Przejdź do treści

Sen a odchudzanie – fakty i mity

 

Zaczynając odchudzanie, staramy się pamiętać o odpowiednim spożyciu kalorii, składników odżywczych, ćwiczeniach i innych czynnikach niezbędnych do zrzucenia wagi. Często zapominamy jednak o elemencie, bez którego odchudzanie przyniesie nam słabe skutki – śnie. Związek pomiędzy snem a odchudzaniem otacza wiele mitów. Dlatego zebraliśmy dla Was sprawdzone informacje na ten temat.

 

 

Czy istnieje związek między odchudzaniem a snem?

 

Chociaż często nie doceniamy wpływu snu na nasze efekty odchudzania, to może on nam pomóc uzyskać szczupłą sylwetkę tak samo, jak sałatki czy codzienne spacery. Sen wpływa na nasze zdrowie i ogólną jakość życia. Aby nasze ciało oraz mózg mogły odpowiednio odpocząć oraz się zregenerować, potrzebujemy od 7 do 9 godzin snu każdej nocy. Niewystarczająca ilość snu spowoduje, że będziemy mieli problemy z koncentracją, a nasz układ odpornościowy będzie osłabiony.

 

Kiedy nasze ciało jest osłabione – a krótki sen może do tego doprowadzić – automatycznie więcej jemy. Organizm daje nam sygnał, że potrzebuje więcej energii, a możemy mu ją dostarczyć oczywiście z pożywienia. Według naukowców, osoby, które śpią mniej niż zalecane 7 godzin na dobę, spożywają nawet 300-500 kalorii więcej, niż osoby, które się wysypiają. Jest to bezpośredni dowód na to, że sen wpływa na tempo naszego odchudzania.

 

Niedobór snu a dieta

 

Oczywiście, aby pozbyć się tkanki tłuszczowej z naszego ciała, ważna jest nie tylko ilość spożywanych kalorii, ale też ich rodzaj. Kiedy jesteśmy niewyspani, zazwyczaj nie sięgamy po warzywa i owoce. Brak snu sprawia, że kuszą nas produkty zawierające dużo cukru, tłuszczów nasyconych i soli, a więc najczęstszym wyborem są słodycze, fast foody, chipsy i inne niezdrowe przekąski, których spożywanie w nadmiarze prowadzi do nadwagi.

 

300-500 kalorii może nie wydawać się dużą ilością, jeżeli jednak dostarczamy organizmowi nadmiar kalorii przez długi czas, będzie to znacznie wpływać na naszą wagę ciała oraz kondycję fizyczną.

 

 

 

Czy sen przyspiesza metabolizm?

 

Funkcjonowanie organizmu jest zależne od metabolizmu. Jest to proces chemiczny, podczas którego nasz organizm przekształca to, co spożywamy i pijemy, w energię potrzebną do funkcjonowania. Na nasz metabolizm wpływa wiele czynników, również sen. Wydawałoby się, że spanie wpływa na metabolizm negatywnie – kiedy śpimy, jego tempo spada o 15%. Okazuje się jednak, że żeby nasze tempo spalania kalorii działało prawidłowo, musimy spać odpowiednią ilość godzin, najlepiej zawsze o tej samej porze.

 

Zbyt mała ilość snu prowadzi do rozregulowania naszego metabolizmu. To, ile godzin śpimy w ciągu nocy, wpłynie na jego tempo w ciągu dnia, co ma oczywiście bezpośredni wpływ na efekty naszego odchudzania.

 

 

Sen a odchudzanie – co należy wiedzieć?

 

Jeżeli zastanawiamy się, jak ilość snu przekłada się na naszą zdolność odchudzania, to odpowiedzią są hormony. W końcu to właśnie one wpływają na tysiące działań naszego organizmu, również na nasz apetyt. Szczególnie dwa hormony są tutaj najbardziej istotne: grelina i leptyna. W przypadku osób, które śpią na przykład 5 godzin na dobę, poziom greliny jest podwyższony, a leptyny obniżony, co bezpośrednio wpływa na nasz apetyt i chęć sięgania po niezdrowe przekąski.

 

Poziomy tych dwóch hormonów są zaburzone, kiedy rozregulujemy nasz zegar biologiczny. Oczywiście jedna nieprzespana noc nie będzie miała większego wpływu na naszą wagę, ale długi okres zbyt małej ilości snu może negatywnie wpłynąć na nasze hormony, a tym samym zwiększyć ryzyko rozwoju nadwagi i otyłości.

 

Jakość snu a gubienie kilogramów

 

W przypadku snu chodzi nie tylko o jego ilość, ale przede wszystkim jakość. Jeżeli chcemy obudzić się wypoczęci i mieć energię potrzebną do odchudzania, to ważna jest ilość faz głębokiego snu – to właśnie podczas niego najlepiej się regenerujemy. Nad jakością snu możemy na szczęście popracować.

 

 

Zdrowy sen podczas diety – jak powinien wyglądać?

 

Istnieje wiele sposobów na poprawę jakości snu.

– naucz się regularnego harmonogramu snu: w przypadku dobrej jakości snu najważniejsza jest rutyna. Staraj się kłaść spać i wstawać o tej samej godzinie, tak aby organizm naturalnie czuł, kiedy przychodzi czas na wyciszenie.

– śpij w ciemnym pokoju: sztuczne światło w pokoju, w którym śpimy, może sprawić, że będziemy mieli problem z wejściem w głęboką fazę snu.

– nie jedz tuż przed snem: podjadanie przed snem może nie tylko zniweczyć nasze odchudzanie, ale też wpłynąć na jakość snu – w czasie snu organizm zamiast na regeneracji skupia się na trawieniu.

– walcz ze stresem: codzienny stres i związany z nim hormon stresu, może powodować, że będziemy mieli problemy z zaśnięciem oraz gorszą jakość snu. Znajdź swój sposób na odstresowanie się: medytację, jogę, ćwiczenia, kąpiel.

 

Zdrowy sen – recepta na odchudzanie?

 

Odpowiednia ilość snu nie sprawi nagle, że zaczniemy magicznie chudnąć, ale jest to na pewno ważny aspekt w procesie odchudzania, którego nie należy lekceważyć. O jakość snu powinniśmy dbać, tak samo, jak inne elementy zdrowego trybu życia: ćwiczenia, dietę czy stronienie od używek.

Dieta Autorska Agnieszki Mielczarek

Odchudzamy, odmładzamy, odżywiamy

Zamów

Newslleter

Zapisz się do newslettera