Przejdź do treści

Matcha – co to takiego? Jak ją przygotować?

Herbata matcha to kolejna po chai latte czy Golden Milk nowość, którą uwielbiamy zamawiać w kawiarniach i robić w domu. W odróżnieniu od wielu takich trendów matcha jest jednak bardzo zdrowa, dzięki czemu ma ona nasze pełne poparcie! Co warto wiedzieć o herbacie matcha?
 

Co to jest matcha?

 
Matcha to nic innego jak sproszkowana zielona herbata. Wywodzi się ona oczywiście z Chin – zanim jeszcze liście zielonej herbaty się namaczało, Chińczycy mielili, a następnie „ubijali je” w misce z gorącą wodą. Tak powstawała spieniona herbata. Chociaż później Chińczycy porzucili ją na rzecz zwykłej zielonej herbaty, to modę przejęli Japończycy. Rytuał parzenia, podawania i popijania matchy jest podstawą japońskiej ceremonii parzenia herbaty. Kraj kwitnącej wiśni rozpropagował też matchę na całym świecie. Dzisiaj jest ona składnikiem modnej matcha latte i innych napojów, ale też kruszonek w ciastach czy sosów do sałatek.

 

Jak powstaje zielona herbata matcha?

 
Zielona herbata matcha pochodzi z rośliny Camellia sinensis. Jest ona jednak uprawiana inaczej od typowej zielonej herbaty, dzięki czemu ma też unikalny zestaw składników odżywczych. Matcha rośnie na plantacjach zacienianych specjalnymi konstrukcjami — przy produkcji matchy jej liście są przykrywane 20-30 dni przed zbiorami w celu ochrony przed bezpośrednim światłem słonecznym. Dzięki temu w liściach zwiększa się produkcja chlorofilu, aminokwasów, a sama roślina otrzymuje intensywniejszy, zielony kolor.

Po zebraniu liści krzewów dojrzewających usuwa się z nich łodygi, a same liście matchy mieli się na proszek. Tak właśnie powstaje popularny zielony proszek, który można teraz spotkać w sklepach i kawiarniach.
 

Zdrowotne właściwości matchy

 
Popularność matchy nie wynika tylko z jej intensywnego koloru czy egzotycznego pochodzenia. Świat zachodni zachwycił się nią głównie dzięki wielu właściwościom zdrowotnym herbaty matcha.

Zielona herbata jest przede wszystkim bardzo bogata w katechiny, naturalne przeciwutleniacze. Walczą one z wolnymi rodnikami w naszym ciele, które są odpowiedzialne za wiele różnych chorób, jak również proces starzenia.

Zdrowotne właściwości matchy nie kończą się jednak na antyoksydantach. Te zielone liście wspomagają też pracę wątroby, mózgu, serca, a także mogą zmniejszyć ryzyko pojawienia się nowotworów. Wspomagają też proces odchudzania. Właściwości prozdrowotne herbaty matcha są stale testowane w przyszłości mogą pojawić się nowe doniesienia na ten temat.
 

Jak parzyć herbatę matcha?

 
Proces parzenia matchy jest zależny od tego, czy chcemy zrobić to w sposób zachodni, a więc ekspresowy, czy ten japoński, bardziej tradycyjny rytuał parzenia herbaty. Teoretycznie do parzenia matchy przyda nam się ceramiczna czarka (albo kubek) i bambusowa łyżeczka oraz trzepaczka. Do jednej porcji będziemy potrzebować 1 płaską łyżeczkę matchy dobrej jakości. Sproszkowane liście herbaty wsyp do czarki, po czym zalej niewielką ilością wody w temperaturze 80 stopni Celsjusza. Następnie matchę powinniśmy mieszać bambusową trzepaczką, tzw. chasenem i dolać resztę wody (ok. 150 ml). To właśnie dzięki niemu powstaje charakterystyczna pianka.

Dla leniwych polecamy opcję ze spieniaczem do mleka — idealnie zastąpi on bambusową trzepaczkę i sprawi, że przygotowanie matchy będzie krótsze.
 

Czy matcha może być zamiennikiem kawy?

 
Jak najbardziej! Herbata matcha zawiera kofeinę, dzięki czemu zasłynęła jako świetny zamiennik kawy. Jej zawartość kofeiny jest podobna — ilość kofeiny w matchy to 70 mg, a w kawie 95 mg – a przy tym nie posiada wielu minusów kawy. Picie matchy nie powoduje spadku energii znanego wszystkim kawoszom, a zastrzyk energii, który gwarantuje, jest bardziej „zen” – wzmaga koncentrację, ale bez nerwowości, którą może powodować kawa. Do tego gwarantuje inne właściwości zdrowotne, o których wspomnieliśmy już wcześniej.
 

Herbata, matcha latte i nie tylko!

 
Piękno matchy polega na tym, że można ją stosować na wiele różnych sposobów. Najczęściej będzie to napój: herbata matcha, matcha latte albo matcha ice tea. Coraz częściej można ją jednak spotkać w innych formach. Sproszkowana zielona herbata jest dodawana do lodów, ciast, deserów, a nawet sosów do sałatek. Nadaje ona potrawom ciekawego, herbacianego posmaku, który świetnie pasuje do wielu dań.
 

Dawkowanie matchy

 
Jak ze wszystkimi zdrowymi produktami, również z matchą możemy przesadzić. Dlatego, aby uniknąć negatywnego oddziaływania matchy, zaleca się picie nie więcej niż jednej filiżanki matchy dziennie. W ten sposób będziemy mogli cieszyć się jej zdrowotnymi właściwościami bez zbędnego pobudzenia. Regularne picie matchy pozwoli nam zmniejszyć ilość spożywanej kawy, da nam energię potrzebną do wykonywania codziennych obowiązków, a do tego zadba o nasze zdrowie.

Dieta Autorska Agnieszki Mielczarek

Odchudzamy, odmładzamy, odżywiamy

Zamów

Newslleter

Zapisz się do newslettera