Przejdź do treści

Warzywa sezonowe — co warto jeść w konkretnych miesiącach roku?

Chociaż zimą na pewno brakuje nam wielu produktów, to w Polsce nie możemy narzekać na dostęp do szerokiej gamy warzyw i owoców. Położenie naszego kraju oznacza, że każdy sezon przynosi nowe sezonowe warzywa, nowe smaki i możliwości. Które więc warzywa warto jeść o danej porze roku?

 

Sezonowe warzywa: odkryj bogactwo smaków i korzyści zdrowotnych

 

 

Jeżeli obecne możliwości transportu i magazynowania pozwalają nam na jedzenie najbardziej egzotycznych warzyw i owoców przez okrągły rok, dlaczego powinniśmy skupiać się właśnie na warzywach sezonowych?

Przede wszystkim ze względu na ich zawartość witamin i składników mineralnych. Długi transport i magazynowanie sprawia, że świeże produkty tracą swoje walory zdrowotne. Wybierając warzywa, które właśnie są w sezonie, mamy pewność, że jeszcze kilka dni albo nawet godzin temu były zbierane z pola. Gwarantuje to maksymalną dawkę składników odżywczych, a przecież właśnie to chcemy uzyskać, jedząc warzywa.

Drugi aspekt? Smak. Wszyscy na pewno kojarzymy smak młodych ziemniaczków z koperkiem, świeżej fasolki szparagowej, szczypiorku ze świeżymi pomidorami. Smaku warzyw, które dopiero co zostały zebrane, nie można porównać do niczego innego!

Dodajmy do tego fakt, że jedzenie warzyw sezonowych jest ekologiczne i ekonomiczne, mamy nadzieję, że przekonaliśmy Was to spożywania świeżych warzyw.

 

Warzywa sezonowe: znajdź najlepsze smaki dla każdego miesiąca

 

 

W Polsce dostępność różnorodnych warzyw jest bardzo duża, będzie się ona jednak różnić pomiędzy sezonami. Oczywiście największy wybór mamy wiosną i latem. To właśnie wtedy w warzywniakach zobaczymy nowalijki, a więc takie warzywa jak świeża fasolka szparagowa, szczypiorek, młode ziemniaki, groszek zielony, pierwsze polskie pomidory, rzodkiewka, sałata lodowa, ogórki, kalafior, natka pietruszki, koper włoski… Wybór w tych miesiącach jest olbrzymi.

 

Trochę gorzej wygląda sytuacja jesienią. Tutaj też mamy wybór, bardziej jednak wśród warzyw korzeniowych, które w sklepach pojawiają się już we wrześniu. W okresie jesiennym najlepiej spożywać dynię, kapustę, kalarepę, selera, brukselkę czy cebulę. Zimą z kolei pozostaje nam kapusta kiszona, marchew, rzepa, por, brukselka, cebula. Chociaż wybór jest może mniejszy, to witamin i składników mineralnych na pewno nam nie zabraknie.

 

Przeczytaj także: Przesilenie zimowe co jeść, aby mieć więcej energii?

 

 

 

 

Suszone owoce: alternatywa dla sezonowych smakoszy

 

Chociaż wiosną i latem nie brakuje nam świeżych warzyw i owoców, zimą sytuacja wygląda trochę inaczej. Jeżeli nie chcemy jeść produktów sprowadzanych zza granicy albo tych mrożonych, możemy wspomóc się suszonymi owocami. Są one źródłem wielu składników odżywczych, a do tego mogą nam posłużyć, jako słodka przekąska. Najbardziej polecane suszone owoce to:

– morele,

– jabłka,

– banany,

– rodzynki,

– daktyle,

– mango,

– żurawina.

Te i inne owoce będą świetnym źródłem witamin w zimne miesiące.

 

Warzywa strączkowe: źródło białka i energii przez cały rok

 

Kategorią warzyw, którymi możemy cieszyć się cały rok, są warzywa strączkowe. Bardzo popularne w Polsce, tanie i bardzo różnorodne jeśli chodzi o sposób gotowania. Fasola, groch, soczewica, ciecierzyca — warzywa strączkowe dostępne są zazwyczaj przez cały rok. Są nie tylko bogatym źródłem witamin z grupy B, jak i innych składników odżywczych, ale też są najlepszym roślinnym źródłem białka. Dlatego właśnie są świetną opcją dla osób na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej.

 

Sezonowe owoce — smaczne i zdrowe uczty na każdą porę roku

 

Nie możemy zapomnieć też o sezonowych owocach. W końcu cały rok czekamy na świeże truskawki, maliny, jagody, borówki, agrest, czereśnie i inne pyszności, które czekają na nas w warzywniakach. Sezonowe owoce to najlepsza dawka witamin, jaką możemy sobie zapewnić latem. Dlatego warto dodawać je do owsianek, sałatek, naleśników, robić z nich koktajle, a przede wszystkim jeść je jako przekąskę.

 

Przeczytaj także: Dieta na jesień – jakie produkty warto spożywać o tej porze roku?

 

Latem dobrze jest również porobić przetwory z owoców i warzyw. Dżemy, sosy do lodów, mrożonki, pasty z pieczonych warzyw — przetwarzane sezonowe warzywa i owoce gwarantują, że zimą, kiedy je otworzymy, będziemy mogli korzystać z letniej porcji witamin i składników mineralnych. To właśnie owoce i warzywa mrożone wtedy, kiedy są w sezonie, zapewniają najwięcej wartości odżywczych. W miesiące, kiedy najbardziej brakuje nam smaków lata, taki słoiczek dżemu z truskawek czy mrożona fasolka szparagowa może naprawdę poprawić nam humor — o zdrowiu nie wspominając.

Dieta Autorska Agnieszki Mielczarek

Odchudzamy, odmładzamy, odżywiamy

Zamów

Newslleter

Zapisz się do newslettera