Spis treści
Potencjał i możliwości tkwiące w roślinach są niesamowite, a bardzo często zupełnie niedoceniane. Mimo to że obecnie zioła zyskały na popularności i chętnie sięgamy po nie jako naturalny zamiennik kawy lub klasycznej czarnej herbaty, to warto niemal na każdym kroku przypominać, dlaczego to właśnie herbaty ziołowe uznawane są za jedne z najznakomitszych, a jednocześnie najpyszniejszych darów matki natury. Warto zauważyć, że te dwa pojęcia: herbaty ziołowe i napary ziołowe bardzo często bywają stosowane naprzemiennie. Należy jednak pamiętać, że o naparach możemy mówić wówczas, gdy powstają z liści Camellia Sinensi, z którego przyrządzany jest oczywiście najpopularniejszy napój świata. Napary ziołowe to jedne z tych napoi, które posiadają szereg prozdrowotnych właściwości, których działanie dodatkowo potwierdzono naukowo. Wszelkiego rodzaju herbaty ziołowe zwykle kojarzone są ze stosowaniem podczas różnych niestrawności czy bólów brzucha – to jednak dopiero początek cudownych i prozdrowotnych właściwości, jakie ze sobą niosą. Napary ziołowe działają kompleksowo i są w stanie zwalczyć różnorodne dolegliwości. Właśnie na tym polega ich niewątpliwy fenomen.
Na czym polega fenomen naparów ziołowych?
Przed rozpoczęciem swojej wielkiej, pięknej i pełnej smaku przygody z naparami ziołowymi należy pamiętać o tym, że zioła to nie są tradycyjne kompozycje owocowe i należy stosować je… z głową i umiarem. Nieodpowiednio stosowane mogą wywołać również skutki uboczne, o czym należy bezwzględnie pamiętać. Dlatego też jeszcze przed rozpoczęciem zaparzania należy zapoznać się z ewentualnymi przeciwwskazaniami, skutkami niepożądanymi, a także dawkowaniem. Niektóre zioła można pić np. wyłącznie 1 raz dziennie. Jednak stosowane w odpowiedni sposób odwdzięczą się wszystkim tym, co najlepsze. Dlatego też napary ziołowe powinny stać się nieodłącznym elementem każdej diety. Herbaty ziołowe i napary są bowiem prawdziwą skarbnicą różnorodnych związków, które zbawiennie wpływają na organizm. Mowa tu m.in. o:
- polifenolach,
- teaninie,
- witaminach, np. B1, B2, C, A, K,
- wapniu,
- potasie,
- sodzie,
- cynku,
- fluorze.
Zdecydowana większość herbat i naparów ziołowych wykazuje pozytywny wpływ na wspomniany już wcześniej układ pokarmowy. Dodatkowo mogą łagodzić również objawy zatrucia pokarmowego i skutecznie usprawniać pracę jelit. Niektóre z nich działają moczopędnie, a inne mogą zminimalizować ryzyko pojawienia się chorób nowotworowych. Ponadto mówiąc o działaniu drogocennych naparów ziołowych zwykle w głowie pojawiają się właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne – co oczywiście jest jak najbardziej zgodne z prawdą. Dodatkowo sporządzone w odpowiedni sposób herbaty ziołowe mają bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie i urodę. To właśnie dlatego w naszym cateringu dietetycznym klienci mogą zaznaczyć, aby do każdego zamówienia dołączone zostały właśnie napary ziołowe. Głównym celem naszych naparów jest wzmocnienie funkcji wątroby, oczyszczanie organizmu, a także regulacja pracy jelit oraz innych narządów. W tym przypadku jedynym skutkiem ubocznym, ale za to jak najbardziej pożądanym będzie wzrost poziomu energii, poprawa nastroju i ogólnego samopoczucia.
Jakie napary ziołowe warto przygotowywać?
Warto jednak nieco bliżej się różnorodnym rodzajom naparów ziołowych, które możemy z powodzeniem przyrządzić również samodzielnie. W rzeczywistości wystarczy, że niewielką ilość suszu zalejemy wrzątkiem, odczekamy maksymalnie 5 minut i gotowe. I tak na pierwszy ogień pójdzie napar ziołowy z liści mięty pieprzowej, który na tle wszystkich pozostałych charakteryzuje się przede wszystkim energetycznym i orzeźwiającym smakiem. Jedną z głównych zalet jest w tym przypadku oczywiście działanie przeciwskurczowe i przeciwzapalne. Dodatkowo pobudza pracę jelit i dróg żółciowych. Ponadto łagodzi kaszel i wszelkie objawy przeziębienia. Należy pamiętać jednak, że napary ziołowe z mięty pieprzowej mogą na dłuższą metę powodować bezsenność lub skutecznie utrudniać zasypianie. Nie powinna być podawana również dzieciom poniżej 2 roku życia.
Dla porównania napary ziołowe lub herbaty ziołowe z rumianku mają działanie przeciwzapalne i rozkurczowe. Napary okażą się również zbawienne w przypadku osób, które zmagają z nieustannym uczuciem lęku i niepokoju, dodatkowo ułatwiając zasypianie. Na szczególną uwagę zasługują również dobroczynne właściwości wpływające m.in. na stan skóry. Otóż napary ziołowe z rumianku przyspieszają gojenie się ran, działają przeciwalergicznie i łagodzą wszelkie stany zapalne. Alergicy i osoby mające tendencję do częstych wysypek powinni jednak do tematu spożywania rumianku podchodzić z pewną dozą ostrożności, ponieważ w niektórych przypadkach może uczulać.
W trosce o zdrowie i urodę
Herbaty ziołowe z pokrzywy znane są od wieków głównie ze względu na właściwości obniżające poziom cukru we krwi, a także wzmacniające organizm. Więcej informacji o wzmocnieniu organizmu znajdziesz w naszym artykule zatytułowanym: “Dieta na wzmocnienie organizmu? Poznaj sprawdzone sposoby”. Doskonale sprawdzi się więc podczas wszelkich okresów osłabienia, zmęczenia czy przeziębienia. Jest to możliwe dzięki imponującej zawartości witaminy C, K, żelaza, wapnia oraz krzemu.
Napary ziołowe to dobroczynne dary, którymi obdarowała nas matka natura. Należy podchodzić więc do nich z odpowiednim zaangażowaniem i przygotowywać je z należytą starannością – wtedy odwdzięczą się swoimi cudownymi właściwościami i korzystnym dla zdrowia i urody działaniem.