno śniadanie, jak i drugie śniadanie dla dzieci i dorosłych powinno być tak ważne. Powodów jest kilka:

  • dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych,
  • daje energię do momentu spożycia kolejnego posiłku,
  • organizm właściwie funkcjonuje w pierwszej części dnia,
  • pobudza metabolizm,
  • zdrowe nawyki żywieniowe wpływają na odporność,
  • regularne spożywanie posiłków to podstawa.

Nie sposób nie wspomnieć o tym, że pomysły na śniadania do szkoły w dużej mierze zależą nie tylko od kubków smakowych, ale również kraju, w którym żyjemy. I tak Polacy zwykle decydują się na kanapki, Francuzi croissanty lub bagiety z konfiturą owocową, a Włosi muesli z owocami.

Jak zrobić zdrowe śniadanie dla dziecka? Najważniejsze są składniki

Podczas komponowania śniadania dla malucha należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby stanowiło około 25 proc. dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Dodatkowo należy sięgać po takie produkty, które zagwarantują uczucie sytości na kilka kolejnych godzin. Doskonale byłoby również, gdyby produkty miały pozytywny wpływ na pracę mózgu. Zajęcia w szkole wymagają bowiem zwiększonego wysiłku umysłowego. Aby otrzymać pełnowartościowe i pożywne śniadanie należy pamiętać o tym, aby zawierało:

  • węglowodany złożone (cukry, sacharydy) oraz białko, które w dużych ilościach znajdują się m.in. w płatkach owsianych czy pieczywie pełnoziarnistym.
  • białko, znajdujące się np. w serach, orzechach i pestkach oraz roślinach strączkowych.
  • zdrowe tłuszcze, w które obfitują orzechy, tłuste ryby czy jajka.

Pomysły na szybkie i zdrowe śniadania

Kolejnymi ważnymi elementami szybkiego zdrowego śniadania są oczywiście owoce i warzywa. Należy pamiętać jednak, że te powinny znajdować honorowe miejsce na talerzu bez względu na rodzaj i porę posiłku. Im więcej, tym lepiej!

Liczne pomysły na śniadania do szkoły dla dzieci znaleźć można nie tylko w sieci, która jest prawdziwą skarbnicą wiedzy, ale także forach internetowych oraz książkach kucharskich. Smakowitym udogodnieniem może okazać się dieta pudełkowa. Dzięki najróżniejszym rodzajom od diet typu „jesz co chcesz” po bezglutenowe, czy detoksy, zarówno najmłodsi członkowie rodziny, jak i Ci nieco starsi będą mogli cieszyć się wyjątkowym smakiem swoich ulubionych potraw i nieznanych dotąd smaków. Dzięki temu podjęcie decyzji, co na śniadanie do szkoły lub pracy zabrać, przestanie być problemem! Dla przykładu jedną z propozycji śniadań w naszej diecie klasycznej jest domowe pieczywo na zakwasie podawane z sałatką i ekologicznymi jajami, a w diecie wege – owocowa granola z owocami goji. Wszelkiego rodzaju alergie, czy nietolerancje pokarmowe nie stanowią dla nas żadnego problemu!

Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że im wcześniej dorośli zaczną wpajać maluchom zasady zdrowego odżywiania oraz tego, jak zrobić zdrowie śniadanie czy obiad, szanse na zrozumienie i przestrzeganie w przyszłości właściwych nawyków żywieniowych znacznie wzrosną.

Kolejnym ważnym punktem w diecie maluchów są drugie śniadania. O ile pierwszy posiłek powinien być zjedzony maksymalnie do 30 minut po przebudzeniu, tak kolejne można zabrać do szkoły. Pudełka przepełnione świeżymi warzywami, owocami oraz orzechami. Są doskonałym źródłem witamin, cennych składników odżywczych, przeciwutleniaczy oraz składników mineralnych.

Fit śniadanie do pracy, czyli jakie?

Powrót dzieci do szkoły to również spore obciążenie dla rodziców, którzy powinni zadbać nie tylko o posiłki dla dzieci, ale również te, które zabiorą ze sobą do pracy. Tutaj również z pomocą przyjdzie dieta pudełkowa, której olbrzymią zaletą jest właśnie oszczędność czasu. Tym prostym sposobem nawet osoby, które chciałyby żyć zdrowo, ale narzekały na brak czasu czy zbyt wiele obowiązków… nie będą miały więcej okazji do wymówek. Marzysz o szczupłej sylwetce, chcesz zrzucić nadprogramowe kilogramy, a może po prostu wdrożyć nawyki żywieniowe do codziennej diety? Z nami wszystko jest możliwe!

Świeże owoce, warzywa czy białko to bardzo ważne składniki śniadań zarówno tych przygotowanych z myślą o dzieciach, jak i nieco starszych członkach rodziny. Podczas komponowania posiłków dla dzieci warto zadbać o to, aby był kolorowe i już samym wyglądem zachęcały do skosztowania. Nieco bardziej zapracowani rodzice mogą pokusić się o przygotowywanie śniadań wieczorem. Propozycją może być pełnowartościowa nocna owsianka, którą następnego dnia można podgrzać, ale równie doskonale smakuje też na zimno. Ponadto podczas przygotowywania śniadania do szkoły należy wziąć pod uwagę nie tylko preferencje smakowe maluchów, ale również wiek i płeć.

Właściwa organizacja czasu i znajomość podstawowych zasad komponowania zdrowych i pożywnych śniadań jest w stanie nie tylko wywołać uśmiech na twarzy dziecka, ale również zagwarantować mu energię do działania i znacznie większą efektywność podczas zajęć w szkole.

Dieta Autorska Agnieszki Mielczarek

Odchudzamy, odmładzamy, odżywiamy

Zamów

Newslleter

Zapisz się do newslettera