Przejdź do treści

Wskaźnik BMI – najważniejsze informacje

Internet pozwala nam uzyskać wiele informacji na temat naszego zdrowia bez ruszania się z kanapy. Obecnie dostępnych jest wiele kalkulatorów, które pomagają nam określić, czy posiadamy odpowiednią masę ciała, ile kalorii powinniśmy spożywać, jak dużo spala nasze ciało podczas poszczególnych czynności. Jednym z nich jest wskaźnik BMI. Co warto o nim wiedzieć i czy obliczanie wskaźnika BMI jest odpowiednie dla każdego?

 

Co to jest wskaźnik BMI?

Współczynnik BMI (zwany też body mass index) obliczamy poprzez porównanie wzrostu do masy ciała. Kalkulator BMI to niedroga i łatwa metoda badania kategorii wagowych — niedowagi, prawidłowej masy ciała, nadwagi i otyłości. Taki wskaźnik BMI nie mierzy oczywiście bezpośrednio tkanki tłuszczowej, ale pozwala nam mniej więcej dowiedzieć się, czy nasza waga mieści się w normie.

Wskaźnik BMI pozwala nam ocenić też ryzyko wystąpienia chorób związanych z nadwagą, np. miażdżycą czy chorobą niedokrwienną serca.

Wskaźnik BMI obliczamy na podstawie podzielenia masy ciała przez wzrost podany w metrach i podniesiony do kwadratu. Uzyskany wynik powinniśmy porównać z wartościami zalecanymi przez WHO (Światową Organizację Zdrowia).

Normy Body Mass Index (BMI)

– BMI < 18,5 kg/m² – niedowaga

– BMI w przedziale 18,5–24,9 kg/m² – prawidłowa masa ciała,

– BMI w przedziale 25,0–29,9 kg/m² – nadwaga,

– BMI ≥ 30 kg/m² – otyłość, przy czym ma ona trzy stopnie:

I stopień – BMI w przedziale 30,0–34,9 kg/m²),

II stopień – BMI w przedziale 35,0–39,9 kg/m²,

III stopień – BMI ≥ 40,0 kg/m². 

 

Wskaźnik masy ciała a inne istotne czynniki

Chociaż kalkulator BMI pomoże nam uzyskać podstawowe informacje, to nie jest to jedyne narzędzie, którym powinniśmy się kierować. Nie bierze on pod uwagi wielu istotnych czynników jak np. waga naszych mięśni. W przypadku sportowców lub innych bardzo umięśnionych osób wskaźnik może wykazać nadwagę, chociaż dodatkowa masa pochodzi z mięśni. Nie jest to jedyny czynnik, który może zafałszować wyniki.

 

 

Kalkulator BMI – wskaźnik masy ciała a płeć

Drugim czynnikiem, którego kalkulator BMI nie bierze pod uwagę, jest płeć. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci. Kalkulator jest zazwyczaj stosowany w przypadku osób powyżej 18 roku życia. W przypadku dzieci w wieku od 2 do 18 lat obliczanie BMI uwzględnia wiek i płeć oraz wzrost i wagę, ponieważ ilość tkanki tłuszczowej różni się u dzieci różnych płci.

 

Normy BMI – prawidłowa waga w zależności od wieku i płci

Kolejnym ważnym czynnikiem jest nasz wiek. Inna waga będzie zdrowa dla nastolatka, a inna dla osoby po 60-tce. Kalkulator BMI może zakłamywać wyniki dla osób powyżej 40-50 roku życia, które zazwyczaj posiadają mniejszą masę mięśniową. Poniżej przedstawiamy normy dla różnych płci i wieku.

Prawidłowa masa ciała według wieku dla mężczyzn:

– 18 – 24 lata: BMI 20 – 25

– 25 – 34 lata: BMI 21 – 26

– 35 – 44 lata: BMI 22 – 27

– 45 – 54 lata: BMI 23 – 28

– 55 – 64 lata: BMI 24 – 29

– ponad 64 lata: BMI 25 – 30

 

Prawidłowa masa ciała według wieku dla kobiet:

– 18 – 24 lata: BMI 19 – 24

– 25 – 34 lata: BMI 20 – 25

– 35 – 44 lata: BMI 21 – 26

– 45 – 54 lata: BMI 22 – 27

– 55 – 64 lata: BMI 23 – 28

– ponad 64 lata: BMI 24 – 29

 

Jak obliczyć BMI ciała w prosty sposób?

Obecnie obliczanie BMI jest bardzo proste. Pierwszą z metod jest obliczenie body mass index samemu. Wystarczy podzielić naszą wagę ciała w kilogramach przez wzrost w metrach kwadratowych. Drugi sposób jest jeszcze prostszy i obejmuje wykorzystanie kalkulatora BMI.

 

Wskaźnik BMI – kalkulator

Najprostszą metodę jest znalezienie kalkulatora BMI w Internecie. Wystarczy wpisać w niego nasz wzrost i wagę ciała (czasami też płeć) i dowiadujemy się, czy nasza masa ciała mieści się w normie.

 

Kalkulator BMI w ciąży – co warto wiedzieć?

Jak już wiemy, kalkulator BMI nie będzie idealnym narzędziem oceniającym naszą wagę w przypadku sportowców oraz osób starszych. Kolejną grupą, która nie powinna opierać się tylko i wyłącznie na wyniku kalkulatora, są kobiety w ciąży.

Waga ciała kobiety w ciąży jest oczywiście bardzo istotnym czynnikiem w zdrowiu zarówno samej matki, jak i dziecka. Kalkulator BMI jest pewnego rodzaju odnośnikiem, który pozwala określić, ile przyszła mama powinna przytyć podczas ciąży. W przypadku, gdy wskaźnik BMI przed ciążą wynosił ponad 25 kg/m2 to przyrosty powinny mieścić się w granicach 7-11,5 kg. Jeżeli przed ciążą plasował się jednak powyżej 30 kg/m2, przyrost masy ciała powinien mieścić się w wadze 5-9 kilogramów.

 

Body mass index – czy jest to przydatny wskaźnik?

Jak widać, wskaźnik BMI nie może być jedynym czynnikiem, na postawie którego oceniamy naszą wagę i ogólny stan zdrowia, pozwala nam jednak uzyskać pewne podstawowe informacje. Indeks masy ciała podpowie nam, jak odpowiednio dostosować swoją dietę i styl życia lub udać się do lekarza.

Dieta Autorska Agnieszki Mielczarek

Odchudzamy, odmładzamy, odżywiamy

Zamów

Newslleter

Zapisz się do newslettera