Przejdź do treści

Grupa krwi a dieta – co należy wiedzieć?

Każda dieta, która ma przynieść efekty i pomóc nam zrzucić kilogramy oraz zadbać o zdrowie, musi być zindywidualizowana. Powinna odpowiadać naszej płci, wiekowi, trybowi życia. Teraz możemy również dobrać dietę do naszej grupy krwi. Grupa krwi a dieta – jeżeli zastanawiacie się, jaki jest pomiędzy nimi związek, odpowiemy na Wasze pytanie.

 

Grupy krwi – podstawowe informacje

O grupach krwi wiemy od 1901 roku, kiedy to austriacki lekarz Karl Landsteiner odkrył i opisał poszczególne grupy. Odkrył wtedy 2 antygeny, które występują na czerwonych krwinkach – to właśnie one decydują o zjawisku aglutynacji, więc zlepianiu się krwinek. Po latach badań, w 1928 roku, wyróżniono podstawowe grupy krwi:

– grupa O – brak antygenu na krwinkach,

– grupa A – posiada antygen A,

– grupa B – posiada antygen B,

– grupa AB – ma na krwinkach zarówno antygen A, jak i B.

 

Teoria lektynowa – co warto wiedzieć?

Każdy pokarm, który spożywamy ma wpływ na naszą krew – zawarte w nim lektyny „zlepiają” poszczególne krwinki. Według niektórych lekarzy spożywanie lektyn (białek) niezgodnych z naszą grupą krwi może powodować sklejanie krwinek np. w narządach jak wątroba czy mózg. Powoduje to ich niszczenie, co oczywiście może wywoływać wiele chorób, jak np. choroby układu krążenia.

Dobra wiadomość jest taka, że aż 90% lektyn, które spożywamy, jest naturalnie wydalane przez nasz organizm. Pozostałe 10 % również może nam jednak wyrządzić szkodę.

 

 

Grupa krwi a dieta – jaki jest pomiędzy nimi związek?

Badacze diety zgodnej z grupą krwi wyróżniają pokarmy na podstawie zdolności aglutynacji (zlepiania) krwinek jednej grupy krwi, bez szkody dla pozostałych. Dzięki temu wiemy, które pokarmy są właściwie dla poszczególnych grup krwi.

 

 

Jak powinna wyglądać dieta zgodna z grupą krwi?

Plan diety został pierwotnie opracowany przez Petera D’Adamo, lekarza naturopatę. Dieta grupy krwi kładzie nacisk na określone pokarmy i plany ćwiczeń dla różnych grup krwi. Niezależnie jednak od grupy krwi, ważne jest spożywanie pełnowartościowej żywności i ograniczenie przetworzonych produktów.

 

 

Dieta dla grupy krwi 0

W oparciu o teorię diety typu krwi, osoby z grupą 0 najlepiej radzą sobie z białkami zwierzęcymi, podczas gdy produkty mleczne i produkty zbożowe mogą powodować u nich problemy. Gluten, rośliny strączkowe i kapusta mogą prowadzić do przybierania na wadze.

Osoby o grupie krwi O często chorują na astmę, katar sienny i inne alergie oraz zapalenie stawów. Dlatego powinny trzymać się diety bezmlecznej i bezzbożowej, bogatej w mięso i z umiarkowaną ilością warzyw, jaj, orzechów i nasion.

 

 

Dieta zgodna z grupą krwi A

Osoby z grupą krwi A, nazywane przez D’Adamo „kultywatorami”, mają predyspozycje do chorób serca, raka i cukrzycy, i dlatego powinny stosować dietę organiczną w produkty mleczne. Najodpowiedniejszą dla nich będzie dieta wegetariańska. Produkty wskazane to owoce, warzywa, zboża, fasola, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona.

 

 

Grupa krwi B – co jeść, czego unikać?

Osoby z grupą krwi B mają silny układ odpornościowy i tolerancyjny układ pokarmowy oraz są bardziej elastyczne niż inne grupy krwi. Jednak osoby z typem B są bardziej podatne na zaburzenia autoimmunologiczne, takie jak chroniczne zmęczenie, toczeń i stwardnienie rozsiane. Powinny stosować bardzo zróżnicowaną dietę, zawierającą owoce i warzywa, produkty zbożowe, fasolę, rośliny strączkowe, mięso, drób, ryby, jaja i nabiał, ale unikać orzechów i nasion.

 

 

Dieta dla grupy AB

Według D’Adamo ludzie z grupą krwi AB są bardziej złożeni biologicznie niż inne typy. Opierając się na tym przekonaniu, osoby te podobno najlepiej radzą sobie z połączeniem ćwiczeń i diet dla typów A i B, chociaż zaleca im się umiarkowane spożycie mięsa. Osoby z grupą krwi AB mają zwykle niższy wskaźnik alergii, ale choroby serca, rak i anemia są u nich powszechne.

 

 

Dieta zgodna z grupą krwi – efekty

Lekarze do dzisiaj nie są zgodni, czy dieta zgodna z grupą krwi wpływa na poprawę zdrowia i przyczynia się do zmniejszenia wystąpienia ryzyka różnych chorób. Nie ma wystarczającej ilości badań, która potwierdzałaby długofalowe efekty takiej diety.

 

 

Jedno jest jednak pewne – dieta zgodna z grupą krwi opiera się na produktach zdrowych, nieprzetworzonych i jest zazwyczaj różnorodna. Dlatego stosowanie diety zgodnej ze swoją grupą krwi na pewno nam nie zaszkodzi, jeżeli będziemy dbać o odpowiednią podaż węglowodanów, białka i tłuszczów. Najlepiej jest wypróbować ją na sobie i ocenić, jak się na niej czujemy i jakie daje nam efekty.

Dieta Autorska Agnieszki Mielczarek

Odchudzamy, odmładzamy, odżywiamy

Zamów

Newslleter

Zapisz się do newslettera